Znamy już zasady głosowania internetowego podczas Konkursu Piosenki Eurowizji Junior 2017. Istotne jest to, że po raz pierwszy w historii nie obowiązuje zakaz głosowania na własny kraj! 

Europejska Unia Nadawców po raz pierwszy realizować będzie głosowanie internetowe podczas konkursu Eurowizji. Padło na Eurowizję Junior, zresztą dziecięcy konkurs często jest materiałem do testów różnych nowych przedsięwzięć. Dziś na oficjalnym kanale JuniorEurovision na YouTube pojawił się film instruktażowy, dokładnie prezentujący zasady głosowania widzów-internautów na piosenki z Eurowizji Junior 2017 w Tbilisi. Poniżej najważniejsze fakty, o których trzeba wiedzieć:

  1. Głosować mogą wszyscy internauci, bez względu na to, w jakim kraju się aktualnie znajdują
  2. Głosowanie dostępne będzie za pomocą portalu JuniorEurovision.tv
  3. Głosować można na 3 do 5 piosenek
  4. Można głosować na swój własny kraj, jeżeli startuje on w konkursie

Głosowanie internetowe podzielone będzie na dwie tury. Pierwsza ruszy w piątek 24 listopada i potrwa aż do niedzieli 26 listopada do 15:59. Głosować będzie można po obejrzeniu fragmentów występów z prób. Druga tura ruszy po wszystkich konkursowych prezentacjach (już w trakcie show na żywo) i potrwa 15 minut. W dwóch turach obowiązują te same zasady, które w czterech punktach zaprezentowaliśmy powyżej.

Wyniki Eurowizji Junior 2017 będą sumą punktów jurorskich i internetowych. Punkty jurorskie zostaną pokazane w tradycyjny sposób, poprzez „łączenie” się z każdym krajem po kolei. Punkty od 1 do 10 pokazane będą na ekranie automatycznie, a najwyższa nota (12 punktów) przekazana zostanie słownie przez prezentera z danego kraju. Po zsumowaniu wszystkich punktów prowadzące Eurowizję Junior 2017 zaczną po kolei odczytywać duże punkty od internautów, rozpoczynając od kraju, który tych punktów zdobył najmniej. Jurorzy i internauci będą mieli do rozdania po 928 punktów.

Eurowizja Junior 2017 transmitowana będzie przez TVP2 i TV Polonię 26 listopada od godziny 16:00, a komentatorem zostanie Artur Orzech. Polskę reprezentuje w Tbilisi Alicja Rega z piosenką Mój Dom. Wokalistka, wraz ze swoją ekipą i przedstawicielami TVP wyruszy do stolicy Gruzji 18 listopada.

Źródło: EBU, inf. własne, fot.: Centrum Sztuki Wokalnej

2 KOMENTARZE

  1. […] Wiadomo, że Alicja Rega wystąpi na scenie Eurowizji Junior w kreacji rzeszowskiej projektantki Basi Olearki i makijażem przygotowanym przez Kingę Bednarz. Będzie też miała na sobie biżuterię Giorre. Postanowiliśmy, że postawimy na naszych zdolnych ludzi z Rzeszowa – przyznał Bartek Ligęza, stylista polskiej reprezentantki. Polska ekipa już w ten weekend wylatuje do stolicy Gruzji, gdzie odbędą się próby przed finałem Eurowizji Junior 2017. Po raz pierwszy w historii konkursu, EBU zorganizuje głosowanie internetowe i umożliwi oddanie głosu z Polski…na Polskę. O zasadach plebiscytu informowaliśmy już wcześniej – szczegóły dostępne są TUTAJ. […]

  2. […] Kolejność startowa ustalona zostanie w poniedziałek 20 listopada podczas Ceremonii Otwarcia Konkursu Piosenki Eurowizji 2017 w Tbilisi. Wykonawcy będą losować spośród czterech opcji: pierwsza połowa stawki, druga połowa stawki, pierwsza pozycja startowa, ostatnia pozycja startowa. Na podstawie wyników losowania producenci ustalą pełną kolejność. Wielki finał konkursu odbędzie się 26 listopada o 16:00 i transmitowany będzie przez TVP2 i TV Polonię. Głosowanie internautów ruszy jednak już 24 listopada – głosować będzie można poprzez stronę JuniorEurovision.tv bez względu na to z jakiego kraju się pochodzi. Po raz pierwszy w historii będzie można też głosować na reprezentantkę własnego kraju. […]