Eurowizja Junior 2020: Francja potwierdza udział, fot. eurovision.tv

Choć Eurowizja Junior 2020 odbędzie się dopiero za siedem miesięcy, kolejny kraj potwierdza zainteresowanie udziałem. Tym razem jest to Francja, która po raz czwarty w historii wystąpi w największym konkursie muzycznym w Europie dla dzieci i młodzieży.

Francja debiutowała w konkursie w 2004 roku. Wtedy to krajowy nadawca, France Télévisions, zdecydował się na organizację selekcji, w których wystąpiło 11 uczestników. Po dwuetapowym widowisku reprezentantem trójkolorowych został Thomas Pontier. W finale konkursu w Lillehammer zajął szóste miejsce. W kolejnym roku Francuzi odmówili wysłania przedstawiciela na konkurs. Idea Eurowizji Junior spodobała się włodarzom francuskiego nadawcy dopiero po 14 latach, kiedy to w 2018 roku Francja powróciła do konkursu. W Mińsku Angélina Nava uległa tylko Roksanie Węgiel, zaś w Gliwicach typowana do zwycięstwa Carla uplasowała się na piątej pozycji. Teledysk do utworu tej ostatniej – Bim Bam Toi – jest najchętniej oglądanym spośród wszystkich propozycji wykonanych na Eurowizji Junior. Łącznie obejrzano go już ponad 50 milionów razy.

Eurowizja Junior 2020: Francja potwierdza udział

Szefowa francuskiej delegacji, Alexandra Redde-Amiel, potwierdziła, że Eurowizja Junior 2020 jest obiektem zainteresowania krajowego nadawcy. Nie podano, w jaki sposób Francuzi wybiorą kolejnego reprezentanta na konkurs. Możemy się spodziewać, że wzorem kolejnych lat Francuzi ponownie postawią na wybór wewnętrzny.

Francja jest ósmym krajem, który deklaruje zainteresowanie startem w Eurowizji Junior 2020. W gronie państw planujących udział w kolejnym konkursie są także Gruzja, Irlandia, Hiszpania, Holandia, Polska i Rosja. Ostatni z potencjalnych uczestników zapowiedział już organizację selekcji, których finał odbędzie się 16 września w Moskwie. Eurowizja Junior 2020 będzie kolejną edycją widowiska, w której nie zobaczymy Belgii, Bułgarii, Danii, Szwecji. Nie zadebiutuje także Szkocja.

https://www.youtube.com/watch?v=BYQFqHGAdto

Eurowizja Junior 2020: co dalej z konkursem?

Po zwycięstwie Viki Gabor na Eurowizji Junior 2019, Polska stała się murowanym faworytem do organizacji kolejnego konkursu. 22 lutego podczas finału trzeciej edycji The Voice Kids ówczesny prezes Telewizji Polskiej, Jacek Kurski, zapowiedział starania TVP o miano gospodarza następnej edycji show. 5 marca EBU potwierdziła, że Eurowizja Junior 2020 odbędzie się w Polsce. Europejska Unia Nadawców nie podała oficjalnie miasta-organizatora konkursu. Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku młodych artystów będzie gościć Tauron Arena w Krakowie. 

Zwykle podczas Konkursu Piosenki Eurowizji EBU organizuje konferencję prasową, kiedy to ujawnia szczegółowe informacje dotyczące kolejnej edycji widowiska. Podczas zeszłorocznego spotkania z Jon Ola Sandem, Martą Piekarską – szefową polskiej delegacji, Konradem Smugą – reżyserem polskich występów eurowizyjnych, poznaliśmy logo i slogan konkursu. Ze względu na epidemię koronawirusa, EBU czeka z podaniem detali związanych z wydarzeniem. Spekuluje się, że z uwagi na trwającą pandemię i obostrzenia dotyczące widowisk masowych Eurowizja Junior 2020 może również zostać odwołana.