Źródło: escplus.com

Już za niecałe dwa tygodnie w Mińsku odbędzie się 16. edycja Eurowizji Junior, w której udział weźmie rekordowa liczba uczestników. Swoje reprezentacje do stolicy Białorusi wyśle 20 krajów. Tymczasem wczoraj poznaliśmy ostatnią piosenkę, która wybrzmi w konkursie.

Tradycyjnie już jako ostatnią poznaliśmy piosenkę irlandzką. Selekcje w tym kraju co roku przygotowywane i nagrywane są z odpowiednim wyprzedzeniem, aby wyemitowane mogły zostać niedługo przed finałem Eurowizji Junior. Pokazany wczoraj finał zakończył się zwycięstwem 14-letniego Taylora Hynesa. Co ciekawe – młody wokalista nie wygrał swojego półfinału, nie przeszkodziło mu to jednak w ostatecznym triumfie. Będzie on pierwszym chłopcem reprezentującym Irlandię na Eurowizji Junior.

Utwór I.O.U. skomponowali Nialla Mooneyaa oraz Jonas Gladnikoff, którzy odpowiadali także za pierwszą piosenkę w juniorowej historii Irlandii, Réalta na Mara.

To oznacza, że mamy kompletną stawkę tegorocznych utworów z Eurowizji dla Dzieci. W Mińsku wystąpią:

Tymczasem potwierdzone zostało, że ponownie widzowie na swoich faworytów w czasie Eurowizji Junior będą mogli głosować drogą internetową. Każdy zagłosować będzie mógł dwa razy – między 23 a 25 listopada (do czasu rozpoczęcia programu), oraz już w trakcie show w trakcie 15 wyznaczonych minut. Wesprzeć można będzie od 3 do 5 piosenek. Rok temu głosowanie nie zadziałało odpowiednio, miejmy więc nadzieję, że Europejska Unia Nadawców tym razem lepiej przygotowała się do tego przedsięwzięcia technicznie.

Kolejność startowa ustalona będzie po ceremonii otwarcia Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Odbędzie się ona 19 listopada o godz. 15:00. Wtedy uczestnicy wylosują połówki, w jakich wystąpią, poznamy także pierwszą i ostatnią pozycję startową oraz pozycję gospodarzy. Na podstawie wyników losowania producenci ułożą najwłaściwszą ich zdaniem kolejność. Konkurs odbędzie się tydzień później, w niedzielę 25 listopada na Arenie Mińskiej. Transmisja programu rozpocznie się o godzinie 14:00 polskiego czasu.

Źródło: eurovision.tv