Eurowizja Junior: Viki Gabor, zwyciężczyni konkursu, fot. Krzysztof Stefaniak

Eurowizja Junior 2019 już za nami! Stało się to, na co wszyscy czekaliśmy. Polska drugi raz z rzędu zwyciężyła w dziecięcym konkursie, zdobywając największą liczbę punktów w głosowaniu online. Jurorzy uplasowali Viki Gabor na drugim miejscu. Sprawdzamy, jak swoje punkty przyznało polskie jury i którym krajom spodobała się piosenka Superhero?

O zwycięzcy Eurowizji Junior decydują jurorzy oraz internauci oddający głosy na swoich faworytów w głosowaniu internetowym. W skład krajowego jury wchodzi pięciu członków. Troje to osoby dorosłe, często byli reprezentanci swoich państw na Eurowizji lub Eurowizji Junior, muzycy, artyści związani z branżą muzyczną. Pozostała dwójka to przedstawiciele dzieci i młodzieży, najczęściej stawiający pierwsze kroki na scenie.

Eurowizja Junior 2019: jak głosowało polskie jury?

Konkursowe propozycje oceniło polskie jury w składzie: Kasia Moś (reprezentantka Polski na Eurowizji 2017), Mateusz Moś (uczestnik Eurowizji 2017), Piotr Kupicha (lider grupy Feel). Zespół uzupełnili Ania „AniKa” Dąbrowska (Krajowe Eliminacje do Eurowizji Junior 2016, zwyciężczyni drugiej edycji The Voice Kids), Paweł Szymański (uczestnik The Voice Kids).

Znamy skład polskiego jury na Eurowizję Junior 2019

Polscy jurorzy najwyżej ocenili propozycję z Kazachstanu. Aż troje z pięciorga członków jury uznało utwór Armanyńnan qalma za najlepszy. Równie dużą sympatią obdarzyli oni kompozycję We Will Rise z Australii. Każdy juror umieścił tę piosenkę w najlepszej trójce. Najbardziej zróżnicowane wyniki przypadły Armenii. Jeden z oceniających przyznał Colours of Your Dream pierwsze miejsce, inny przedostatnią, siedemnastą lokatę. Jury było niezwykle zgodne w przypadku ostatniej pozycji. Prawie każdy z członków składu umieścił na niej propozycję z Portugalii.

https://www.youtube.com/watch?v=tSVmX1E25C8

Pełne wyniki głosowania polskiego jury:

Eurowizja Junior 2019: szczegółowe wyniki głosowania polskiego, jury, źródła: jesc.tv, wikipedia.org

Eurowizja Junior 2019: punkty dla Polski

Polska otrzymała łącznie punkty od 16 krajowych jury. Tylko Australia i Armenia nie przyznały Viki Gabor ani jednego oczka. W przypadku pierwszego państwa jeden z jurorów ocenił Superhero jako drugi najlepszy występ wieczoru. Z kolei Ormianie zgodnie umieścili Polskę poza pierwszą dziesiątką. Viki otrzymała od jury ze wszystkich krajów dwie „dwunastki”, cztery „dziesiątki” (najwięcej spośród wszystkich uczestników) i dwie „ósemki”. Najwięcej najwyższych not przypadło w udziale Kazachstanowi. Erżan Maksim zdobył ich łącznie siedem.

Tak głosowali na Polskę jurorzy z innych krajów:

 • 12 punktów – Hiszpania, Kazachstan
 • 10 punktów – Białoruś, Francja, Malta, Serbia
 • 8 punktów – Holandia, Ukraina
 • 7 punktów – Macedonia Północna
 • 6 punktów – Walia
 • 5 punktów – Portugalia
 • 4 punkty – Gruzja, Irlandia
 • 3 punkty – Włochy
 • 2 punkty – Albania
 • 1 punkt – Rosja

Szczegółowe wyniki głosowania jurorów ze wszystkich krajów dostępne są na oficjalnej stronie Eurowizji Junior.

Eurowizja Junior 2019: głosowanie online

Tak jak przed rokiem internauci z całego świata najwyżej ocenili propozycję z Polski. Swoje głosy można było oddawać od piątku od godz. 20:00 do dnia finału do godz. 15:59 i przez 15 minut w trakcie trwania konkursu. Za pomocą specjalnej platformy można było wybrać od trzech do pięciu ulubionych piosenek. Jak podała prowadząca Eurowizję Junior, Ida Nowakowska, internauci oddali łącznie 3 077 000 głosów na zwycięski utwór Superhero, co jest najlepszym wynikiem w dotychczasowej historii konkursu. Łącznie polska kompozycja otrzymała ponad 15% wszystkich punktów od widzów.

https://www.youtube.com/watch?v=ZlBrIoY9Hvo

Wyniki głosowania internautów:

 1. Polska (166 punktów)
 2. Hiszpania (104 punkty)
 3. Francja (84 punkty)
 4. Holandia (81 punktów)
 5. Kazachstan (79 punktów)
 6. Rosja (68 punktów)
 7. Włochy (64 punkty)
 8. Serbia (63 punkty)
 9. Macedonia Północna (50 punktów)
 10. Białoruś (48 punktów)
 11. Armenia (45 punktów)
 12. Portugalia (43 punktów)
 13. Australia (39 punktów)
 14. Irlandia (34 punkty)
 15. Gruzja (32 punkty)
 16. Ukraina (31 punktów)
 17. Albania (29 punktów)
 18. Malta (27 punktów)
 19. Walia (26 punktów)

Wygrana Viki Gabor

Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior dla Polski drugi raz z rzędu. W wywiadzie dla eurowizja.org nasza reprezentantka tuż przed finałem nie kryła emocji. Sprawdźcie, co odpowiedziała zapytana o reakcję na potencjalne zwycięstwo w konkursie.