Eurowizja Junior w dobie koronawirusa. [Eurowizyjna prasówka #10]

Eurowizja Junior 2021

Eurowizja Junior 2021 odbędzie się we Francji. Na zdjęciu scena Eurowizji Junior 2019, fot. Emil Batko

Fani konkursu zastanawiają się, czy w dobie rekordowej liczby zakażeń koronawirusem Eurowizja Junior 2020 odbędzie się? Co mówi Europejska Unia Nadawców? Jak przygotowuje się Telewizja Polska? Jak co tydzień prezentujemy podsumowanie informacji ze świata Eurowizji i sprawdzamy, co słychać u eurowizyjnych artystów.

Jeśli Eurowizja Junior 2020 odbędzie się zgodnie z planem, konkursowe występy obejrzymy 29 listopada. Widowisko zostanie zorganizowane w studio specjalnie przystosowanym do organizacji wydarzeń rozrywkowych. Spekulujemy, że Telewizja Polska wybierze jedną z tych warszawskich lokalizacji. Wiele pytań pozostaje jednak otwartych. Czy w konkursie weźmie udział publiczność? Ile jeszcze państw zdecyduje się na rezygnację? Czy Eurowizja Junior odbędzie się w przypadku rekordowej liczby zakażeń koronawirusem?

Eurowizja Junior 2020: przygotowania idą pełną parą

Choć w Polsce odnotowujemy już ponad 800 przypadków zakażeń koronawirusem dziennie, organizatorzy nie załamują rąk. W minionym tygodniu TVP ogłosiła nabór na wolontariuszy, którzy będą współtworzyć wydarzenie. Co ciekawe, rekrutacja rozpoczęła się o dwa dni wcześniej w stosunku do poprzedniego roku. Decyzja o rozpoczęciu procesu rekrutacyjnego świadczy o tym, że mimo okoliczności organizatorzy działają zgodnie z ustalonym schematem. Z kolei EBU deklaruje, że po odwołanej Eurowizji 2020 priorytetem jest to, by Eurowizja Junior 2020 odbyła się w możliwie jak najpełniejszym kształcie. Władze organizacji zastrzegają jednak, że najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich grup tworzących widowisko. Tym samym możemy się spodziewać ewentualnych zmian w organizacji konkursu, dostosowanych do zasad reżimu pandemicznego.

Eurowizja Junior: Brytyjczycy i Irlandczycy poza konkursem

Jeszcze na początku lipca istniało podejrzenie, że na Juniora po 15 latach przerwy powróci Wielka Brytania. Pogłoski te zostały jednak zdementowane. Eurowizja.org jako pierwszy z portali dotarł do przedstawicieli nadawcy, którzy potwierdzili, że BBC nie planuje nawet transmitować konkursu, a co dopiero w nim uczestniczyć. W Warszawie nie zobaczymy także reprezentanta Irlandii. Decyzja podyktowana jest rozwojem epidemii i krajowymi ograniczeniami obejmującymi obywateli Irlandii w podróżowaniu m.in. do Polski.

Eurowizja Junior 2020: Irlandia rezygnuje z udziału w konkursie. Fot. Thomas Hanses / junioreurovision.tv

Po raz kolejny do konkursu poważnie podchodzą Kazachowie. Po dwóch świetnych rezultatach – szóstym miejscu w Mińsku i drugiej pozycji w Gliwicach, nadawca ostrzy sobie zęby na wygraną. Dlatego o wybór właściwego reprezentanta i dobrej propozycji zadbają laureaci międzynarodowych konkursów dla dzieci i młodzieży oraz osoby na co dzień związane z branżą muzyczną – wokaliści, producenci, kompozytorzy.

Tymczasem na Ukrainie przyszłego uczestnika Eurowizji Junior wybiorą widzowie w głosowaniu online. Przez gęste sito eliminacji przejdzie 11 młodych wykonawców. Kontrowersje mogą budzić zapisy, w myśl których uczestnicy selekcji deklarują nieprzebywanie w Rosji i na terenie Autonomicznej Republiki Krymu po 15 marca 2014 roku oraz zawarcie umowy z nadawcą w ciągu pięciu dni od wyboru pod groźbą wyłonienia innego kandydata.

Eurowizja Junior: uczestnicy konkursu w Gliwicach. Fot. junioreurovision.tv / Thomas Hanses

Melodifestivalen 2021 bez udziału publiczności?

Dziennik Aftonbladet zdradził, że w przyszłym roku szwedzkie święto muzyki odbędzie się nie w sześciu, a w jednej lokalizacji. Będzie to zdecydowanie mniejszy obiekt niż te, gdzie w przeszłości rozgrywano Melodifestivalen. Po uwagę brane są trzy miejsca w Sztokholmie, w tym sala koncertowa Annexet, gdzie transmitowano Eurowizję 2016. Koncerty mogą zostać przeniesione także do niewielkiej areny hokejowej Victoriahallen czy studia telewizyjnego, gdzie nagrywany jest program Idol. Minusem obu lokalizacji jest niewielka liczba widzów, którzy mogliby oglądać wydarzenia na żywo.

Tymczasem trwa rywalizacja o prawo startu w przyszłorocznym konkursie w ramach projektu Sveriges Radio – P4 Nasta. Szwedzi wyłonili już 23 regionalnych zwycięzców, a 23 sierpnia poznamy najlepszą ósemkę, która zmierzy się we wrześniowym finale. Zwycięzca cyklu otrzyma prawo do automatycznego awansu do półfinałów Melodifestivalen z nową piosenką.

Eurowizja 2021: artyści z nowymi singlami

Dwóch reprezentantów wybranych na Eurowizję 2020 zaprezentowało w minionym tygodniu swoje najnowsze utwory. Vincent Bueno, który wystąpi w barwach Austrii na Eurowizji 2021, wydał singiel Instant Dose. To dyskotekowa propozycja, będąca mieszanką współczesnych brzmień i trendów z lat 80. Z kolei w zeszły piątek Vasil opublikował piosenkę PriKazna. Teledysk, w którym pojawia się odniesienie do czasów pandemii, zrealizowano nad Jeziorem Ochrydzkim – jedną z głównych atrakcji Macedonii Północnej.

Prace nad nowymi utworami zapowiada lider zespołu The Roop. Tłumaczy, że kompozycje, które stworzyli to poziom światowy. Jest przekonany, że gdyby wykonywali je inni artyści, szybko stałyby się globalnymi hitami. Zespół stara się teraz pracować nad dystrybucją i promocją utworów, które zapewniłyby rozgłos Litwie i samej grupie. Inny faworyt do zwycięstwa Eurowizji 2020, Dadi Freyr z Islandii też nie próżnuje. Tym razem wydał elektroniczną wersję piosenki Jaja Ding Dong z komedii Netflixa o Eurowizji.

Co słychać w świecie Eurowizji?

Eurowizja po raz kolejny przekracza granice Europy. Najbardziej popularny konkurs muzyczny przenosi się do Stanów Zjednoczonych. Już w przyszłym roku Amerykanie zorganizują American Song Contest oparty na formule znanej z Eurowizji. Państwa zastąpią poszczególne stany. W finale zobaczymy te stany, które przejdą rundę wstępną i półfinały. Łącznie 50 uczestników zostanie wybranych na podstawie typowań specjalnie założonej akademii oraz mieszkańców stanów.

Prasówkę kończymy smutnymi wiadomościami z Chorwacji i Grecji. W minionym tygodniu odeszli Rajko Dujmić i Agathonas Iakovidis. Obaj w wieku 65 lat. Pierwszy był kompozytorem, który stworzył hit zespołu Riva – Rock Me. Z tą piosenką Jugosławia wywalczyła jedyne zwycięstwo w konkursie. Ten drugi wystąpił na Eurowizji 2013 wraz z zespołem Koza Mostra. Sympatyczny dziadek grający na małej wersji buzuki zajął szóste miejsce w finale konkursu.


Źródła: eurovoix.com, eurowizja.tvp.pl, eurowizja.org, instagram.com, wiwibloggs.com, youtube.com

Exit mobile version