olivia wieczorek
Andres Putting/Junioreurovision.tv

Fani Eurowizji nie mogą narzekać na brak emocji. Po dorosłej wersji konkursu, która odbyła się w maju i zakończyła zwycięstwem Salvadora Sobrala, rozpoczęły się przygotowania do JESC 2017. W tegorocznej edycji Eurowizji Junior nie zabraknie reprezentanta Polski. TVP postanowiła wyłonić go drogą Krajowych Eliminacji, które odbędą się już w tę niedzielę, 1 października. Poznaj szczegóły dotyczące Krajowych Eliminacji.

Jubileuszowa, 15. edycja Eurowizji Junior, odbędzie się 26 listopada w stolicy Gruzji, Tbilisi. TVP postanowiła po raz czwarty w historii uczestniczyć w tym muzycznym konkursie. Polski nadawca publiczny, podobnie jak w przypadku „dorosłej” Eurowizji, uznał, że najlepszą formą wyboru reprezentanta będą Krajowe Eliminacje. O tym, kto pojedzie do Tbilisi, zadecydują wspólnie telewidzowie oraz trzyosobowe jury. Początek transmisji Krajowych Eliminacji do Eurowizji dla Dzieci 2017 zaplanowano na godzinę 17:30.

Gospodarzem tegorocznych preselekcji będzie Rafał Brzozowski, popularny polski piosenkarz, który swoją karierę muzyczną rozpoczynał od udziału w talent show „The Voice of Poland”. Artysta ma na swoim koncie m.in. takie przeboje jak „Tak blisko” i „Magiczne słowa”. Co ciekawe, Rafał Brzozowski walczył w lutym br. o bilet do Kijowa, jednak podczas Krajowych Eliminacji do Eurowizji musiał uznać wyższość Kasi Moś. Obecnie piosenkarz prowadzi znany program „Koło Fortuny”, który powrócił na antenę po dłuższej przerwie. W składzie trzyosobowego jury oceniającego występy młodych artystów zobaczymy: Artura Orzecha (dziennikarz muzyczny i wieloletni komentator „dorosłej” Eurowizji), Natalię Szroeder (piosenkarka i uczestniczka Krajowych Eliminacji do Eurowizji 2016) oraz Sylwię Lipkę (piosenkarka i wideoblogerka).

O bilet do Tbilisi powalczy dziesięciu młodych wykonawców: Stanisław Kukulski („To co żyje w nas”), Maya & Marcel („Tacy sami”), Dominika Ptak („Anioły”), Alicja Rega („Mój dom”), Tomasz Bao („Pochodnie”), Urszula Kowalska („Jestem jaka jestem”), Monika Urbanowicz („Płomień miłości”) i Natalia Wawrzyńczyk („Nie jesteś sam”) oraz zespoły WAMWAY („Jesteś mym marzeniem”) i ASMki („Pod prąd”).

Krajowe Eliminacje do Eurowizji Junior 2017 wyreżyseruje Konrad Smuga, który jest jednym z autorów tegorocznego występu Kasi Moś podczas Eurowizji w Kijowie. Historia startów Polski na JESC nie jest zbyt bogata. Do tej pory TVP zaledwie trzykrotnie wysyłała swojego reprezentanta na Eurowizję dla Dzieci. Nasz kraj zadebiutował na JESC w 2003 roku, po raz drugi próbował swoich sił w 2004 roku. Niestety, pierwsze starty na Eurowizji Junior nie należały do udanych, dlatego też polski nadawca publiczny przez 11 lat nie brał aktywnego udziału w konkursie. Powrócił do rywalizacji rok temu, wysyłając na Maltę Olivię Wieczorek. Czy czwarty reprezentant Polski na Eurowizji dla Dzieci będzie pierwszym, który zakończy udział w konkursie w top 10? Przypomnijmy, że w Valletcie Olivia Wieczorek ostatecznie uplasowała się na 11. pozycji.

Źródło: Plejada.pl
Fotografia: Andres Putting, Junioreurovision.tv