Zapraszamy do śledzenia relacji z drugiego dnia prób do 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Mińsku. Na scenie zobaczymy drugą połowę stawki konkursowej. Pierwsze występy rozpoczęły się o godz. 8:00 czasu polskiego. Dzisiaj zobaczymy na scenie reprezentantów m. in. Rosji, Włoch, Kazachstanu, Malty, Ukrainy i na koniec… Roksana Węgiel z Polski.

Wczoraj mogliśmy zobaczyć próby pierwszej 10 finału na scenie w Mińsku. Naszą reprezentantkę będziemy mogli usłyszeć po raz pierwszy o godzinie 10:00 polskiego czasu (godzina 12:00 czasu lokalnego).

Plan dzisiejszych prób: (godziny czasu lokalnego)

  • 10:00 – 10:40 Włochy
  • 10:40 – 11:20 Kazachstan
  • 11:20 – 12:00 Malta
  • 12:00 – 12:40 Polska
  • 13:40 – 14:20 Portugalia
  • 14:20 – 15:00 Rosja
  • 15:00 – 15:40 Serbia
  • 15:40 – 16:20 Holandia
  • 16:20 – 17:00 Ukraina
  • 17:00 – 17:40 Walia

Włochy

Włochy (fot. EBU/Andres Putting)

Melissa i Marco rozpoczynają środowe próby z piosenką What Is Love. Marco początkowo siedzi na huśtawce, jest w czarnym garniturze, białej koszuli i żółtej muszce. Melissa ma dużą żółtą, pierzastą sukienkę, z szarą kurtką i topem. Marco rozpoczyna prezentację solo swingiem, po krótkim czasie dołącza do niego Melissa. Od razu wyczuwalna jest między nimi „chemia”, widać, że są zgrani.

W tle projekcji widać księżyc z subtelnym niebieskim światłem. Kluczowe jest tu żółte oświetlenie, który pojawia się w najważniejszych momentach podczas występu. W trakcie prezentacji włoskiej piosenki księżyc zamienia się w zamek w stylu disnejowskim.

Z pewnością jest to występ, który idealnie komponuje się z ideą konkursu JESC, ponieważ jest słodki, bajeczny i mocno dziecięcy.

Kazachstan

Kazachstan (fot. EBU/Andres Putting)

Jeden z faworytów w tegorocznym konkursie, a do tego debiutant! Daneliya Tuleshova musi ponowić próbę z powodu problemów dźwiękowych. Jest ubrana w długą klasyczną białą suknię – podobną do tej, którą można zobaczyć w jej oficjalnym teledysku do utworu Òzińe Sen. W wizualizacji widnieje wiele brązu i pomarańczy, w tle porusza się krajobraz, na którym widać motywy z ptakami i statkiem.

Wykorzystanie przy tej próbie kamery jest dotychczas najbardziej zaawansowane. Podczas występu użyto laserowego efektu świetlnego, który wprowadza niesamowity klimat na scenie. Ponadto zastosowano filtr sepii w trakcie określonych przejść między kamerami, w których zbliżają się twarze Daneliyi. W tle widnieje złote niebo pełne chmur i ptaków, ponownie widać disnejowską inspirację.

Podczas kolejnej próby młoda piosenkarka porusza się na scenie bez butów. Jest przy tym pewna siebie. Jej wokal jest bez wątpienia największym atutem tego występu, co potwierdza też reakcja dziennikarzy na miejscu.

Malta

Malta (fot. EBU/Andres Putting)

Czas na Maltę: podczas próby ekrany wideo pokazują sceny z teledysku od samego początku i podczas całego występu. Na scenie z Elą występują dwaj tancerze, z których jeden w pewnym momencie wchodzi na fortepian. Przed finałowym refrenem do piosenkarki dołącza jeszcze dwóch tancerzy, którzy wykonują układ choreograficzny znany z teledysku do Marchin’On.

Młoda artystka ma na sobie strój nawiązujący barwami do flagi maltańskiej, a jej towarzysze na scenie noszą czarne koszulki z żółtym krzyżem. Tak jak zwykle – propozycja maltańska jest radosna, pełna energii i optymizmu. Atutem jest również to, jak piosenkarka zachowuje się na scenie – bardzo dobrze współgra z kamerą.

Polska

https://www.instagram.com/p/BqcE5h-nNYl/

Czas na naszą reprezentantkę! Występ Roksany zaczyna się od czarno-białego filtra, podczas którego trzyma duże, białe okulary przeciwsłoneczne. Widzimy, że na scenie występuje trzy tancerki i dwie wokalistki, choć prawdopodobnie nadal używają wokalnego podkładu.

Kolor powraca przy wykonaniu pierwszego refrenu, w którym widać, że wszystkie osoby są w białej „miejskiej odzieży ulicznej” z neonowymi zielonymi pasami odblaskowymi. W drugiej części niebieskie światło zmienia się na czerwone, z kręgu ognia na tle LED i podłogi. Tancerze tańczą wokół Roksany, zwykle w okrężnym ruchu, w pewnym momencie ciągną odblaskowe pasy z tyłu Roksany (coś w stylu występu Sertab Erener z 2003 roku).

Wykon kończy się tańcem tancerki z paskami ściągniętymi z sukienki Roksany. Bardzo przekonujący występ!

Portugalia

Portugalia (fot. EBU/Andres Putting)

Rita Laranjeira jest pierwszą występującą po przerwie uczestniczką, z piosenką Gosto de Tudo. Pojawia się na scenie ubrana w czarną sukienkę z legginsami, której towarzyszą różowe elementy.

Scena rozświetlona jest jasnymi kolorami, z elementami dobrze znanymi z portali społecznościowych takich jak: Facebook Live (podzielony ekran na dwie części), czy ujęcia a’la Instagram. Z pewnością pokoleniu, które jest wychowane na mediach społecznościowych, spodoba się ten pomysł i zjedna to sobie sympatie wielu głosujących.  Jest to swego rodzaju kontynuacja zeszłorocznego występu z piosenką Youtuber, w której pojawiało się wiele odnośników do mediów oraz symbole ikon emoji.

Rosja

Rosja (fot. EBU/Andres Putting)

Anna Filipczuk rozpoczęła swoją próbę. Przy prezentacji Unbelievable towarzyszy jej jeszcze pięć osób, w tym chórek. Ona sama ma na sobie dżinsowy komplet, podczas gdy pozostali są ubrani w czerwone bluzki i dżinsowe spodnie.

Standardowe wykonanie. Nie ma w nim nic zachwycającego, ani nic odrzucającego. W końcowej fazie utworu na ekranie możemy zobaczyć nagrania z wykonaniem innych rówieśników tej piosenki.

Całość przypomina nieco występy w Glee (pamiętacie ten amerykański musicalowy serial?), lecz raczej nie jest to złe skojarzenie.

Serbia

Serbia (fot. EBU/Andres Putting)

Następna na scenie pojawia się serbska artystka Bojana Radovanovic z piosenką Svet. Widzimy ją w białej sukience (rzucający się w oczy trend podczas tegorocznego konkursu) ze srebrną ozdobą we włosach. Scena rozświetla się fioletowo – różowymi kolorami, które współpracują z piosenką.

Niestety podczas pierwszego przebiegu, widzimy słabą pracę kamer i zagubioną Bojanę podczas wykonywania choreografii. Następne próby przebiegają już spokojniej. Wokalnie nie można niczego zarzucić młodej wokalistce. Widzimy spokojne i ciepłe wykonanie utworu, z LED-ową chmurą na końcu występu.

Holandia

Holandia (fot. EBU/Anders Putting)

Max i Anne z Holandii z piosenką Samen ubrani są tak samo jak podczas finału w swoim kraju – Anne w białej bluzce z błyszczącymi elementami, natomiast Max w równie błyszczącej kurtce.

Za nimi można ujrzeć czarny ekran z hologramami wykonawców. Podobny efekt można było zauważyć na jednym z koncertów Alekseev’a z Białorusi. Pod koniec występu pojawią się słowo Together w różnych językach, na ekranach LED.

Ukraina

Ukraina (fot. EBU/Anders Putting)

Darina Krasnovetska z Ukrainy zapewnia mocny i różnorodny występ. Ubrana jest (jako jedna z wielu) w biały kostium, przeplatany czerwonymi elementami, które dodają drapieżności.

Użyte są ekrany LED, które podczas refrenu ukazują słowa „miłość a nie wojna”, które są bardzo efektywne. Sam występ utrzymany jest w czarno-białych tonacjach, z elementami czerwieni, które jeszcze bardziej podkreślają charakter piosenki o mocnym wydźwięku. Na pewno występ Ukrainy zaskoczy widzów, a piosenka Say love zapadnie w pamięć i będzie świetnym otwarciem niedzielnego konkursu.

Walia

Walia (fot. EBU/Anders Putting)

Drugi kraj debiutujący w konkursie już na scenie. Manw śpiewa piosenkę Perta. Wokalistka ma na sobie strój podobny do kostiumu Michaela Jacksona z teledysku do Thriller. Towarzyszy jej na scenie 4 tancerzy, którzy nie odwracają uwagi od wokalu.

Tło przedstawia walijską dolinę ze spadającymi kwiatami. Ekrany LED stanowią dużą część występu. Praca kamer póki co jest niezbyt płynna ale wszyscy są pewni, że zostanie to poprawione. Sam występ jest świetnie dopracowany z ciekawymi ujęciami kamery.

 

Źródło: junioreurovision.tv., eurovisionireland.net, escxtra.com