Ile państw weźmie udział w Eurowizji Junior 2020? Eurowizyjna Prasówka #8

Szansa na Sukces. Eurowizja Junior 2021: Gromee, Cleo, Michał Wiśniewski

Szansa na Sukces. Eurowizja Junior 2021 - Cleo ponownie w jury programu (fot. Facebook/ Szansa na Sukces)

Eurowizja Junior 2020 już 29 listopada w Warszawie. Choć wydarzenie odbędzie się po raz osiemnasty, w tym roku organizatorzy będą musieli zmierzyć się z efektami epidemii koronawirusa. Sprawdzamy, ile państw planuje potwierdzić udział w konkursie dla dzieci i młodzieży. Jak co tydzień znajdziecie także podsumowanie najnowszych informacji ze świata Eurowizji.

Zgodnie z komunikatem Telewizji Polskiej z 16 maja, Eurowizja Junior 2020 odbędzie się w studiu specjalnie przystosowanym do organizacji wydarzeń o charakterze rozrywkowym. Wiemy też, że Polska wybierze swojego reprezentanta za pomocą formatu Szansa na Sukces. Wbrew intencji części fanów, w programie nie weźmie udziału Marcin Maciejczak. Z kolei Viki Gabor potwierdza zainteresowanie poprowadzeniem listopadowego widowiska.

Eurowizja Junior 2020: Viki Gabor gościem specjalnym „Światła dla Europy”, fot. eurovision.tv

Eurowizja Junior: ile krajów weźmie udział?

Na ten moment 13 nadawców zadeklarowało udział w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Wśród nich jest oczywiście jego gospodarz – Telewizja Polska. Po raz pierwszy w stawce zobaczymy przedstawiciela Niemiec. Wiemy już, że w listopadzie nie usłyszymy młodych wykonawców z Australii i Walii. Pierwszy z krajów wycofuje się po pięciu latach uczestnictwa. Powodów takiej decyzji należy szukać w sytuacji epidemiologicznej. Podobnie w przypadku Walii, która w ostatnich dwóch latach zajmowała odpowiednio ostatnie i przedostatnie miejsce.

Z kolei Portugalczycy i Macedończycy zwlekają z publikacją swojego stanowiska w sprawie konkursu. Ci pierwsi podkreślają jednak, że prawie na pewno wezmą w nim udział. Choć początkowo informowaliśmy o występie reprezentanta Włoch w Warszawie, teraz stacja RAI deklaruje, że nie jest to jeszcze w 100% pewne. Spekuluje się, że po raz pierwszy od 2015 roku z udziału wycofa się Albania, o czym informuje w mediach społecznościowych Efi Gjika, reprezentantka kraju z 2018 roku. Do konkursu nie wrócą Cypr i Mołdawia. Nie zadebiutuje Turcja. Głosu w sprawie partycypacji w konkursie nie zabrała dotąd Armenia.

Biorąc pod uwagę spodziewane potwierdzenia udziału Armenii, Macedonii Północnej, Portugalii i Włoch, Eurowizja Junior 2020 będzie liczyć 17 uczestników. Możliwe, że liczba ta zwiększy się, jeśli ostatecznie konkursem będzie zainteresowana Albania. Ostatnio informowaliśmy także o możliwym powrocie Wielkiej Brytanii.

Eurowizja Junior 2020: Holandia, uczestnicy Junior Sonfestival. NL, fot. instagram.com

Eurowizja Junior: kraje wybierają reprezentantów

W ubiegłym tygodniu do grona państw uczestniczących w konkursie dołączyła Malta. Wobec słabego rezultatu uzyskanego w Gliwicach, nadawca stawia na preselekcje. 31 sierpnia poznamy 12 finalistów, którzy powalczą o reprezentowanie Malty na Eurowizji Junior. Zwycięzcę wybiorą jurorzy, a także publiczność za pomocą televotingu i głosowania online.

Na wybór reprezentanta za pomocą selekcji stawia także Gruzja. Nadawca wyłonił już 10 finalistów, którzy wezmą udział w programie Ranina. W ramach formatu uczestnicy wykonają najpopularniejsze utwory muzyki pop oraz wystąpią w duetach z dorosłymi artystami gruzińskiej sceny muzycznej. Z kolei Ukraina rozważa możliwe rozwiązania. Do 2017 roku włącznie wybierano tam młodego wykonawcę za pomocą selekcji nadawanych w telewizji. Potem postawiono na internetowe selekcje. Ostatni wynik? Poniżej oczekiwań. Sofija Iwanko zajęła dopiero 15. miejsce z piosenką The Spirit of Music.

Coraz większe emocje budzą selekcje w Holandii. W ostatnich tygodniach poznaliśmy uczestników Junior Songfestival i ich piosenki. Jak się okazało, utwór Count On Me, który 26 września w Ahoy Arenie ma wykonać boysband T-Square, może być plagiatem. Brzmi on bowiem bardzo podobnie do kompozycji Boy With LUV z repertuaru zespołu BTS, tworzącego w nurcie K-Pop.

Eurowizja 2021: Cypr szuka reprezentanta, a Słowenia funduszy

Trwa saga związana z wyborem reprezentanta Cypru na Eurowizję 2021. Od końca maja, gdy informowaliśmy o zakończeniu współpracy nadawcy z Sandro, wybranym na konkurs w tym roku, nadawca zaprzecza kolejnym pogłoskom o potencjalnych nazwiskach branych pod uwagę. Na początku czerwca przedstawiciele CyBC poinformowali, że chcą postawić na uznanego artystę zarówno na Cyprze, jak i w Grecji. Najpierw spekulowano, że będzie to Ivi Adamou (Cypr 2012), później, że Eleni Foureira (Cypr 2018). Szefowa delegacji cypryjskiej, Evi Papamichael, zdementowała te plotki, mówiąc, że Eleni nie jest rozważana jako ponowna reprezentantka kraju, a proces selekcji artysty rozpocznie się dopiero pod koniec sierpnia.

Cypr: kogo zobaczymy w Rotterdamie?

Choć w Słowenii trwają przygotowania do wyboru piosenki dla Any Soklić na Eurowizję 2021, możliwe, że przyszłoroczny konkurs odbędzie się bez udziału Słowenii. To efekt bardzo okrojonego budżetu zatwierdzonego dla nadawcy. W związku z kłopotami finansowymi, RTVSLO będzie wycofywać się z poszczególnych projektów o charakterze informacyjnym i edukacyjnym, by zaoszczędzić nieco środków. Na celowniku jest także Eurowizja, która rokrocznie generuje duże koszty dla nadawcy związane z selekcjami i udziałem delegacji w konkursie.

https://www.youtube.com/watch?v=weLeotNwexg

Co słychać u artystów z Eurowizji?

W dalszym ciągu nie wiemy, czy Polska weźmie udział w Eurowizji 2021 i jeśli tak, to kto będzie reprezentował nasz kraj. Alicja Szemplińska, zwyciężczyni programu Szansa na Sukces. Eurowizja 2020 przyznała jednemu z tabloidów, że wierzy w ponowny wybór. Tym bardziej, że artystka wciąż nagrywa kolejne utwory. Jeden z nich – Gdzieś – usłyszymy w najbliższych dniach.

Nowy singiel wydała też Edyta Górniak. Lime (TeQuila-ila) wywołał jednak skrajne emocje. Jedni krytykują za zwrot artystki ku reggae i staromodną kompozycję, drudzy podkreślają wakacyjny charakter utworu. Co ciekawe, przy okazji promocji piosenki wokalistka wróciła wspomnieniami do Eurowizji 1994. Sprawdźcie sami, jak Edyta po latach wspomina przygotowania do eurowizyjnego występu.

Nad nowym materiałem pracuje też Blas Canto. Reprezentant Hiszpanii chce wykonać w Rotterdamie utwór zupełnie inny od Universo. Ostatnio na swoim koncie na Twitterze zdradził, że nad nowym singlem współpracuje ze zwycięzcą ostatniego konkursu, Duncanem Laurencem. W zespole produkcyjnym jest także Polak, Mikołaj Trybulec, który wcześniej skomponował właśnie Universo czy Friend of a Friend z repertuaru Lake Malawi (Czechy 2019).

Nie lada osiągnięciem może pochwalić się Laura Rizotto (Łotwa 2018). Artystka zasiądzie w komisji jurorskiej przyznającej nominacje do Grammy – najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej. Jak dotąd zdobyła ją tylko jedna eurowizyjna propozycja. Była to piosenka Nel blu, dipinto di blu, czyli popularne Volare. Powodów do radości nie ma za to Bar Rafaeli, która w 2019 roku współprowadziła Eurowizję. Modelka została ukarana grzywną w wysokości 2,5 miliona złotych i skazana na wykonywanie prac społecznych przez dziewięć miesięcy. To efekt unikania płacenia podatków od dochodów uzyskiwanych w ostatnich latach.

Źródła: escxtra.com, eurovoix.com, jastrzabpost.pl, wiwibloggs.com

Exit mobile version