Eurowizja Junior 2018 odbędzie się za ponad cztery miesiące. Niektóre kraje wybrały już swoich reprezentantów, niektóre nie potwierdziły jeszcze udziału w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Są też takie, które w tym roku podziękowały za wspólną zabawę.

Choć Eurowizja Junior nigdy nie wzbudzała takich emocji, jak majowy Konkurs Piosenki Eurowizji, konkurs przeznaczony dla dzieci ma spore grono sympatyków. W tym roku konkurs zostanie zorganizowany już po raz 16., a gospodarzem widowiska będzie narodowa telewizja Białorusi.

Do tej pory udział w konkursie potwierdzili nadawcy publiczni z 13 krajów. Szerokim echem odbiła się informacja, że w tegorocznej Eurowizji Junior swojego reprezentanta będzie miała Walia, autonomiczny kraj przynależący administracyjnie do Wielkiej Brytanii. Krajowa telewizja rozpoczęłą nabór do eliminacji mających wyłonić lokalnego reprezentanta eurowizyjnego.

Do stawki Eurowizji Junior po latach powraca też telewizja z Francji, która ostatniego przedstawiciela miała podczas finału konkursu w 2004 roku. Choć reprezentant kraju (Thomas Pontier) zajął wówczas wysokie szóste miejsce, francuski nadawca nie zdecydował się na kolejne starty. Wielu fanów liczy na udany powrót kraju na eurowizyjną scenę. Analogiczną sytuację przeżyli polscy fani, kiedy TVP po dwunastu latach przerwy wysłała reprezentanta na dziecięcą Eurowizję. Olivia Wieczorek zajęła 11. miejsce w finale.

Gdy jedni przychodzą, drudzy odchodzą. W tegorocznym konkursie nie wystartują telewizje z Cypru i Ukrainy. O ile brak pierwszego kraju niespecjalnie zaskoczył fanów, ponieważ cypryjscy reprezentanci raczej nie podbijali juniorskiej sceny, Ukraina należy do krajów z największymi eurowizyjnymi sukcesami na koncie. Nadawca NTU ujawnił, że za decyzją o rezygnacji z konkursu stoją problemy finansowe.

Wśród krajów, które potwierdziły udział w Eurowizji Junior 2018 znajdują się równie: Armenia, Gruzja, Holandia, Irlandia, Malta, Polska, Portugalia, Rosja, Serbia i Włochy. Dwa kraje wybrały już nawet swojego przedstawiciela. Rosję reprezentować będzie Anna Filipczuk z piosenką Niepobiedimy (pol. Niezwyciężony). Z Gruzji do Mińska poleci Tamar Edilaszwili, której konkursowy utwór nie jest jeszcze znany.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez TVP, Polska wybierze swojego reprezentanta podczas krajowych eliminacji, które zaplanowane są na październik. Miesiąc wcześniej swoich delegatów wyłonią m.in. Ormianie, Białorusini i Maltańczycy.

Ubiegłoroczny konkurs wygrała reprezentantka Rosji Polina Bogusiewicz z piosenką Krylja. W przeciwieństwie do zasad Konkursu Piosenki Eurowizji, gospodarzem kolejnych konkursów nie musi być kraj, którego przedstawiciel wygrał w finale. Dlatego też tegoroczny konkurs dla dzieci odbędzie się w Białorusi, a nie w Rosji.

Koncert finałowy Eurowizji Junior 2018 odbędzie się 25 listopada w stołecznej Mińsk Arena.

źródło i fot.: junioreurovision.tv