W zeszłą niedzielę, Viki Gabor z piosenką Superhero wygrała Szansę na Sukces. Piosenka wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Polska propozycja zaczyna urastać do miana faworyta Eurowizji Junior w Gliwicach. Czy Viki Gabor powtórzy sukces Roksany Węgiel? O opinię poprosiliśmy członków naszego zespołu. 

„Szansa na sukces” nie była potrzebna do wyłonienia reprezentanta na Eurowizji Junior?

Eurowizja Junior 2019. Czy Viki Gabor ma szansę na wygraną?

Jakub Gronowski

Mimo że nie mogłem śledzić niedzielnej Szansy na żywo, to nadrabiając później występ Viki i końcowy werdykt, miałem ciarki na całym ciele. Jestem pełen dumy, że TVP jednak potrafi podejść w przypadku Eurowizji Junior w końcu porządnie do tematu! Piosenka jest wyśmienita, bardzo dobrze skrojona pop kompozycja, której nie powstydziłyby się największe światowe gwiazdy. Dzięki Viki i „Superhero” juz nie mogę doczekać się pobytu w Gliwicach i bardzo gorąco liczę na ponowną wygraną!

Krzysztof Stefaniak

Po wygranej w 2018 roku upierałem się, że długo nie powtórzymy takiego sukcesu. śmiało jednak mogę odwołać swoje słowa. Moim zdaniem Viki ma naprawdę spore szanse na zwycięstwo w Gliwicach. Ma świetny wokal, bardzo oryginalny image i doświadczenie sceniczne z programu The Voice Kids. Najważniejsza jest jednak kompozycja. Gdy pierwszy raz usłyszałem w studiu „Szansy na sukces” utwór Superhero, moim skojarzeniem była Margaret i Melodifestivalen. Świetny popowy kawałek, który wpada w ucho po pierwszym przesłuchaniu. Jestem zachwycony orientalnymi wstawkami wplecionymi w refren, które wspaniale współgrają z pochodzeniem Viki. Mam nadzieje, że wkrótce podejście Telewizji Polskiej do dorosłej Eurowizji również przejdzie tak pozytywną zmianę!

Beata Prętnicka

Wszystkie piosenki zaprezentowane w Szansie na Sukces trzymały poziom. Jednak „Superhero” była wykonywana przez charyzmatyczną Viki Gabor. Nie ukrywam, „Superhero” bardzo pasuje do Viki, jest tam nieco etnicznych ozdobników, co podkreśla oryginalność utworu i sprawia, że sama Viki może czuć się swobodnie z tą kompozycją. Całość jest chwytliwa znacznie bardziej niż piosenka Roksany Węgiel i ma szansę spodobać się w Europie. Rankingi zagranicznych fanów nastrajają optymizmem, ale osobiście nie mogę pozbyć się wrażenia, że Superhero jest bogatszą kalką tegorocznej piosenki ormiańskiej „Colours of my dream”. Mam nadzieję na przyzwoity wynik i lepsze podejście nadawcy co do wyboru na ESC 2020.

Emil Batko

„Superhero” to świetnie skrojona kompozycja, która po niewielkich przeróbkach miałaby szansę poradzić sobie również dobrze w dorosłym konkursie. Viki na żywo śpiewa rewelacyjnie i brzmi lepiej niż w wersji studyjnej. Mimo, że całokształt preselekcyjnej „Szansy na Sukces” wypada miernie to byłoby warto, aby ktoś w TVP przemyślał podobny format tworzenia utworu – to jest zatrudnienie odpowiednich kompozytorów. Prezes Jacek Kurski zapowiedział, że w sytuacji ewentualnej wygranej TVP podejmie się ponownej organizacji. Bardzo możliwe, że w takim razie polscy fani będą mieli blisko na Eurowizję Junior 2020.

Ignacy Sroka

Osobiście nie spodziewałem się, aż tak dobrej kompozycji z Polski. Viki jest pewna siebie, wie po co i dla kogo śpiewa, a piosenka jest idealnie dobrana pod jej możliwości wokalne. Polska ma realne szanse na powtórzenie zeszłorocznego sukcesu Roksany Węgiel. Na ten moment jestem bardzo zadowolony z podejścia TVP do organizacji Juniora, oby tak dalej!

Mieszko Czerniawski

O ile można krytycznie wypowiadać się w stosunku do formatu „Szansa na Sukces”, o tyle na przygotowane kompozycje naprawdę nie możemy narzekać. „Superhero” to kolejna mocna propozycja autorstwa Małgorzaty Uściłowskiej (Lanberry) i Patryka Kumora, która moim zdaniem ma szansę powtórzyć ubiegłoroczny sukces „Anyone I Want To Be” Roksany Węgiel. Duet twórców ponownie zastosował zabieg, w którym pierwsze wersy tekstu śpiewane są po angielsku, co tylko ułatwia jego zrozumienie i sprawia, że utwór szybciej zapada w pamięć. Sama Viki jest utalentowana, ma charakterystyczną barwę głosu, młodzieżowy wizerunek i jeśli tylko wszystko w Gliwicach pójdzie po jej myśli, to czuję, że znów będziemy przeżywać piękne chwile!

 

Eurowizja Junior 2019: kto? gdzie? kiedy?

Do tej pory przedstawicieli wyłoniły piętnaście krajów: Gruzja (Giorgi Rostiaszwili), Macedonia Północna (Mila Moskow), Kazachstan (Erżan Maksim), Hiszpania (Melani García z utworem Marte), Ukraina (Sophy Ivy z utworem Коли здається (Koli zdajetsja)), Malta (Eliana Gomez Blanco), Australia (Jordan Anthony), Armenia (Karina Ignatyan z piosenką Colours of Your Dream), Serbia (Darija Vračević z utworem Podigni Glas (Speak Up)), Białoruś (Liza Misnikowa z utworem Пепельный (Piepielnyj)), Rosja (Tatjana Mieżencewa i Dienbierieł Oorżak z piosenką Время для нас (Czas dla nas)), Walia (Erin z utworem Calon yn Curo), Holandia (Matheu z utworem Dans Met Jou), Polska (Viki Gabor z utworem Superhero) oraz Albania (Isea Çili z utworem Mikja Ime Fëmijëria (My childhood friend)). Eurowizję Junior poprowadzą Aleksander Sikora, Ida Nowakowska oraz ubiegłoroczna zwyciężczyni imprezy, Roksana Węgiel. Ceremonię otwarcia poprowadzi Mateusz Szymkowiak, a konferencje prasowe – Agata Konarska.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019 odbędzie się 24 listopada w Arenie Gliwicach, organizatorami będą Europejska Unia Nadawców we współpracy z Telewizją Polską. Eurowizja Junior 2019 będzie siedemnastą edycją konkursu dla młodzieży. Finał poprzedniego konkursu wygrała Roksana Węgiel, reprezentantka Polski z piosenką Anyone I Want to Be.