Eurowizja Junior 2019: Viki Gabor będzie reprezentować Polskę w 17. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Piosenkarka zwyciężyła w niedzielnym finale programu Szansa na sukces, w którym za wykonanie piosenki Superhero uzyskała największe uznanie jurorów i widzów. Jak poradziły sobie pozostałe finalistki?

W niedzielnym odcinku Szansy na sukces o udział w finale Eurowizji Junior 2019 walczyły trzy uczestniczki: Nikola Fiedor, Viki Gabor i Gabriela Katzer, które zwyciężyły w trzech „półfinałowych” wydaniach programu TVP2. O ich awansie do finału zadecydowali jurorzy poszczególnych odcinków, kolejno: Majka Jeżowska, zespół Blue Cafe oraz Paweł Stasiak z grupy Papa D. Dzisiejsze zmagania oceniali jednak: szefowa rozrywki TVP Anna Cyzowska-Andura, reżyser programu Konrad Smuga oraz dyrygent towarzyszącej dzisiejszym występom orkiestry Grzegorz Urban oraz telewidzowie za pomocą SMS-ów.

Eurowizja Junior 2019: Polska wybrała reprezentantkę w Szansie na sukces

W finale Szansy na Sukces uczestniczki wystąpiły dwukrotnie. Najpierw każda z nich wykonała po jednym coverze piosenki jurora, który zapewnił jej udział w finale. Następnie usłyszeliśmy autorskie utwory, z którymi finalistki miałyby wystąpić w finale Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach. O wyniku odcinka zdecydowali jurorzy oraz telewidzowie. Zastrzeżono, że w przypadku remisu decydujące będą głosy artystów.

Pod koniec odcinka Artur Orzech ogłosił, że Polskę w finale Eurowizji Junior 2019 reprezentować będzie Viki Gabor z piosenką Superhero. Piosenkarka zawalczy o zwycięstwo z przedstawicielami 18 innych krajów, które wezmą udział w 17. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbywającym się w Gliwicach. Jedna z nich być może powtórzy sukces Roksany Węgiel z 2018 roku.

Wiktoria Viki Gabor, znana jest szerzej jako finalistka drugiej edycji The Voice Kids. Pochodząca z Nowej Huty 12-letnia Romka była wówczas pod opieką trenerską Tomsona i Barona z Afromental. Warto podkreślić, że to ona od samego początku była typowana, od momentu oficjalnego ogłoszenia jej udziału w Szansie na sukces, na reprezentantkę w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior, które w tym roku odbędzie się w Gliwicach.

Eurowizja Junior 2019: uczestnicy

Reprezentanta na konkurs wyłoniła nie tylko Telewizja Polska, ale również nadawcy publiczni z czternastu innych krajów.

1. Armenia: Karina Ignatyan – Colours of Your Dream

Karina to 13-letnia wokalistka, z wielkim doświadczeniem muzycznym. Uczestniczyła w programie The Voice Kids w Rosji oraz w festiwalach takich jak New Wave Junior, Pokolenie Next, Miss Ethno 2019. Wygrała armeńskie preselekcje Depi Mankakan Evratesil 2019, zostając trzynastą reprezentantką tego kraju na Eurowizji Junior.

2.  Australia: Jordan Anthony

Jordan Anthony pochodzi z Perth w zachodniej części kraju. Swoje pierwsze piosenki zaczął pisać w wieku 7 lat. Od tego momentu rozwinął umiejętności gry na pianinie. Od młodego wieku prezentował swoje zdolności na ulicach rodzinnego miasta. Jordan tak mówi o swojej pasji: Muzyka jest dla mnie pełną formą wyrazu. Gdy ludzie słuchają moich piosenek, chcę, aby się z nimi utożsamiali. Niezależnie czy są szczęśliwi lub smutni, chciałbym, aby wiedzieli, że nie są sami. Młody artysta zyskał popularność jako najmłodszy uczestnik lokalnej wersji programu The Voice. Zajął czwarte miejsce w finale programu.

3. Białoruś: Liza Misnikowa – Piepielnyj

4. Gruzja: Giorgi Rostiaszwili – Gvinda Gvikvardes (We Need Love)

Giorgi urodził się 18 sierpnia 2006 roku. Mając 8 lat, został uznany „najlepszym wokalistą młodego pokolenia”. Od dziecka brał udział w wielu festiwalach muzycznych w Gruzji. Następnie zaczął naukę gry na pianinie. W tym roku został zwycięzcą programu Ranina, będącego gruzińskimi preselekcjami do Eurowizji Junior.

5. Hiszpania: Melani Garcia Marte

Melani Gaspar Garcia to pochodząca z Walencji zwyciężczyni czwartej edycji lokalnej wersji formatu The Voice Kids (La Voz Kids). Jak sama przyznała po ogłoszeniu decyzji przez TVE, udział w konkursie jest dla niej spełnieniem marzeń. Z pewnością w Gliwicach powalczy o kolejne – wygraną w konkursie. Hiszpania powraca na Eurowizję Junior po 13 latach. Do tej pory reprezentantom kraju szło fenomenalnie – na koncie mają dwa drugie miejsca i jedno zwycięstwo, które zdobyła María Isabel z piosenką Antes muerta que sencilla.

 

6. Holandia: MatheuDans Met Jou

Prawdziwa bestia sceniczna, uzdolniony aktor i wokalista. Grał w wielu filmach, wystąpił także podczas świątecznej gali muzycznej dla królowej oraz grał główną rolę w musicalu Ciske de Rat. Gra także na gitarze.

 

7. Kazachstan: Erżan Maksim

12-letni piosenkarz, który brał w szóstej rosyjskiej edycji programu The Voice Kids. W finale konkursu zdobył aż 42,9% głosów od publiczności. Laureat wielu festiwali muzycznych takich jak: Batumi Dolphin Fest, Slavianski Bazar czy też San Remo Junior Festival. 

8. Macedonia Północna: Mila Moskow

14-letnia wokalistka z miasta Prilep w Północnej Macedonii. Śpiewa od szóstego roku życia. Jest członkinią chóru Little Angels, który śpiewa na rzecz wsparcia dzieci z niepełnosprawnościami

9. Malta: Eliana Gomez Blanco

Eliana Gomez Blanco ma 14 lat. Śpiewa od szóstego roku życia. Widzowie mogą kojarzyć ją z występów w jednym z programów lokalnej telewizji. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach, a w 2018 roku zwyciężyła podczas krajowego festiwalu piosenki autorskiej Għanja tal-Poplu. W tym samym roku próbowała swoich sił w preselekcjach z utworem Music Takes Control. W przyszłości chciałaby być lekarzem.

10. Portugalia: Joana AlmeidaVem comigo

Joana Almeida została zaproszona do reprezentowania Portugalii po tym, jak wygrała popularny konkurs wokalny dla dzieci, Gala Internacional dos Pequenos Cantores da Figueira da Foz. Jej konkursowy utwór opowiada o środowisku i zagrożeniu, w jakim jest nasza planeta. Jest to piosenka z wielkim przesłaniem: dzieci i młodzież powinni być świadomi problemów, oraz wspólnie walczyć o lepsze jutro świata, w którym żyjemy.

https://www.youtube.com/watch?v=jSRJdAKnjlU

11. Rosja: Tatjana Mieżencewa i Dienbierieł Oorżak – Wremia dla nas

12. Serbia: Darija Vračević – Podigni glas

Darija Vračević ma dopiero 11 lat, a zaczynała swoją karierę od Instagrama. Później brała udział w drugiej edycji popularnego programu dla dzieci Pinkove zvezdice, od którego w 2015 roku zaczęła się jej kariera muzyczna (podobnie zaczynała Lena Stamenkovic, uczestniczka Eurowizji Junior 2015). Jest również aktorką dubbingową. Podkładała głosy w takich bajkach jak Ralph Demolka w Internecie, Sekretne życie zwierzaków domowych, Koko czy w mini-epizodzie Krainy Lodu. Przygoda Olafa. Ma również sukcesy w tańcu. Drużynowo zdobyła dwa srebrne i pięć złotych medali w różnych krajowych konkursach.

13. Ukraina: Sophy Ivy – Koły zdajetʹsia

Sofija Iwanko to 13-letnia piosenkarka z Kijowa. Nowo wybrana reprezentantka Ukrainy pobiera nie tylko lekcje śpiewania, ale także gry na fortepianie. W Gliwicach zaśpiewa piosenkę Koły zdajetʹsia (Коли здається). Choć pierwsza wersja utworu jest już dostępna w serwisie YouTube, to niebawem poznamy finałową wersję.

14. Walia: ErinChwilio am Seren

Utwór dla reprezentantki specjalnie na konkurs stworzyli: Sylvia Strand, Ed Holden i John Gregory, reprezentant Cypru na Eurowizji 2010, na której wystąpił jako członek zespołu Jon Lilygreen & The Islanders.

Wszystkie utwory, które zostały już oficjalnie opublikowanie w serwisach streamingowych, znajdziecie na naszej playliście na Spotify. Obserwujcie ją koniecznie, aby nie przegapić żadnej piosenki!

Oprócz tego, w najbliższym czasie reprezentanta na konkurs wyłonią telewizje z Irlandii, Francji, Portugalii i Albanii.

Eurowizja Junior 2019: szczegóły

Finał Eurowizji Junior 2019 odbędzie się 24 listopada na terenie Areny Gliwice. Koncert poprowadzą Roksana Węgiel, Aleksander Sikora i Ida Nowakowska. Gospodarzem ceremonii otwarcia będzie Mateusz Szymkowiak, były członek OGAE Polska, a konferencje prasowe będzie moderować Agata Konarska. Bilety na 17. Konkurs Piosenki Eurowizjia dla Dzieci dostępne będą w sprzedaży od 1 października.

18 listopada odbędzie się ceremonia otwarcia Eurowizji Junior 2019. Próby sceniczne z udziałem reprezentantów rozpoczną się 19 listopada. Centrum prasowe dla dziennikarzy zostanie otwarte 21 listopada, a dzień później ruszy głosowanie intern

Eurowizja Junior 2019: bilety w sprzedaży!

etowe, w którym będzie można oddawać głosy na faworytów. 23 listopada odbędzie się próba oceniana przez jurorów. Wyniki poznamy podczas Wielkiego Finału, który odbędzie się 24 listopada.

4 KOMENTARZE