Viki Gabor
Viki Gabor, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019, fot. Thomas Hanses/EBU

Aktualna sytuacja na świecie spowodowana pandemią koronawirusa nie sprzyja organizacji jakichkolwiek zbiorowych wydarzeń. Planowana na listopad Eurowizja Junior 2020 ma jednak wciąż szansę się odbyć. Jak wyglądają zamiary nadawców względem konkursu?

Eurowizja Junior 2020 – nadawcy wyrażają chęć udziału

Na daną chwilę 8 krajów planuje wziąć udział w tegorocznej imprezie, która z dużym prawdopodobieństwem odbędzie się w Krakowie. Nadawcy z Gruzji, Holandii, Irlandii i Rosji nie tylko oficjalnie potwierdzili udział w Eurowizji Junior 2020, ale też zapowiedzieli narodowe selekcje. Podobnie w polskim przypadku – najprawdopodobniej kolejny reprezentant zostanie wskazany poprzez format „Szansa na Sukces”.

Wśród potwierdzonych krajów są także Włochy, nie wiadomo jednak jeszcze nic na temat sposobu selekcji reprezentanta. Najprawdopodobniej spodziewać się powinniśmy wyboru wewnętrznego, jak miało to miejsce od 2016 roku.

Hiszpania i Ukraina wstępnie wyraziły chęć udziału, nie są to jednak jeszcze oficjalne deklaracje. Nadawca Walijski wstrzymuje się od podjęcia jakichkolwiek decyzji czekając na dalszy rozwój wypadków związanych z pandemią. Nie znamy zamiarów pozostałych nadawców biorących udział w zeszłorocznym konkursie w Gliwicach.

Wiemy też kto na Eurowizji Junior nie pojawi się. Mimo wstępnego zainteresowania z pewnością nie zadebiutuje Szkocja. Z pewnością na konkursie nie zaśpiewają też reprezentanci krajów, które miały już duże doświadczenie z konkursem: Bułgarii, Belgii, Danii i Szwecji. Państwa Skandynawskie już od pewnego czasu sceptycznie podchodzą do Eurowizji Junior, jako nieodpowiedniej konkurencji dla młodej grupy wiekowej. Belgia ostatni raz pojawiła się w konkursie w 2012, spekuluje się jednak, że kraj ten może wkrótce wrócić do rywalizacji. Bułgarzy, mimo pasma dobrych wyników w latach 2014-16 pauzują ze względów finansowych.

Eurowizja Junior 2020 – prognozy

Na daną chwilę nie zanosi się na anulację dziecięcej wersji Eurowizji, należy jednak zdawać sobie sprawę, że w związku z niepewną sytuacją spodziewać się można wszelakich scenariuszy. Obecnie odwołuje się kolejne wydarzenia masowe planowane nawet na wrzesień bieżącego roku. W związku z pandemią cierpi cały świat kultury od kina po muzykę. Przyszłość wielu imprez, w tym Eurowizji Junior, zależy od opanowania rozprzestrzeniania się wirusa. Coraz więcej krajów decyduje się jednak na poluzowanie zasad dotyczących kwarantanny. Czy konkurs może odbyć się chociażby bez udziału publiczności? Na takie rozwiązanie musieliby przystać biorący udział w wydarzeniu nadawcy.

Eurowizja Junior 2020 według wstępnych planów odbyć ma odbyć się w Polsce po drugim z rzędu zwycięstwie naszego kraju w konkursie. W 2019 roku w Gliwicach wygrała Viki Gabor zdobywając 278 punktów. Trofeum odebrała z rąk poprzedniej triumfatorki, Roksany Węgiel.

Źródła: eurovoix.com, aussievision.net, instagram.com, facebook.com