Eurowizja Junior 2019 zbliża się wielkimi krokami. Z początkiem tygodnia telewizja z Ukrainy ogłosiła reprezentantkę na 17. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. W barwach kraju do Gliwic przyleci Sofija Iwanko.

Reprezentantka Ukrainy na Eurowizję Junior 2019 wybrała siedmioosobowa komisja jurorska, w której skład weszli muzycy i eksperci muzyczni: piosenkarze Ołeksandra Kołcowa (Oleksandra Koltsova) i Ałosza (Alyosha) i Mychajło Kłymenko (Mykhailo Klymenko), producenci muzyczni Tanya Sha i Ołeksandr Stasow (Oleksandr Stasov), a także szefowa krajowej delegacji eurowizyjnej Oksana Skybińska oraz Stanisław Medwediew (Stanislav Medvediev), producent wykonawcy działu rozrywki telewizji Perszyj kanał.

Jury wyłoniło zwycięzcę spośród 10 kandydatów, których nazwiska ujawniono w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek przed południem ogłoszono, że o wygraną na Eurowizji Junior 2019 zawalczy Sofija Iwanko (Sophia Ivanko, Софія Іванько).

Wybór jurorów w następujący sposób wyjaśniła Ałosza:

Sofija bardzo wyróżniała się na tle pozostałych finalistów. Ma bardzo specyficzny, emocjonalny i ekspresyjny charakter, a przy tym jest bardzo tajemnicza. Ma coś w sobie, czego nie mieli inni. Piosenka wymaga dodatkowej pracy, wtedy będzie to świetny utwór. Mam nadzieję, że propozycja z Ukrainy zostanie doceniona na świecie, a nie tylko tutaj, w naszym pokoju jurorskim.

Eurowizja Junior 2019: kim jest Sofija Iwanko?

Sofija Iwanko to 13-letnia piosenkarka z Kijowa. Nowo wybrana reprezentantka Ukrainy pobiera nie tylko lekcje śpiewania, ale też gry na fortepianie. W Gliwicach zaśpiewa piosenkę Koły zdajetʹsia (Koly Zdaietsia, Коли здається), która dostępna jest w serwisie YouTube. Finałowa wersja konkursowego utworu nastolatki ma zostać opublikowana w sieci w późniejszym terminie.

Sofija Iwanko już dwukrotnie ubiegała się o reprezentowanie Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. W 2018 roku była jedną z finalistek krajowych eliminacji, w których wykonała utwór Czomu? (Chomu? Чому?). W 2019 roku brała udział w programie Hołos. Dity, będącym ukraińską wersją formatu The Voice Kids. Trafiła do drużyny Jamali, zwyciężczyni Eurowizji 2016.

https://www.instagram.com/p/B1VzNiSoskH/

Posłuchaj nowej, finalnej wersji utworu Sophy, pt. The Spirit of Music

Wiadomo, że w finale Eurowizji Junior 2019 wystąpią reprezentanci z 19 państw. Do tej pory swych przedstawicieli wybrały cztery kraje: Gruzja (Giorgi Rostiaszwili), Hiszpania (Melani Garcia), Macedonia Północna (Mila Moskow) i Kazachstan. Polska wyłoni reprezentanta w ramach programu „Szansa na sukces„. Konkursowe piosenki wybrała za to telewizja w Holandii. Uczestników selekcji ujawnił też nadawca publiczny z Malty.

Eurowizja Junior 2019 – finał. Kiedy? Gdzie?

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019 odbędzie się 24 listopada w Arenie Gliwicach, organizatorami będą Europejska Unia Nadawców we współpracy z Telewizją Polską. Do tej pory wysłanie reprezentanta na Eurowizję Junior 2019 zadeklarowały telewizje z 19 państw. Do stawki powróci Hiszpania, która powraca do konkursu po 13 latach przerwy.

Eurowizja Junior 2019 będzie 17. edycją konkursu dla młodzieży. Finał poprzedniego konkursu wygrała Roksana Węgiel, reprezentantka Polski z piosenką Anyone I Want to Be. Jako zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci była gościem finału 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie.

źródło: JuniorEurovision.tv, fot.: UA:PBC

19 KOMENTARZE