Eurowizja Junior 2018 odbędzie się w listopadzie. Jak potwierdziła Europejska Unia Nadawców, w konkursie organizowanym w Mińsku weźmie udział rekordowa liczba 19 telewizji publicznych. Kto wyśle swojego reprezentanta na 16. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci?

Dzięciecy odpowiednik Konkursu Piosenki Eurowizji z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Europie. Jak poinformowała na swojej stronie EBU, w tegorocznej edycji widowiska o wygraną zmierzą się przedstawiciele aż 19 krajów, w tym debiutującej w stawce Walii i Kazachstanu.

Jon Ola Sand, kierownik wykonawczy Eurowizji Junior 2019 z ramienia EBU, nie kryje radości z powodu rekordowej liczby uczestników tegorocznego konkursu:

Od czasu, kiedy konkurs rozpoczął się w 2003 roku, jesteśmy pod wrażeniem młodych, utalentowanych wykonawców. Niektórzy z nich reprezentowali później swój kraj w Konkursie Piosenki Eurowizji. Nie możemy się doczekać kolejnego pokolenia młodych talentów podczas tegorocznego widowiska w Białorusi.

Do konkursu po 14-letniej przerwie powróciła telewizja publiczna z Francji, która ostatni raz wysłała swojego reprezentanta w 2004 roku. Oprócz tego, w finale Eurowizji Junior 2018 wystąpią również: Albania, Armenia, Australia, Azerbejdżan, Gruzja, Holandia, Irlandia, Izrael, Macedonia, Malta, Polska, Portugalia, Serbia i Włochy. W konkursie weźmie udział także telewizja z Rosji, której przedstawicielka, Polina Boguszewicz, wygrała ubiegłoroczne zmagania eurowizyjne, oraz z Białorusi, która zorganizuje 16. finał konkursu.

Telewizji z Gruzji i Rosji mają już swoich reprezentantów. W gruzińskich barwach w Mińsku wystąpi Tamar Edilaszwili, a zwycięskiego tytułu dla Rosjan bronić będzie Anna Filipczuk z piosenką Niepobiedimy.

Polska wybierze swojego reprezentanta poprzez krajowe eliminacje, które odbędą się w październiku. Niebawem rozpocznie się nabór kandydatów do udziału w selekcjach organizowanych przez TVP.

16. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2018 odbędzie się 25 listopada w białoruskiej Mińsk Arena. Hasłem przewodnim tegorocznej Eurowizji Junior będzie motto #LightUp.

Aktualizacja: 2 sierpnia EBU potwierdziła, że grono uczestników Eurowizji Junior 2018 powiększyło się o Ukrainę, która również wyśle swojego reprezentanta do Mińska.

źródło: ebu.ch, fot. EBU

2 KOMENTARZE