Eurowizja Junior 2020. Australia wycofuje się z udziału. Na zdjęciu Jordan Anthony (2019). Foto: Thomas Hanses/EBU

Eurowizja Junior 2020. Po ogłoszeniu późnym wieczorem rezygnacji przez Walię, kolejny kraj wycofuje się z udziału w imprezie, która odbędzie się w tym roku w Warszawie.

Decyzja Australijczyków od pewnego czasu wisiała w powietrzu, gdy telewizja ABC przestała być odpowiedzialna za starty uczestników w Eurowizji Junior.

Eurowizja Junior 2020. Australia poza konkursem!

Stanowisko odnośnie do udziału w Eurowizji Junior 2020 należało więc do stacji SBS, która potwierdziła dzisiaj, że nie wyśle swojego reprezentanta na Eurowizję Junior 2020. Dlaczego? Nadawca powołuje się na niepewną sytuacją na świecie związaną z koronawirusem oraz obowiązującym zakazem podróżowania poza Australię. Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu:

Z powodu obecnych restrykcji oraz ciągłej niepewności co do sytuacji, Eurowizja Junior 2020 odbędzie się bez udziału australii. poinformowaliśmy już ebu o naszej decyzji.

Australia na Eurowizji Junior

Australia nie jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców, więc to EBU musi zapraszać corocznie to państwo do uczestnictwa w Eurowizji i Eurowizji Junior. Kraj kangurów swój debiut miał w 2015 roku. Do tej pory Australia zawsze zajmowała miejsca w pierwszej dziesiątce. Dwie ostatnie uczestniczki: Isabella Clarke (2017) oraz Jael Wena (2018) zdobyły brązowy medal podczas konkursu. Ostatnio w Gliwicach kraj reprezentował Jordan Anthony. Powtórzył on rezultat pierwszej australijskiej uczestniczki Eurowizji Junior, Belli Paige – ósme miejsce, tym razem z dorobkiem 121 punktów.

Eurowizja Junior 2020: gdzie i kiedy?

Eurowizja Junior odbędzie się w studiu telewizyjnym w Warszawie. #MoveTheWorld stało się oficjalnym sloganem promującym wydarzenie. Będzie to jednocześnie pierwszy konkurs, którego koordynatorem z ramienia EBU został Szwed Martin Österdahl. Na ten moment 13 krajów potwierdziło udział w konkursie, chociaż w tym roku limit potencjalnych uczestników został zwiększony do 20. Z Eurowizji Junior 2020 zrezygnowały Walia i Australia.

Niektóre kraje już rozpoczęły przygotowania do Eurowizji Junior 2020. Holandia i Rosja wybiorą swoich reprezentantów we wrześniu. Debiutujące w tym roku Niemcy wybiorą swojego reprezentanta poprzez talent show Dein Song. Polska wyłoni nowy talent dziecięcy podobnie jak w zeszłym roku poprzez specjalną edycję Szansy na sukces.

źródło: wiwibloggs, SBS, własne

Eurowizja Junior 2020, Jordan Anthony
Eurowizja Junior 2020 bez Australii. Na zdjęciu Jordan Anthony (Eurowizja Junior 2019), fot. Beata Prętnicka/eurowizja.org