fot. RTS

Do pierwszej w historii Eurowizji Junior w naszym kraju pozostało już tylko kilka tygodni. Tymczasem dziś kolejne uczestniczące państwo wyznacza swojego reprezentanta do Gliwic. Z Serbii przyjedzie do nas Darija Vračević!

Darija Vračević ma dopiero 11 lat, a zaczynała swoją karierę od Instagrama. Później brała udział w popularnym serbskim programie dla dzieci Pinkove Zvezdice (drugi sezon), od którego w 2015 roku zaczęła się jej kariera muzyczna (podobnie zaczynała Lena Stamenkovic – JESC 2015). Jest również aktorką dubbingową – podkładała głosy w takich bajkach jak Ralph Demolka w Internecie, Sekretne życie zwierzaków domowych, Koko czy w mini-epizodzie Krainy Lodu. Przygoda Olafa. Ma również sukcesy w tańcu – drużynowo zdobyła dwa srebrne i 5 złotych medali w różnych krajowych konkursach.

Danja wzięła także udział w ostatniej edycji Pinkove Zvezdice, gdzie uczestniczyły same  serbskie gwiazdy, a ona sama doszła do wielkiego finału. Wokalistka była brana pod uwagę jako reprezentantka kraju na JESC już w 2017 roku, kiedy to została jedną z trzech finalistów preselekcji. Wykonała wówczas propozycję Ove zvezde smo ti i ja.

Serbski utwór zatytułowany Podigni Glas (Speak Up) poznamy w późniejszym terminie. Póki co wiemy o nim tyle, że Darija jest autorką tekstu piosenki i opowiada on o problemach dzisiejszego świata. By dbać o siebie i o planetę, na której żyjemy.

Update 7 października 2019

7 października opublikowano konkursową propozycję, tym razem z lekko zmienionym tytułem na Podigni Glas (Raise Your Voice).

Eurowizja Junior 2019. Gdzie i kiedy?

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019 odbędzie się 24 listopada w Arenie Gliwice, organizatorami będą Europejska Unia Nadawców we współpracy z Telewizją Polską. Eurowizja Junior 2019 będzie siedemnastą edycją konkursu dla młodzieży. Finał poprzedniego konkursu wygrała Roksana Węgiel, reprezentantka Polski z piosenką Anyone I Want to Be. Jako zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci była gościem finału 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie.

Do tej pory przedstawicieli wyłoniło osiem krajów: Gruzja (Giorgi Rostiaszwili), Macedonia Północna (Mila Moskow), Kazachstan (Erżan Maksim), Hiszpania (Melani García), Ukraina (Sophy Ivy z utworem Коли здається (Koli zdajetsja)), Malta (Eliana Gomez Blanco), Australia (Jordan Anthony) oraz Armenia (Karina Ignatyan z utworem Colours of Your Dream). Konkursowe piosenki opublikowały telewizje: z Holandii oraz Białorusi. Wciąż czekamy na informacje o reprezentancie kraju-gospodarza, którego Telewizja Polska wybierze za pośrednictwem formatu Szansa na sukces. Eurowizję Junior poprowadzą Aleksander Sikora, Ida Nowakowska oraz ubiegłoroczna zwyciężczyni imprezy, Roksana Węgiel.

Źródło: RTS, junioreurovision.tv

4 KOMENTARZE