Roksana Węgiel podczas Eurowizji Junior 2018.

Pozostało już tylko 60 dni do Eurowizji Junior. Które kraje wybrały już artystów? Jakie piosenki usłyszymy podczas największego muzycznego widowiska dla młodzieży? Oto podsumowanie tego, co się wydarzyło w ostatnim czasie i garść informacji, co jeszcze przed nami.

Już za dwa miesiące czekają nas wielkie emocje związane z Eurowizją Junior. Sprawdźcie sami, jak wiele wiemy o tym konkursie!

Eurowizja Junior 2019 – kto z Polski?

Za nami trzy odcinki Szansy na sukces, innowacyjnego sposobu wyboru polskiego reprezentanta do Gliwic. W pierwszym odcinku wygrała Nikola Fiedor, która wykonała piosenkę Majki Jeżowskiej Od rana mam dobry humor. Tydzień później widzowie dowiedzieli się, że o reprezentowanie Polski na Eurowizji Junior 2019 ubiegać się będzie Viki Gabor. Finalistka drugiej edycji programu The Voice Kids zaśpiewała utwór Blue Cafe You May Be in Love, z którym zespół uczestniczył w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji 2003. Natomiast Paweł Stasiak z zespołem zdecydowali, że najlepszą interpretację jednej z piosenek zaprezentowała Gabriela Katzer. To właśnie ona dopełniła skład finałowego odcinka Szansy na sukces, który już niedzielę, 29 września 2019 roku.

W programie każda z uczestniczek zaśpiewa kolejny cover oraz autorską piosenkę, z którą będzie chciała powtórzyć ubiegłoroczny sukces Roksany Węgiel. Zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018 jest ponadto główną gwiazdą spotu promującego tegoroczny konkurs.

Roksana Węgiel poprowadzi również konkurs w Arenie Gliwice, razem z Idą Nowakowską i Olkiem Sikorą. Odbędzie się on 24 listopada, a transmitować go będą stacje z 19 krajów z całej Europy. W Polsce będzie można obejrzeć go na głównej antenie Telewizji Polskiej (TVP 1) oraz na TVP Polonia. Warto wspomnieć, że to pierwszy przypadek w historii, kiedy zwyciężczyni Juniora jest jednocześnie prowadzącą wydarzenie w następnym roku. Bilety na dziecięcą Eurowizję z pewnością będą dostępne w październiku.

Eurowizja Junior 2019: uczestnicy

Do tej pory swoich reprezentantów wybrało już 10 państw.

1. Armenia: Karina Ignatian – Colours Of Your Dream

Karina to 13-letnia wokalistka, z wielkim doświadczeniem muzycznym. Uczestniczyła w programie The Voice Kids w Rosji oraz w festiwalach takich jak New Wave Junior, Pokolenie Next, Miss Ethno 2019. Wygrała armeńskie preselekcje Depi Mankakan Evratesil 2019, zostając trzynastą reprezentantką tego kraju na Eurowizji Junior.

2.  Australia: Jordan Anthony

Jordan Anthony pochodzi z Perth w zachodniej części kraju. Swoje pierwsze piosenki zaczął pisać w wieku 7 lat. Od tego momentu rozwinął umiejętności gry na pianinie. Od młodego wieku prezentował swoje zdolności na ulicach rodzinnego miasta. Jordan tak mówi o swojej pasji: Muzyka jest dla mnie pełną formą wyrazu. Gdy ludzie słuchają moich piosenek, chcę, aby się z nimi utożsamiali. Niezależnie czy są szczęśliwi lub smutni, chciałbym, aby wiedzieli, że nie są sami. Młody artysta zyskał popularność jako najmłodszy uczestnik lokalnej wersji programu The Voice. Zajął czwarte miejsce w finale programu.

3. Białoruś: Liza Misnikowa – Piepielnyj

4. Gruzja: Giorgi Rostiaszwili

Giorgi urodził się 18 sierpnia 2006 roku. Jako 8-latek został uznany za najlepszego wokalistę młodego pokolenia. Od dziecka brał udział w wielu festiwalach muzycznych w Gruzji. Następnie zaczął naukę gry na pianinie. W tym roku został zwycięzcą gruzińskich preselekcji do Eurowizji Junior –  Ranina.

5. Hiszpania: Melani Garcia Marte

Melani Gaspar Garcia to pochodząca z Walencji zwyciężczyni czwartej edycji lokalnej wersji formatu The Voice Kids (La Voz Kids). Jak sama przyznała po ogłoszeniu decyzji przez TVE, udział w konkursie jest dla niej spełnieniem marzeń. Z pewnością w Gliwicach powalczy o kolejne – wygraną w konkursie. Hiszpania powraca na Eurowizję Junior po 13 latach. Do tej pory reprezentantom kraju szło fenomenalnie – na koncie mają dwa drugie miejsca i jedno zwycięstwo, które zdobyła María Isabel z piosenką Antes muerta que sencilla.

https://www.youtube.com/watch?v=Ft10U309ynA

6 . Kazachstan: Erżan Maksim

12-letni piosenkarz, który brał w szóstej rosyjskiej edycji programu The Voice Kids (Rosja). Ostatecznie okazał się najlepszy, zdobywając 42,9% głosów od publiczności. Laureat wielu festiwali muzycznych takich jak: Batumi Dolphin Fest, Slavianski Bazar czy też San Remo Junior Festival. 

7. Macedonia Północna: Mila Moskow

14-letnia wokalistka z miasta Prilep w Północnej Macedonii. Śpiewa od szóstego roku życia. Jest członkinią chóru Little Angels, który śpiewa na rzecz wsparcia dzieci z niepełnosprawnościami

8. Malta: Eliana Gomez Blanco

Eliana Gomez Blanco ma 14 lat. Śpiewa od szóstego roku życia. Widzowie mogą kojarzyć ją z występów w jednym z programów lokalnej telewizji. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach, a w 2018 roku zwyciężyła podczas krajowego festiwalu piosenki autorskiej Għanja tal-Poplu. W tym samym roku próbowała swoich sił w preselekcjach z utworem Music Takes Control. W przyszłości chciałaby być lekarzem.

9. Serbia: Darija Vračević – Podigni Glas

Darija Vračević ma dopiero 11 lat, a zaczynała swoją karierę od Instagrama. Później brała udział w popularnym serbskim programie dla dzieci Pinkove Zvezdice (drugi sezon), od którego w 2015 roku zaczęła się jej kariera muzyczna (podobnie zaczynała Lena Stamenkovic – JESC 2015). Jest również aktorką dubbingową. Podkładała głosy w takich bajkach jak Ralph Demolka w Internecie, Sekretne życie zwierzaków domowych, Koko czy w mini-epizodzie Krainy Lodu. Przygoda Olafa. Ma również sukcesy w tańcu. Drużynowo zdobyła dwa srebrne i pięć złotych medali w różnych krajowych konkursach.

10. Ukraina: Sophy Ivy – Koły zdajetʹsia

Sofija Iwanko to 13-letnia piosenkarka z Kijowa. Nowo wybrana reprezentantka Ukrainy pobiera nie tylko lekcje śpiewania, ale także gry na fortepianie. W Gliwicach zaśpiewa piosenkę Koły zdajetʹsia (Коли здається). Choć pierwsza wersja utworu jest już dostępna w serwisie YouTube, to niebawem poznamy finałową wersję.

Wszystkie utwory, które zostały już oficjalnie opublikowanie w serwisach streamingowych, znajdziecie na naszej playliście na Spotify. Obserwujcie ją koniecznie, aby nie przegapić żadnej piosenki!

Eurowizja Junior 2019 – zapowiedz

Choć pozostało jeszcze 60 dni do Eurowizji Junior, w ciągu dwóch kolejnych tygodni poznamy kolejne konkursowe utwory. Oprócz premier piosenek wybranych już reprezentantów z poszczególnych krajów, przed nami jeszcze pięć finałów selekcji:

  • 24 września – Walia
  • 24 września – Rosja
  • 28 września – Holandia
  • 29 września – Polska
  • 6 października – Irlandia

Francja wybierze swojego reprezentanta wewnętrznie. Nie mamy informacji na temat sposobu wyboru w Albanii i Portugalii.

Wiemy też, jak będzie wyglądać plan pracy podczas Eurowizji Junior. 18 listopada odbędzie się ceremonia otwarcia, czyli czerwony dywan. Próby ruszą dzień później – 19 listopada. Centrum Prasowe zostanie otwarte dopiero 21 listopada, natomiast dzień później ruszy głosowanie internetowe. 23 listopada to dzień prób jurorskich, a w niedzielę odbędzie się wielki finał Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019.

Kto zostanie następcą Roksany Węgiel? Sprawdźcie, jak artystka ocenia tegoroczną Eurowizję Junior!

 

3 KOMENTARZE

  1. […] Godne uwagi jest to, że Gruzja wybrała także swojego reprezentanta na Junior Eurowizję 2019 do Gliwic. Giorgi Rostiashvili – trzynastolatek z Tibilisi – zaśpiewa w Gliwicach piosenkę We Want to Love (Gvinda Gvikvardes). Z pewnością piosenkę usłyszymy już wkrótce, ponieważ do wydarzenia zostały niecałe dwa miesiące. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ. […]