Joana Almeida podczas prób do Eurowizji Junior 2019 (fot. eurowizja.org)

Eurowizja Junior 2020 z kolejnym krajem! Swoją prawdopodobną obecność w Warszawie potwierdził portugalski nadawca RTP. Kto pójdzie w ślady Joany Almeidy?

Portugalia należała do krajów, które najdłużej nie informowały o swoich planach dotyczących Eurowizji Junior 2020. Wiemy już jednak, że kraj niemal na pewno weźmie udział w konkursie po raz szósty. W Warszawie wystąpi następca Joany Almeidy, którego stacja wyłoni poprzez wybór wewnętrzny.

Eurowizja Junior 2020: udział Portugalii

Po długich spekulacjach już wiadomo, że wbrew pandemii i słabym wynikom w poprzednich latach, Portugalia weźmie udział w Eurowizji Junior. Nadawca RTP, który w konkursie zadebiutował w 2006 roku, przyznał fanom, że jego udział jest wysoce prawdopodobnyOficjalne potwierdzenie udziału nadejdzie w ciągu kilku dni. Szóstym reprezentantem kraju będzie młody artysta, którego nadawca prawdopodobnie wskaże wewnętrznie, podobnie jak w ostatnich dwóch latach. O potencjalnej rezygnacji spekulowano ze względu na niskie rezultaty portugalskich reprezentantów – przez dwa ostatnie lata kraj zdobywał 0 punktów w głosowaniu jury i dzięki punktacji online zajmował trzecie od końca miejsce.

Eurowizja Junior: portugalska historia

Portugalczycy wystartowali w Eurowizji Junior po raz pierwszy w 2006 roku. Pedro Madeira z utworem Deixa-me sentir zajął przedostatnie, 14. miejsce. Rok później Jorge Leiria w balladzie Só quero é cantar uplasował się także na przedostatniej, 16. lokacie. Pomimo wysokiej oglądalności konkursu, RTP wycofało się z udziału w nim z powodu złych wyników. Powrót był planowany w 2014 roku, ale ostatecznie doszło do niego trzy lata później, po wygranej Portugalii w dorosłej Eurowizji. W preselekcjach wygrała Mariana Venâncio i z piosenką Youtuber zawędrowała na 14. miejsce, zdobywając najlepszy w historii wynik Portugalii. W 2018 roku Rita Laranjeira zajęła z piosenką Gosto de Tudo (Já não gosto de nada) 18. miejsce z 42 punktami, a w 2019 roku Joana AlmeidaVem comigo (Come with me) 16. miejsce z 43 punktami. Obie dziewczyny nie dostały żadnego punktu od jury, ale uratowały się punktacją z głosowania online.

Źródło: escportugal.pt