Niecałe trzy miesiące pozostały do tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który odbędzie się 25 listopada w Mińsku. Niektórzy nadawcy już wybrali swoich reprezentantów, część z nich dopiero ogłosiła sposób selekcji, a pozostali póki co milczą. Sprawdzamy, co słychać w poszczególnych krajach!

Na początku sierpnia Europejska Unia Nadawców poinformowała, że w tegorocznym Juniorze udział weźmie rekordowa liczba 20 państw. Dwa z nich podały już do wiadomości nazwiska młodych wykonawców i opublikowały konkursowe utwory. Rosję reprezentować będzie niespełna 14-letnia Anna Filipczuk, która śpiewanie łączy z treningami gimnastyki artystycznej i rolą prezenterki w jednym z programów dla dzieci. Młoda Rosjanka okazała się najlepsza zdaniem jury oraz głosującej przez Internet publiczności, tym samym pokonując 11 innych uczestników eliminacji. W stolicy Białorusi wykona ona utrzymaną w wolnym tempie piosenkę Niepobiedimy (pol. Niepokonany) w języku ojczystym i angielskim.

Gospodarze wyboru dokonali niespełna tydzień temu. Barw Białorusi będzie bronił 14-letni Daniel Aleks Jastremskij, którego nowoczesna propozycja Time (pol. Czas) pokonała 9 innych finałowych kompozycji i zdecydowanie przypadła do gustu publiczności, zdobywając najwięcej jej głosów. Krajowe jury przyznało jej jedynie 4 punkty, lecz wystarczyło to do zwycięstwa.

Kolejny utwór poznamy już jutro! Ukraina, której początkowo zabrakło w stawce konkursu, wybierze spośród 10 finalistów preselekcji w systemie 50/50. Połowę punktów przyzna jury złożone z 5 piosenkarzy, z czego najbardziej znany jest Laud, laureat 4. miejsca w tegorocznej edycji Vidbiru. Druga połowa to głosy internautów, którzy już od 3 września mogą wskazywać swoich faworytów. Dzień później (6 września) reprezentanta wybierze, powracający do konkursu po roku przerwy, Izrael. Nieznane jednak są szczegóły dotyczące uczestników selekcji oraz samej transmisji. Znacznie więcej wieści mamy z Malty, gdzie w najbliższą sobotę (8 września) o prawo startu w Mińsku powalczy 16 artystów, z czego cztery z nich już wcześniej ubiegało się o reprezentowanie swojego kraju na dziecięcej Eurowizji.

Trzy państwa już ogłosiły swoich przedstawicieli. Australia postawiła na 12-letnią Jael Wenę pochodzącą z okolic Melbourne. Jak sama mówi, poprzez udział w Juniorze chce pokazać, że każdy może spełniać swoje marzenia. Gruzję reprezentować będzie 12-letnia Tamar Edilaszwili, którą mogliśmy usłyszeć w lokalnej wersji programu X-Factor, gdzie młoda Gruzinka dotarła aż do półfinału. Z kolei Macedończycy gorąco wierzą w Mariję Spasowską, wybraną wewnętrznie spośród 10 młodych wykonawców przez publicznego nadawcę – MRT, która dzięki swoim umiejętnościom wokalnym ma odmienić słabą statystykę macedońskich startów.

Fani Eurowizji Junior z niecierpliwością czekają na poznanie utworów dwóch tegorocznych debiutantów – Kazachstanu i Walii. Pierwszy z nich zapowiedział ogłoszenie uczestników selekcji do końca tygodnia. Zmierzą się oni ze sobą w krajowym finale pod koniec września. Nieco bardziej skomplikowaną formułę przygotował walijski nadawca. 12 wybranych artystów w czerwcowych przesłuchaniach zaprezentuje się ponownie przed trzema trenerami, którzy sprawdzą ich umiejętności wokalno-sceniczne. Sześciu najlepszych zdaniem mentorów wystąpi 9 października w preselekcjach.

Nieco więcej wiadomo także o przygotowaniach Portugalii do JESC. Spośród wokalistów zgłoszonych  krajowemu nadawcy (RTP) jury zaprosi od 5 do 10 z nich na dodatkowy casting, a następnie wybierze z finałowej stawki reprezentanta oraz utwór napisany specjalnie na konkurs. W Armenii odbędą się dwuetapowe preselekcje – 12 artystów zmierzy się już 9 września w pierwszym półfinale, a pozostałych 11 tydzień później. Tegorocznego reprezentanta Armenii poznamy 23 września. Niemal tydzień później (29 września) podczas Junior Songfestival dowiemy się, na kogo postawili Holendrzy. Prawdopodobnie ostatnia swoją piosenkę opublikuje Irlandia. Eliminacje zostaną przeprowadzone na przełomie września i października, lecz będą pokazywane w irlandzkiej telewizji z opóźnieniem. Ostatni odcinek zostanie wyemitowany w pierwszym tygodniu listopada.

Tajemnicą pozostaje sposób selekcji w Albanii, Azerbejdżanie, Francji, Serbii i we Włoszech. Mimo deklaracji programowej Telewizji Polskiej, że wzorem lat ubiegłych zorganizuje ona w październiku Krajowe Eliminacje, do tej pory nieznane są zarówno nazwiska ich uczestników, jak i regulamin.

W zeszłym roku Polskę reprezentowała Alicja Rega z piosenką Mój Dom, która w Tbilisi wyśpiewała najlepsze w historii naszych startów w Juniorze, 8. miejsce.

Źródła: www.aif.ru, www.eurovoix.com, www.escxtra.com, www.junioreurovision.tv, www.vm.ru.
Foto: www.junioreurovision.tv.

1 KOMENTARZ