Erżan Maksim podczas występu na Eurowizji Junior 2019 (fot. The Astana Times)

Kolejne państwo zasiliło stawkę Eurowizji Junior 2020, która odbędzie się w Warszawie! Po raz trzeci w konkursie wystąpi młody artysta z kraju, który omal nie pokonał Polski w Gliwicach. Co wiadomo o starcie Kazachstanu?

Dziesiątym państwem, które z pewnością wystąpi na scenie Eurowizji Junior 2020, jest Kazachstan. Informację tę przekazał nadawca Khabar TV, który nie posiada statusu pełnoprawnego członka Europejskiej Unii Nadawców. Tym samym, w zabawie bierze on udział w nieco gościnnej formie i za każdym razem wymaga odpowiedniego zaproszenia ze strony organizatorów. O planach zaproszenia Kazachstanu i Australii Telewizja Polska wspomniała już w marcu, po ogłoszeniu powrotu Eurowizji Junior do Polski.

Eurowizja Junior 2020: udział Kazachstanu

Nie znamy jeszcze żadnych szczegółów udziału Kazachstanu w tegorocznej Eurowizji Junior. W zeszłym miesiącu szefowa kazachskiej delegacji – Żazira Djusembekowa, nie potrafiła jeszcze udzielić żadnych pozytywnych ani negatywnych informacji na temat przygotowań kraju do trzeciego startu w Eurowizji Junior. Wobec utrudnień związanych z pandemią COVID-19 nie należy się raczej spodziewać organizacji preselekcji. W Kazachstanie odbyły się one przed debiutem na Eurowizji Junior w 2018 roku. Zorganizowane z rozmachem show wygrała wtedy Danelija Tuleszowa z utworem Ózine sen. W Mińsku zajęła 6. miejsce. Rok temu Khabar TV postawiło na wybór wewnętrzny, wskazując na swojego reprezentanta 12-letniego Erżana Maksima. W Gliwicach chłopak z piosenką Armanyńnan qalma wygrał głosowanie jurorów, jednak ostatecznie zajął 2. miejsce. 

Eurowizja Junior 2020: co wiemy?

Wiele informacji na temat nadchodzącego 18. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci pozostaje zagadką. 16 maja na antenie programu Eurovision: Europe Shine a Light ujawniono, że Eurowizja Junior 2020 odbędzie się 29 listopada w specjalnym studio telewizyjnym Warszawie. Slogan konkursu brzmi Move the world. Do tej pory dowiedzieliśmy się, że na scenie konkursu wystąpią reprezentanci dziesięciu państw. Są to:

  • Francja
  • Gruzja
  • Hiszpania
  • Holandia
  • Irlandia
  • Kazachstan
  • Polska
  • Rosja
  • Ukraina
  • Włochy

W zeszłym roku listę państw uczestniczących w Eurowizji Junior poznaliśmy 18 lipca i prawdopodobnie w podobnym terminie możemy spodziewać się prezentacji tegorocznej stawki. W ostatnim czasie spekulowano o powrocie Grecji do udziału, jednak informacje te zostały zdementowane. Reprezentanta Polski, a zarazem następcę Viki Gabor, wyłoni specjalna odsłona programu Szansa na Sukces.

Logo i slogan Eurowizji Junior 2020, fot. EBU

Źródła: Eurovoix, ESCxtra, fot. The Astana Times