Viki Gabor (Eurowizja Junior 2019) po wygranym konkursie w Gliwicach, fot. N. Młudzik / TVP

Ubiegły tydzień na naszym portalu zdominowała informacja o spocie promocyjnym filmu Netflixa o Eurowizji z udziałem Michała Szpaka. Ponadto coraz mniej tajemnic kryje przed nami Eurowizja Junior 2020. Sprawdźcie, czym żyły eurowizyjne media w ostatnich dniach. Oto kolejny odcinek eurowizyjnej prasówki.

Eurowizja Junior 2020 coraz bliżej. Już mniej niż pięć miesięcy pozostało do finału konkursu piosenki adresowanego do dzieci i młodzieży. Choć początkowo nadawcy mieli czas do 30 czerwca na zgłaszanie zainteresowania udziałem, nieoficjalnie mówi się, że termin został przesunięty o miesiąc. To wszystko za sprawą trwającej epidemii koronawirusa, która wymusza na organizatorach szereg zmian.

Eurowizja Junior: kolejne kraje podejmują decyzje

Kazachstan oficjalnie potwierdził udział w konkursie, który odbędzie się już 29 listopada w Warszawie. Tym samym Khabar Agency jest dziesiątym nadawcą zainteresowanym  wystawieniem swojego reprezentanta. Wcześniej chęć wysłania swojego przedstawiciela zadeklarowały stacje z Francji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Rosji, Ukrainy, Włoch i oczywiście z Polski. Wiemy też, że Eurowizja Junior 2020 odbędzie się bez udziału kolejnych pięciu krajów. Czechy i Estonia nie zadebiutują w konkursie. Natomiast Rumunia, San Marino i Słowenia nie są zainteresowane powrotem do stawki.

Fani spodziewają się, że Australia po raz szósty wyłoni swojego przedstawiciela. Jak informuje portal Eurofestivales, prawa do transmisji konkursu po trzech latach wracają do nadawcy SBS, który ciągle rozważa udział w widowisku. Co ciekawe, gdy telewizja ABC wybierała reprezentanta na Eurowizję Junior, Australijczycy osiągnęli swój najlepszy rezultat. Dwukrotnie (w 2017 i 2018 roku) młodzi artyści z Australii uplasowali się na najniższym stopniu podium. Z informacji bardziej pewnych – Holandia zorganizuje finał swoich selekcji z rozmachem. 26 września poznamy następcę Matheu podczas koncertu w Ahoy Arenie – hali, w której odbędzie się Eurowizja 2021.

Eurowizja 2021 odbędzie się w Rotterdamie! Na zdjęciu Ahoy Arena / fot. strona internetowa Rotterdam Ahoy

Eurowizja 2021: Albania i Grecja rozpoczynają przygotowania

W ubiegłym tygodniu albański nadawca RTSH ogłosił, że w grudniu ponownie, już po raz 59., zorganizuje Festivali i Këngës. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że decyzja stacji najprawdopodobniej oznacza, że Eurowizja 2021 odbędzie się bez udziału Arileny Ary, wybranej na konkurs w zeszłym roku. Naturalnie, telewizja może ustalić takie zasady wyboru reprezentanta, które nie będą obligowały do wygranej w Festivali i Këngës. To jednak mało prawdopodobne. Od czasu debiutu Albanii na Eurowizji festiwal służy nieprzerwanie jako metoda selekcji przedstawiciela kraju na konkurs.

Szczegóły i terminy organizacji 59. edycji Festivali i Këngës nie są jeszcze znane. Organizatorzy zapowiadają zwrócenie uwagi na jakość procesu wyboru reprezentanta. Przygotowania do Eurowizji rozpoczęła Grecja. Wiosną nadawca ERT potwierdził, że do Rotterdamu wyśle Stefanię. Ta ostatnio przekazała dobrą nowinę, że ma już niemal gotową piosenkę na przyszłoroczny konkurs. Utwór stworzył Dimitris Kontopoulos, który wcześniej odpowiadał także za przygotowanie Superg!rl. Nowa propozycja ma być utrzymana w nurtach popu i dance’u.

Stefania Liberakakis (Eurowizja 2021) na planie teledysku „Turn around”, fot. Jesse Knobbe/materiały prasowe

Michał Szpak w różnych odcieniach Eurowizji

Michał Szpak po raz kolejny zaskoczył swoich fanów i miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji. Reprezentant Polski z 2016 roku wystąpił w spocie promującym komedię Netflixa o Eurowizji – Eurovision Song Contest: historia zespołu Fire Saga. Artysta wykonał cover głównego motywu filmu, piosenkę Volcano Man, wcielając się w gwiazdy Eurowizji. Fani okrzyknęli wideo hitem dnia, gratulując piosenkarzowi ogromnego dystansu do siebie. Sprawdź, jak mu poszło! 

Michał Szpak (Eurowizja 2016) w coverze utworu „Volano Man”. Tu w roli Conchity (Autstria 2014), fot. youtube.com/Netflix Polska

Z kolei w Holandii media zastanawiały się, dlaczego producenci filmu o Eurowizji nie zaprosili ostatniego zwycięzcy konkursu – Duncana Laurence’a. Jedną z hipotez miał być celowy zamysł twórców nie zapraszania bardzo rozpoznawalnych artystów. Menadżer wokalisty potwierdził jednak, że Duncan otrzymał propozycję współpracy, lecz z niej nie skorzystał ze względu na inne zawodowe zobowiązania.

OGAE Second Chance 2020. Kto wystąpi?

22 uczestników zobaczymy na starcie OGAE Second Chance Contest 2020. Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszej piosenki spośród tych, które nie wygrały selekcji w swoich krajach. W zestawieniu jest także propozycja z Polski. Nasz kraj reprezentował będzie Albert Černý z utworem Lucy, z którym zajął drugie miejsce w programie Szansa na Sukces. Eurowizja 2020. Wśród faworytów są Elodie z Włoch, Khayat z Ukrainy, Anna Bergendahl ze Szwecji czy Erika Vikman z Finlandii. Krajowe oddziały OGAE oddadzą głosy na swoich faworytów do końca sierpnia. Wyniki poznamy miedzy 5 a 30 września.

Eurowizja: nowości muzyczne i nie tylko

Kolejni artyści eurowizyjni rozpoczynają realizację projektów nawiązujących do epidemii koronawirusa. Diodato (Włochy 2020) wystąpi na przełomie lipca i sierpnia na koncertach poświęconych wszystkim uczuciom, jakie każdy z nas odczuwał podczas pandemii. Z kolei Ben Dolić (Niemcy 2020) zaangażował się w internetową akcję, #LetTheMusicPlay. Ma ona na celu wirtualne wsparcie branży muzycznej, która boleśnie odczuwa skutki COVID-19 do dzisiaj.

Grupa Go_A (Ukraina 2020) odnotowuje kolejny sukces. Główna wokalistka, Kateryna Pawłenko została zaproszona do udziału w projekcie Skrynya. Ma on promować oryginalność i różnorodność ukraińskiej kultury. Artystka reprezentuje w nim część tradycyjną, nawiązującą do folku. Sukces na koncie zaliczył również Serhat (San Marino 2016 i 2019), który w ubiegłym tygodniu otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę w Turcji – Pantene Golden Butterlfy – Altin Kelebek. Statuetka jest wyrazem uznania za 25 lat scenicznej kariery wokalisty.

https://www.instagram.com/p/CCRVs6Enesx/?igshid=1ixsgx60espgo

Ostatni tydzień był czasem premier. Kolejny utwór (Forever and a Night) wydała Viki Gabor. Z kolei Gromee (Polska 2018) ponownie postawił na współpracę z Anią Dąbrowską. Producent, wokalistka i Abradab połączyli swoje siły, wydając piosenkę z pogranicza różnych gatunków muzycznych – Powiedz mi. Po czterech latach oczekiwania Frans (Szwecja 2016) zaprezentował kolejny kawałek, On a Wave. Na naszej playliście na Spotify usłyszysz także utwory Sertab Erener (Turcja 2003), Freddiego (Węgry 2016) czy Pastory Soler (Hiszpania 2012). Przypomnij sobie najlepsze muzyczne nowości z czerwca.