Sofija Iwanko podczas Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach, fot. Thomas Hanses / eurovision.tv

Eurowizja Junior 2020: potwierdzenie zainteresowania występem przez jeden kraj i odmowa udziału przez dwóch kolejnych nadawców. Do tego zamieszanie w sprawie reprezentanta Serbii na Eurowizji 2021 i kolejne plotki związane z uczestnictwem Cypru. Sprawdź naszą eurowizyjną prasówkę i dowiedz się więcej, co działo się w minionym tygodniu!

Choć trwa sezon ogórkowy, wytrawny fan Eurowizji nie może narzekać na brak informacji. To też czas, w którym artyści występujący w konkursie w przeszłości wydali nowe single. O muzyczne plany zapytaliśmy Kasię Moś, reprezentantkę Polski na Eurowizji 2017. Wokalistka w wywiadzie dla eurowizja.org oceniła szansę propozycji Empires w konkursie oraz opowiedziała nam o swoim projekcie w ramach #hot16Challenge czy osobistych kwestiach.

Eurowizja Junior 2020: kto weźmie udział?

Eurowizja Junior 2020 odbędzie się dopiero za 167 dni, lecz nadawcy mają do 30 czerwca czas na to, by zadeklarować udział w konkursie. Tym samym coraz więcej wiemy o krajach, które są zainteresowane lub nie uczestnictwem w wydarzeniu. Do grona tych pierwszych dołącza Ukraina. To żadna nowość – już po konkursie w Gliwicach informowaliśmy, że UA: PBC chce po raz kolejny do Polski wysłać swojego reprezentanta. Na ten moment nie wiemy, czy stacja zdecyduje się na wybór wewnętrzny czy zorganizuje selekcje. Pewne jest, że Eurowizja Junior 2020 nie będzie edycją, w której zobaczymy ponownie Łotwę i Norwegię. 

Łotewska telewizja, LTV, nie podała przyczyn braku zainteresowania konkursem. Ostatni raz kraj uczestniczył w widowisku w 2011 roku. Decyzja o wycofaniu udziału związana była głównie z wysokimi kosztami uczestnictwa. Z kolei Norwegowie nie ukrywają sceptycznego podejścia do formatu konkursu. To oraz niepewna sytuacja związana z epidemią koronawirusa miały najprawdopodobniej wpływ na stanowisko NRK. Na ten moment Eurowizja Junior 2020 odbędzie się z udziałem dziewięciu krajów: Francji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Polski, Rosji i Ukrainy.

Eurowizja Junior 2020 – logo konkursu, EBU

Hurricane (nie) wystąpi na Eurowizji 2021?

W ostatnią środę informowaliśmy, że zespół Hurricane najprawdopodobniej wystąpi na Eurowizji 2021. Lokalny tabloid, Blic, wskazał, że serbski nadawca dokonał już wyboru żeńskiego trio. Decyzja ta miała iść w parze z odwołaniem Beoviziji, czyli serbskich selekcji. Powodem miała być oczywiście niepewna sytuacja epidemiologiczna. Jak zaznaczaliśmy informacja ta nie została potwierdzona przez RTS. Głos w sprawie zabrali menadżerowie grupy, którzy stwierdzili, że dopiero we wrześniu lub w październiku dowiemy się, czy Hurricane będą reprezentować Serbię w przyszłorocznym konkursie. No nic… pozostaje czekać.

https://www.instagram.com/p/CBQOaKWpm2V/

Eurowizja 2021: kolejne zaskakujące nazwisko z Cypru!

Wiele dzieje się na Cyprze w związku z udziałem w Eurowizji 2021. Przed dwoma tygodniami informowaliśmy o tym, że Sandro, wybrany na tegoroczny konkurs, nie wystąpi w przyszłym roku w Rotterdamie. Oficjalnym powodem miały być inne plany muzyczne artysty. Nieoficjalnie mówiło się, że o wyjazd do Holandii już w zeszłym roku starała się Ivi Adamou (Cypr 2012). Sam nadawca CyBC potwierdził, że tym razem chciałby zaangażować w eurowizyjny start wykonawcę popularnego na Cyprze i w Grecji. Te kryteria spełnia także… Eleni Foureira. W ostatni weekend lokalne media spekulowały, że to właśnie pochodząca z Albanii piosenkarka miałaby ponownie bronić cypryjskich barw. Do plotek odniósł się nadawca, który zaprzeczył, by zdobywczyni drugiego miejsca w Lizbonie była rozważana jako reprezentantka Cypru na Eurowizji 2021.

OGAE Second Chance 2020. Znamy kolejne utwory

Znamy pierwsze dziewięć utworów, które wezmą udział w OGAE Second Chance Contest 2020. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej piosenki, która nie wygrała selekcji w swoim kraju. Plebiscyt organizuje OGAE International, a biorą w nim udział krajowe oddziały Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji, których kraje organizują selekcje. Po rocznej absencji do rywalizacji wraca polska propozycja. W kwietniu członkowie OGAE Polska zdecydowali, że nasz kraj reprezentować będzie Lake Malawi z kompozycją Lucy. 

Wszystkie konkursowe propozycje poznamy do 30 czerwca. Członkowie lokalnych oddziałów Stowarzyszenia oddadzą swoje głosy w lipcu i sierpniu. Zwycięzcę poznamy najpóźniej pod koniec września. Oto lista dotychczas wybranych utworów do OGAE Second Chance 2020:

  • Australia: Jaguar Jonze – Rabbit Hole
  • Chorwacja: Indira Levak – You Will Never Break My Heart
  • Litwa: Monique – Make Me Human
  • Norwegia: Rein Alexander – One Last Time
  • Polska: Lake Malawi – Lucy
  • Reszta Świata: Senhit – Obsessed
  • Słowenia: Lina Kuduzović – Man Like You
  • Szwecja: Anna Bergendahl – Kingdom Come
  • Ukraina: Khayat – Call For Love

Co słychać u artystów z Eurowizji?

Uku Suviste, zwycięzca Eesti Laul 2020, przyznał, że jest zadowolony z faktu, że nie będzie uczestniczył w rundzie wstępnej estońskich selekcji. W wywiadzie dla Estonia Raadio 2 stwierdził, że to ich najtrudniejszy etap i cieszy się, że może przygotować piosenkę nie pod jurorów, ekspertów muzycznych.

Zbliżają się wakacje, a po okresie kwarantanny turystyka zaczyna budzić się do życia. Moment ten próbuje wykorzystać biznesowo… Valentina Monetta! Podróżując do San Marino już dziś możesz zatrzymać się w jednym z mieszkań Valentiny. Jak sama napisała, reklamując ofertę na portalu Airbnb – Może nigdy nie będę prowadzić Eurowizji, ale za to mogę gościć fanów konkursu w moim domu.

"Maybe" I can never host the Eurovision song contest but I can host fans and whoever wants to visit my beautiful…

Posted by Valentina Monetta on Friday, June 12, 2020

W ostatni weekend swoje nowe single wydali m.in. Amir (Francja 2016), Madame Monsieur (Francja 2018), Kristian Kostow (Bułgaria 2017), James Newman (Wielka Brytania 2020), Uku Suviste (Estonia 2020), Tamta (Cypr 2019) czy Ruth Lorenzo (Hiszpania 2014). Z kolei zwyciężczyni Eurowizji 2018, Netta, opublikowała oficjalny teledysk do piosenki Cuckoo. Wszystkie muzyczne nowości znajdziecie na naszej playliście na Spotify. 

Na koniec zostawiamy Was z zapowiedzią filmu o Eurowizji, który wyemituje Netflix. Premiera już 26 czerwca. Komedię promuje singiel Volcano Man. Ten doczekał się już coverów, m.in. operowego w wykonaniu Eliny Neczajewy (Estonia 2018) czy popowego w wersji Dadiego Freyra (Islandia 2020).

Źródła: escxtra.com, eurofestivales.blogspot.com, eurovoix.com, facebook.com/OGAESecondChance, ogaeinternational.org, wiwibloggs.com