Viki Gabor po zwycięstwie w programie "Szansa na Sukces, for. Sergiusz Królak (eurowizja.org)

Eurowizja Junior 2019 już 24 listopada w Gliwicach. Choć do finału konkursu pozostało jeszcze kilka tygodni, już dziś znamy wszystkie konkursowe utwory. Jako ostatni światło dzienne ujrzał singiel z Macedonii Północnej pt. Fire.

Odliczamy dni do największego święta muzyki dla dzieci w Europie. Już 24 listopadach po raz pierwszy w naszym kraju odbędzie się Eurowizja Junior 2019. Przypomnijmy, że reprezentantką kraju-gospodarza została w tym roku Wiktoria Viki Gabor.

Eurowizja Junior 2019: posłuchaj wszystkich utworów!

W Gliwicach zobaczymy i usłyszymy dziewiętnastkę naprawdę utalentowanych dzieciaków, którzy powalczą o uznanie dziecięcego jury oraz internautów. Zanim jednak Eurowizja Junior 2019 na dobre się rozpocznie, sprawdź naszą playlistę ze wszystkimi dostępnymi utworami i zgodnie z oficjalnym hasłem konkursu – dziel się radością.

1. Albania: Isea Çili – Mikja Ime Fëmijëria

Z Albanii do Gliwic pojedzie pochodząca z Tirany 11-letnia wokalistka, Isea Çili. Młoda artystka pierwsze kroki na dużej scenie stawiała w programie The Voice Kids Albania, gdzie dotarła do półfinału trzeciej edycji formatu. W krajowych selekcjach, Junior Fest 2019, okazała się najlepsza, pokonując 19 innych uczestników. Na Eurowizji Junior zaśpiewa utwór pt. Mikja Ime Fëmijëria, co w wolnym tłumaczeniu oznacza – mój przyjaciel z dzieciństwa.

2. Armenia: Karina Ignatyan – Colours of Your Dream

Karina to 13-letnia wokalistka z rosyjskiej Kaługi z wielkim doświadczeniem muzycznym. Uczestniczyła w czwartej edycji programu The Voice Kids w Rosji oraz w festiwalach takich jak New Wave Junior, Pokolenie Next, Miss Ethno 2019. W wolnych chwilach uwielbia grać na pianinie.

3. Australia: Jordan Anthony – We Will Rise

Jordan Anthony pochodzi z Perth w zachodniej części kraju. Swoje pierwsze piosenki zaczął pisać w wieku 7 lat. Od tego momentu rozwinął umiejętności gry na pianinie. Już jako kilkulatek prezentował swoje zdolności na ulicach rodzinnego miasta. Artysta zyskał popularność jako najmłodszy uczestnik lokalnej wersji programu The Voice. Zajął czwarte miejsce w finale programu. W Gliwicach 14-letni Australijczyk zaśpiewa nowocześnie brzmiącą balladę We Will Rise.

4. Białoruś: Liza Misnikowa – Pepelnyj (Ashen)

14-letnia Liza jest jedną z najstarszych uczestniczek w konkursowej stawce. Nastolatka pierwsze szlify zdobywała ucząc się przez pięć lat w szkole muzycznej w klasie wokalu. Pod okiem nauczycieli brała także lekcje tańca. Jak sama mówi, jej największą idolką jest Rihanna, a gdy nie zajmuje się muzyką chętnie zajmuje się matematyką i nauką języków obcych. Te ostatnie z pewnością przydadzą się jej w Gliwicach, gdzie za miesiąc wykona utwór Pepelnyj (Ashen).

5. Francja: Carla – Bim Bam Toi

Carla Lazzari zdobyła popularność biorąc udział w piątej edycji The Voice Kids we Francji. W przesłuchaniach w ciemno fenomenalnie wykonała Take Me To Church z repertuaru Hoziera. Pomyślnie przeszła przez etap przesłuchań w ciemno oraz bitew. Ostatecznie trafiła do finału, gdzie pod okiem swojego trenera – Patricka Florii (reprezentanta Francji podczas Eurowizji 1993) prezentowała swoje umiejętności wokalne. Carla ma duże aspiracje, aby zostać piosenkarką. Jej mama jest nauczycielką śpiewu. W lipcu wraz z czterema innymi uczestnikami The Voice Kids nagrała singiel J’attendrai.

6. Gruzja: Giorgi Rostiaszwili – We Need Love

Giorgi urodził się 18 sierpnia 2006 roku. Jako 8-latek został uznany za najlepszego wokalistę młodego pokolenia. Od dziecka brał udział w wielu festiwalach muzycznych w Gruzji. Następnie zaczął naukę gry na pianinie. W maju został zwycięzcą konkursu Ranina, który był jednocześnie preselekcjami do Eurowizji Junior.

7. Hiszpania: Melani – Marte

Melani Gaspar Garcia to pochodząca z Walencji zwyciężczyni czwartej edycji lokalnej wersji formatu The Voice Kids (La Voz Kids). Jak sama przyznała po ogłoszeniu decyzji przez TVE, udział w konkursie jest dla niej spełnieniem marzeń. Z pewnością w Gliwicach powalczy o kolejne – wygraną w konkursie. Hiszpania powraca na Eurowizję Junior po 13 latach. Do tej pory reprezentantom kraju szło fenomenalnie – na koncie mają dwa drugie miejsca i jedno zwycięstwo, które zdobyła María Isabel z piosenką Antes muerta que sencilla.

8. Holandia: Matheu – Dans Met Jou

Prawdziwa bestia sceniczna, uzdolniony aktor i wokalista. Grał w wielu filmach, wystąpił także podczas świątecznej gali muzycznej dla królowej Holandii oraz grał główną rolę w musicalu Ciske de Rat. W wolnych chwilach także na gitarze. W Gliwicach spróbuje podbić scenę i serca widzów, dzięki energicznej i młodzieżowej kompozycji Dans Met Jou.

9. Irlandia: Anna Kearney – Banshee

Anna Kearney ma 13 lat i pochodzi z Foxrocku w hrabstwie Dublin. W swojej, jak dotąd, krótkiej karierze śpiewała m.in. na Broadwayu i w National Concert Hall w Irlandii. O Annie można powiedzieć, że ma eurowizyjne korzenie. Jej mama ma na koncie występ podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w 1994 roku jako członkini zespołu Riverdance.

10. Kazachstan: Erżan Maksim – Armanyńnan Qalma

Erżan to 12-letni piosenkarz, który brał w szóstej rosyjskiej edycji programu The Voice Kids (Rosja)Ostatecznie okazał się najlepszy, zdobywając 42,9% głosów od publiczności. Laureat wielu festiwali muzycznych takich jak: Batumi Dolphin Fest, Slavianski Bazar czy też San Remo Junior FestivalO wyjazd na Eurowizję w barwach swojego kraju starał się już w zeszłym roku. Ostatecznie zajął trzecie miejsce. W tym roku kazachski nadawca, Khabar Agency, docenił nietuzinkowy wokal Erżana i wybrał go wewnętrznie na reprezentanta kraju. W Gliwicach zaśpiewa utrzymaną w klimacie bajek Disney’a i sentymentalną balladę Armanyńnan Qalma.

11. Macedonia Północna: Mila Moskow – Fire

Mila to 14-letnia wokalistka z miasta Prilep w Północnej Macedonii. Śpiewa od szóstego roku życia. Jest członkinią chóru Little Angels, który śpiewa na rzecz wsparcia dzieci z niepełnosprawnościami.

12. Malta: Eliana Gomez Blanco – We Are More

Ma 14 lat i śpiewa od szóstego roku życia. Widzowie mogą kojarzyć ją z występów w jednym z programów lokalnej telewizji. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach, a w 2018 roku zwyciężyła podczas krajowego festiwalu piosenki autorskiej Għanja tal-Poplu. W tym samym roku próbowała swoich sił w preselekcjach z utworem Music Takes Control. W przyszłości chciałaby być lekarką.

13. Polska: VIki Gabor – Superhero

Znana szerzej dzięki dotarciu do finału drugiej edycji The Voice Kids. Pochodząca z Nowej Huty 12-letnia Romka była wówczas pod opieką trenerską Tomsona i Barona z Afromental. Zaraz po programie wydała debiutancki singiel Time. Warto podkreślić, że od momentu oficjalnego ogłoszenia jej udziału w Szansie na sukces była typowana na reprezentantkę na Eurowizji Junior. W finale programu otrzymała maksymalną liczbę punktów od jury i telewidzów. Teledysk do utworu Superhero cieszy się największą popularnością spośród wszystkich dostępnych na oficjalnym kanale Eurowizji Junior. W ciągu kilku dni obejrzało go ponad milion osób.

Zobacz wywiad z Viki Gabor!

14. Portugalia: Joana Almeida – Vem Comigo (Come With Me)

10-letnia Joana Almeida została zaproszona do reprezentowania Portugalii po tym, jak wygrała popularny konkurs wokalny dla dzieci Gala Internacional dos Pequenos Cantores da Figueira da Foz. Utwór Come with Me, skomponowany przez portugalskiego muzyka João Pedro Coimbra, opowiada o środowisku i zagrożeniu, w jakim jest nasza planeta. Jest to piosenka z wielkim przesłaniem: młodzież powinna być świadoma problemów oraz wspólnie walczyć o lepszy świat, w którym żyjemy.

15. Rosja: Tatiana Mieżencewa i Dienbierieł Oorżak – A Time For Us

Jedyny duet w tegorocznej stawce. 13-letni Dienbierieł i 10-letnia Tatiana poznali się podczas jednego z największych festiwali muzycznych – New Wave. Ich propozycja A Time for Us podbiła serca nie tylko dziecięcego jury, ale także internautów, dzięki którym młodzi artyści wygrali krajowe selekcje ze znaczną przewagą.

16. Serbia: Darija Vračević – Raise Your Voice 

Darija Vračević ma dopiero 11 lat, a zaczynała swoją karierę na Instagramie. Później brała udział w popularnym serbskim programie dla dzieci Pinkove Zvezdice (drugi sezon), od którego w 2015 roku zaczęła się jej kariera muzyczna (podobnie zaczynała Lena Stamenkovic – JESC 2015). Jest również aktorką dubbingową. Podkładała głosy w takich bajkach jak Ralph Demolka w Internecie, Sekretne życie zwierzaków domowych, Koko czy w mini-epizodzie Kraina Lodu. Przygoda Olafa. Ma również sukcesy w tańcu. Drużynowo zdobyła dwa srebrne i pięć złotych medali w różnych krajowych konkursach.

17. Ukraina: Sofia Iwanko – The Spirit of Music

Sofia to 13-letnia piosenkarka z Kijowa. Uczy się nie tylko śpiewu, ale także gry na fortepianie. The Spirit of Music to autorska kompozycja Sofii, wybranej wewnętrzne przez 7-osobowe jury spośród 10 kandydatów ubiegających się o wyjazd do Gliwic. Pierwotny tytuł propozycji to Koły zdajetʹsia (Коли здається).

18. Walia: Erin Mai – Calon yn Curo

Erin Mai ma 13-lat i pochodzi z Llanrwst w północnej Walii. Początkowo śpiewała jedynie tradycyjne utwory, lecz z czasem przekonała się do wykonywania utworów popowych. Erin to nastolatka wielu talentów – bierze lekcje tańca baletowego, klasycznego, jazzu, hip-hopu, a także w wolnym czasie pływa czy uprawia kolarstwo górskie. W półfinale i finale selekcji Chwilio am Seren pokonała łącznie 11 innych, młodych artystów. Dzięki temu Eurowizja Junior 2019 będzie właśnie przed nią stała otworem. W Gliwicach wystąpi z numerem Calon yn Curo, co oznacza bicie serca.

https://www.youtube.com/watch?v=jNS2_eOFeD8

19. Włochy: Marta Viola – La Voce Della Terra

Jedna z najmłodszych oraz najbardziej enigmatycznych uczestniczek w stawce. Marta zaśpiewa w Gliwicach piosenkę La Voce Della Terra, w której nawołuje do ratowania i ochrony naszej planety. Jak sama podkreśla, Eurowizja Junior 2019 to największe wydarzenie, w jakim dotąd mogła uczestniczyć.

Eurowizję Junior poprowadzą Aleksander Sikora, Ida Nowakowska oraz ubiegłoroczna zwyciężczyni imprezy, Roksana Węgiel. Ceremonię otwarcia poprowadzi Mateusz Szymkowiak, a konferencje prasowe – Agata Konarska.

Chcesz obejrzeć Eurowizję Junior na żywo? Sprawdź, jak zdobyć bilety!

Eurowizja Junior 2019: bilety w sprzedaży!

2 KOMENTARZE