Telewizja białoruska i Europejska Unia Nadawców podjęły decyzję w sprawie terminu organizacji Eurowizji Junior. Poznaliśmy też miejsce, w którym konkurs się odbędzie oraz jego logo i hasło!

Podczas wieczornego programu informacyjnego Главный эфир telewizja białoruska jako pierwsza poinformowała, że Konkurs Piosenki Eurowizji Junior odbędzie się w niedzielę, 25 listopada 2018 w stolicy kraju, Mińsku. Po raz drugi show gościć będzie na terenie obiektu Minsk-Arena – wcześniej organizowano tam konkurs w 2010 roku. Zbudowany w 2006 roku kompleks służy zarówno do imprez sportowych jak i kulturalnych. Poza JESC odbyły się tam koncerty takich sław jak Jennifer Lopez, Depeche Mode, Mylene Farmer czy Shakiry. Przygotowania idą pełną parą, a zapał Białorusinów jest chwalony przez odwiedzające Mińsk delegacje EBU.

Aby wybrać najlepszy motyw graficzny i slogan zorganizowano specjalny konkurs, w którym przyjęto ponad 300 różnych projektów. Wygrał Maxim Bukas, wielki fan Eurowizji, który 16. edycję konkursu dla młodzieży postanowił określić symbolem wschodzącej gwiazdy. Stworzona jest ona z pionowo obróconych fal dźwiękowych utrzymanych w graficznej formie haftu, czego inspiracją była flaga Białorusi i jej czerwony ornament. Bukas tłumaczy, że każdy młody wykonawca wyjdzie na scenę Eurowizji Junior z własnym utworem, czyli własną falą dźwiękową i po połączeniu wszystkich reprezentantów i ich dźwięków, powstaje jedność, którą graficznie przedstawia wschodząca gwiazda. Projektant nazywa to nowoczesną interpretacją białoruskiego ornamentu. Do symbolu dodany jest też slogan #LightUp (ros. #Зажигай!). Wkrótce logo i slogan pojawią się na wszelkiego rodzaju materiałach promocyjnych i pamiątkach, a także trafią na transparenty i billboardy, które będą reklamować imprezę w centrum Mińska.

Prezentacja logo Eurowizji Junior w programie informacyjnym telewizji białoruskiej
Prezentacja logo Eurowizji Junior w programie informacyjnym telewizji białoruskiej (screen)

Koordynator projektu Eurowizji Junior na Białorusi, Olga Salamaha, przyznaje, że publikacja hasła przewodniego i motywu graficznego to jedynie część przygotowań. Trwają prace nad koncepcją sceny, a także wszystkich pozostałych miejsc ważnych w trakcie eurowizyjnego sezonu (tj. Centrum Prasowe, Sala Konferencyjna, miejsce Otwarcia Eurowizji Junior). Nadawca białoruski aktywnie promuje też Eurowizję Junior na terenie kraju oraz za granicą.

Projekt wykorzystania motywu na transparentach w centrum miasta (screen)
Projekt wykorzystania motywu na transparentach w centrum miasta (screen)

Chociaż finał Eurowizji Junior 2018 odbędzie się dopiero pod koniec listopada, to już na miesiąc wcześniej telewizja białoruska przejmie obiekt Minsk-Arena, by wszystko dokładnie przygotować. Czerwony dywan dla młodych artystów rozłożony będzie na terenie pawilonu wystawienniczego BelExpo, a już teraz wiadomo, że ceremonia otwarcia konkursu transmitowana będzie nie tylko przez telewizję białoruską, ale również w Internecie. Wszystkie delegacje zatrzymają się w pięciogwiazdkowym hotelu President, który posiada aż 154 pokoje. Tam też przygotowany zostanie Euroclub.

Logo Eurowizji Junior na gadżetach (projekt)
Logo Eurowizji Junior na gadżetach (projekt)

W planach jest również przygotowanie specjalnego programu integracyjnego pełnego atrakcji dla uczestników Eurowizji Junior. Niebawem rozpocznie się również casting na prowadzących program i dla wolontariuszy. 27 marca do Mińska przyjedzie jeden z dyrektorów technicznych Europejskiej Unii Nadawców by wraz z całą ekipą organizatorów dokładnie opracować koncepcję tego muzycznego święta. Czekamy więc na nadchodzące wydarzenie, które stanie się kolejnym jaskrawym momentem w historii naszego kraju – dumnie informuje telewizja białoruska.

Na ten moment jedynie 7 państw wyraziło zainteresowanie udziałem w Eurowizji Junior 2018, jednak zazwyczaj większość krajów decyzję w tej sprawie podejmuje dopiero po zakończeniu dorosłego konkursu. Polska jest jednym z państw, które wyśle reprezentanta do Mińska, a Telewizja Polska uwzględniła ten konkurs w planie ramowo-reklamowym na 2018 rok. Najprawdopodobniej reprezentanta naszego kraju ponownie wybierzemy poprzez preselekcje narodowe, które odbędą się na przełomie września i października. Rok temu w Tbilisi reprezentowała nas Alicja Rega z balladą Mój Dom. Wokalistka zajęła najwyższe miejsce w historii polskich startów – 8. pozycja w finale, w tym 12 punktów od jury z Irlandii.

źródło: Эксклюзив „Главного эфира”, tvr.by

fot: Junior Eurovision 2018 © BTRC, screeny tvr.by