Eurowizja Junior 2020 nie odbędzie się w Krakowie. Na zdjęciu scena Eurowizji Junior 2019, fot. Emil Batko

Jeszcze przed tygodniem mówiło się, że Eurowizja Junior 2020 najprawdopodobniej odbędzie się w Krakowie. Podczas emisji programu Światło dla Europy sytuacja diametralnie uległa zmianie i gospodarzem tegorocznego konkursu będzie Warszawa. Dziś znamy powody decyzji!

Zgodnie z informacją podaną w komunikacie prasowym przez Telewizję Polską, Eurowizja Junior 2020 odbędzie się 29 listopada w Warszawie. Oficjalny slogan konkursu to Move the world, który zaprezentowała zwyciężczyni poprzedniej edycji, Viki Gabor. Nadawca przeprowadzi konkurs w jednym ze studio przystosowanym do realizacji wydarzeń o charakterze rozrywkowym. Naszym zdaniem w grę wchodzi jedna z trzech lokalizacji. 

Eurowizja Junior 2020 a epidemia koronawirusa

W związku z rozwojem epidemii koronawirusa w Europie, wszystkie wydarzenia masowe odwołano. Choć wiele krajów odnotowuje coraz mniejszą liczbę nowych przypadków COVID-19, sytuacja nadal jest dynamiczna. Rządy państw decydują się na znoszenie kolejnych obostrzeń. Nie wiemy, jak długo utrzyma się ten stan i czy nie spowoduje on wzrostu zachorowań. Wirusolodzy sądzą, że fala zakażeń czeka nas także na jesieni. To wszystko sprawia, że udział publiczności podczas konkursu nie jest pewny. Tak duże wydarzenie powstaje miesiącami, stąd EBU i TVP musiały znaleźć rozwiązanie, które pasuje do aktualnych warunków. Prawdopodobnie były to jedne z, jeśli nie główne, przyczyn tego, że Eurowizja Junior 2020 nie odbędzie się w Krakowie.

Eurowizja Junior 2020: problemy finansowe

Kwestia organizacji Eurowizji Junior ma też podłoże finansowe. Nawet jeśli władze wyraziłyby zgodę na organizację wydarzenia w arenie przy udziale publiczności, decyzja ta musiałaby się wiązać z dodatkowymi kosztami związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa. Z kolei magistratowi zależy na zapewnieniu ciągłości kulturalnej oferty miasta, która w dobie koronawirusa przeżywa wyraźny kryzys. Właśnie dlatego lokalny samorząd skupia się na dofinansowaniu stałych imprez i instytucji ściśle związanych z Krakowem.

Najbardziej prawdopodobne wydaje się jednak przeprowadzenie konkursu bez udziału widzów. To oznacza brak wpływów do miejskiej kasy. Włodarze Krakowa spodziewali się, że organizacja przedsięwzięcia zwróci się z nawiązką, dzięki korzystaniu z bazy noclegowej, gastronomii czy lokalnych atrakcji turystycznych przez nastoletnich fanów i ich rodziców. Co więcej, z informacji podanych przez Gazetę Wyborczą, stolica Małopolski miała wnieść wkład finansowy w wysokości ponad miliona złotych. Pierwotnie mówiło się o kwocie nawet trzy razy wyższej. Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, miał wtedy odmówić organizacji wydarzenia w Krakowie. Sama Eurowizja Junior 2020 miałaby odbyć się ponownie w Gliwicach.

Eurowizja Junior 2020: kwestie polityczne

Są głosy, że jeszcze do końca kwietnia Kraków miał zorganizować tegoroczny konkurs dla dzieci i młodzieży. Sytuacja zmieniła się diametralnie po publikacji przygotowanej dla Wiadomości TVP. W materiale Kontrowersyjne wydatki samorządów jego autor sugerował, że problemy finansowe miasta są wynikiem nie tylko epidemii koronawirusa, ale i błędów w zarządzaniu. Postawione zarzuty spotkały się z natychmiastową reakcją prezydenta miasta, Jacka Majchrowskiego. Odmówił on poniesienia kosztów na organizację Eurowizji Junior. W rozmowie z portalem LoveKraków.pl polityk powiedział:

Jeśli ktoś mi zarzuca, że wydaję pieniądze bezsensownie, na rzeczy zupełnie niepotrzebne, a później mówi, żebym dał 1,5 mln złotych na organizację Eurowizji Junior, to widzę pewną sprzeczność. Napisałem, że nie mogę „wyrzucać pieniędzy”. Teraz Eurowizja będzie w Warszawie.

Eurowizja Junior 2020: co wiemy?

18. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się 29 listopada w Warszawie. Polska, jako pierwszy kraj w historii konkursu dla dzieci, będzie organizował show drugi raz z rzędu. Udział w konkursie do tej pory potwierdziły kraje takie jak: Polska, Francja, Rosja, Gruzja, Irlandia, Włochy, Holandia, Hiszpania i Ukraina.

Sloganem konkursu będzie Move the world (Rusz światem). Z nim koresponduje logo w kształcie kuli ziemskiej. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Telewizji Polskiej: hasło tegorocznej edycji – „Move The World” – „Rusz Światem” – nawiązuje do idei działania, jakie każdy z nas może podjąć dla dobra całego świata. Mówi o tym, że wszyscy jesteśmy wielką wspólnotą, do której każdy z nas może i powinien wnieść swoje działanie, umiejętności i pasję.

Źródła: gazetakrakowska.pl, krakow.wyborcza.pl, lovekrakow.pl, tvp.pl