Eurowizja Junior 2019: Walia wybrała reprezentanta. Na zdjęciu prowadzący format Chwilio am Seren.

Do pierwszej w historii polskiej Eurowizji Junior pozostało mniej niż 60 dni. Dziś kolejny kraj wybrał swojego przedstawiciela. Wiemy, kto będzie drugim w historii reprezentantem Walii.

Po długich zmaganiach preselekcyjnych programu Chwilio am Seren (Search for a Star) – Walia wybrała! Do Gliwic pojedzie Erin z utworem Calon yn Curo.

Eurowizja Junior 2019: Walia wybrała!

Proces selekcyjny rozpoczął się już w kwietniu 2019 roku. Wtedy to młodzi artyści mogli wziąć udział w przesłuchaniach, które później były transmitowane w publicznej telewizji. Dwunastka najlepszych z nich wystąpiła w programie na żywo, gdzie jury wybrało finałową szóstkę wokalistów. To właśnie oni dziś zmierzyli się w Wielkim Finale walijskich preselekcji.

Po głosowaniu jury do czołowej trójki awansowali Erin, Cerys oraz Rhianon & Mackenzie. Decyzją Jury i widzów, zwyciężyła Erin, przedstawiając swoją interpretację piosenki Calon yn Curo.

Utwór został przygotowany już wcześniej. Tytuł w języku polskim oznacza bicie serca. Kompozycję specjalnie na konkurs stworzyli: Sylvia Strand, Ed Holden i John Gregory. Ten ostatni reprezentował Cypr w 2010 roku jako członek zespołu Jon Lilygreen & The Islanders. 

Walia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci od 2018 roku. Pierwszą reprezentantką kraju była Manw z piosenką Perta. Zajęła wówczas ostatnie, dwudzieste miejsce z liczbą 29 punktów.

Więcej na temat wybranych już reprezentantów, możecie przeczytać w naszym artykule:

Za 60 dni Eurowizja Junior 2019: uczestnicy, piosenki, zapowiedzi

Eurowizja Junior 2019. Gdzie i kiedy?

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019 odbędzie się 24 listopada w Arenie Gliwicach, organizatorami będą Europejska Unia Nadawców we współpracy z Telewizją Polską. Eurowizja Junior 2019 będzie siedemnastą edycją konkursu dla młodzieży. Finał poprzedniego konkursu wygrała Roksana Węgiel, reprezentantka Polski z piosenką Anyone I Want to Be. Jako zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci była gościem finału 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie.

Do tej pory przedstawicieli wyłoniły jedynaście krajów: Gruzja (Giorgi Rostiaszwili), Macedonia Północna (Mila Moskow), Kazachstan (Erżan Maksim), Hiszpania (Melani García z utworem Marte), Ukraina (Sophy Ivy z utworem Коли здається (Koli zdajetsja)), Malta (Eliana Gomez Blanco), Australia (Jordan Anthony), Armenia (Karina Ignatyan z piosenką Colours of Your Dream), Serbia (Darija Vračević z utworem Podigni Glas (Speak Up)), Białoruś (Liza Misnikowa z utworem Пепельный (Piepielnyj)) oraz Rosja. (Tatjana Mieżencewa & Dienbierieł Oorżak z utworem Время для нас (Czas dla nas)). Konkursowe piosenki opublikował także nadawca z Holandii. Wciąż czekamy na informacje o reprezentancie kraju-gospodarza, którego Telewizja Polska wybierze za pośrednictwem formatu Szansa na sukces. Eurowizję Junior poprowadzą Aleksander Sikora, Ida Nowakowska oraz ubiegłoroczna zwyciężczyni imprezy, Roksana Węgiel.

2 KOMENTARZE