Zapraszamy do śledzenia relacji z prób do 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Mińsku. Na scenie zobaczymy połowę stawki konkursowej. Pierwsze występy rozpoczęły się o godz. 11:00 czasu polskiego. Przed przerwą usłyszeliśmy reprezentantów Armenii, Australii, Azerbejdżanu, Izraela i Francji.

Po wczorajszej Ceremonii Otwarcia dzisiejsze próby są kolejnym zetknięciem młodych artystów ze sceną w Mińsku, lecz po raz pierwszy będą mieli oni w pełni możliwość sprawdzenia jej przed niedzielnym występem na żywo.

Armenia

Armenia (fot. EBU/Anders Putting)

Jako pierwszy na scenie zaprezentował się dziś L.E.V.O.N. Młody Ormianin ubrany jest w zielony garnitur i różową podkoszulkę, czyli dokładnie tak jak podczas występu w preselekcjach. W odróżnieniu od wrześniowej prezentacji, tym razem piosenkarzowi towarzyszą konturowe wizualizacje imitujące jego sceniczną choreografię. Ponadto podczas transmisji będziemy mogli zobaczyć efekt specjalny w postaci wprowadzenia czarno-białego obrazu w poszczególnych fragmentach utworu. Ważnym atrybutem widocznym podczas występu, który ma się kojarzyć widzom, jest słyszalna w podkładzie trąbka.

Naszym zdaniem L.E.V.O.N. zaprezentował się dobrze podczas próby, bardzo szybko oswoił się ze sceną i wie, jak wykorzystać jej zalety.

Australia

Australia (fot. EBU/Anders Putting)

Jael z Australii zobaczymy w niedzielę w krótkiej, błyszczącej, srebrnej sukience oraz srebrnych sztybletach. Na scenie wystąpi sama, co wraz z granatowym oświetleniem oraz błyszczącymi białymi i pomarańczowymi reflektorami podkreśli charakter utworu. Jak przyznaje reprezentantka na swoim profilu na Instagramie, jest zadowolona z prób.

Australia może powalczyć o wysokie miejsce w nadchodzącym konkursie.

Azerbejdżan

Azerbejdżan (fot. EBU/Anders Putting)

Ważnym elementem występu Fiden z Azerbejdżanu będzie niewątpliwie białe pudełko. Na początku młoda Azerka będzie na nim siedzieć, następnie z niego zejdzie i dołączy do niej czterech tancerzy, a na koniec wejdzie na nie, a tancerze ją otoczą. Piosenkarka ubrana będzie w białą, aksamitną suknię z przezroczystymi rękawami, związaną granatowym pasem i srebrne leginsy. Samą prezentację z pewnością możemy ocenić jako emocjonalną.

Występem azerskim próbuje się pomóc raczej mało kompetytywnej piosence. Czy uda się przyciągnąć uwagę widzów?

Izrael

Izrael (fot. EBU/Anders Putting)

Siłą Noama z Izraela nie będzie garderoba – prawdopodobnie zobaczymy go w czarnych spodniach i bluzie. Dużo ważniejszym elementem jest realizacja kamerowa występu, dzięki czemu zobaczymy artystę z różnych perspektyw. Sam występ rozpocznie się na „wyspie”, a towarzyszyć mu będzie obniżone oświetlenie, wyciągające głębię i wypełniające optycznie scenę.

Piosenka izraelsa mocno osadzona jest w tradycyjnej muzyce żydowskiej. Oryginalność to jej najmocniejszy atut na tle stawki.

Francja

Francja (fot. EBU/Anders Putting)

Pierwszą połowę dzisiejszej stawki zamknęła jedna z faworytek do zwycięstwa, czyli Angelina z Francji. Nie mamy wątpliwości, że twórcy prezentacji chcieli przenieść klimat teledysku na scenę. Świadczy o tym Wieża Eiffla na wizualizacjach, ławeczka parkowa, latarnia czy wózek z lodami. Angelina rozpocznie występ na mniejszej scenie, a następnie wraz z tancerzami energicznie przejdzie na główną scenę. Sama prezentacja jest dynamiczna, można odnieść wrażenie, że nawet aż za bardzo, szczególnie, gdy ujrzymy na wizualizacjach różowo-białe spirale.

Francja prezentuje bardzo sympatyczny i prawdziwie dziecięcy występ, który naszym zdaniem jest esencją Eurowizji dla Dzieci.

Macedonia

Macedonia (fot. EBU/Anders Putting)

Marija Spasovska rozpoczyna występ, klęcząc na wysepce. Ubrana jest w czarny płaszcz, który zrzuca, przechodząc w kierunku głównej sceny. Pod nim ukryta jest biała suknia. Na ciemnych wizualizacjach pojawiają się nazwy emocji – z początku głównie smutne. Wokalistka w ostatnim ujęciu pokazuje do kamery ukrytą w dłoni białą śnieżkę.

Macedonia postawiła w tym roku na tradycyjną bałkańską balladę i może być to kluczem do sukcesu.

Gruzja

Gruzja(fot. EBU/Anders Putting)

Tamar rozpoczyna występ, leżąc na bocznym podium. Jeszcze na początku piosenki przemieści się na główne scenę. W wizualizacjach widzimy ruchliwą autostradę, a na LED-owym ekranie pojawiają się fragmenty tekstu. Na tyle bluzki wokalistki widnieje napis „Every vision is there”. Występ jest efektowny i spójny z energią piosenki Your Voice.

Mocny wokal Tamat robi świetne wrażenie. Gruzinka walczyć będzie o zachowanie dobrej passy rodaków w Eurowizji Junior.

Irlandia

Irlandia (fot. EBU/Anders Putting)

Prezentacja Taylora Hynesa z Irlandii usadzona jest w kolorowej estetyce lat 70-tych. Ubiór wykonawcy stylizowany jest zaś na styl Michaela Jacksona. Występ jest bardzo energiczny i zaraża pozytywnym nastrojem. Oprócz Taylora, na scenie pojawiają się tancerze ubrani w czarno-różowe stroje. Obserwatorzy zwracają uwagę na podobieństwo choreografii irlandzkiej do tej znanej w występu azerskiego.

To jeden z najbardziej sympatycznych występów tegorocznego Juniora. Czy ktoś nie będzie w stanie uśmiechnąć się prezentacji?

Albania

Albania (fot. EBU/Anders Putting)

Mnóstwo różu – tak określić można występ Efi Gjiki. Pełno go jest zarówno w wizualizacjach, światłach czy na stroju dziewczynki. Kolorystyka ta zostanie przełamana pod koniec występu. Młodziutka wokalistka na scenie wystąpi sama. W czasie instrumentalnych fragmentów utworu będzie ona tańczyć. Na LED-owym ekranie pojawiają się m.in. lalki Barbie.

Dziewczęcość i gracja rządzą albańskim występem. Efi jest jedną z faworytek członków naszej redakcji.

Białoruś

Białoruś (fot. EBU/Anders Putting)

W czasie występu Daniela Jastremskiego zobaczymy całą gamę rekwizytów – od LED-owej sofy, przez obręcz do koszykówki, aż po rower. Wokalista bardzo dobrze pracuje z kamerą. Na scenie wspomagają go tancerze. W tej prezentacji będzie działo się naprawdę dużo. Obserwatorzy uważają, że może to powodować, że występ wyda się zbyt chaotyczny. Daniel ubrany jest jak typowy nowoczesny nastolatek, a strój ubogacony jest srebrną kurtką.

Zarówno piosenka jak i występ białoruski przypominają twórczość młodego Justina Biebera. Czy ta estetyka jest jeszcze w modzie?

Źródło: junioreurovision.tv., eurovisionireland.net, escxtra.com