Choć dopiero zakończyła się tegoroczna edycja największego konkursu piosenki dla dzieci, znamy pierwsze kraje, które potwierdziły swój udział w przyszłym roku. Których nadawców interesuje Eurowizja Junior 2020?
Eurowizja Junior w Gliwicach zakończyła się niezwykłym sukcesem organizacyjnym Telewizji Polskiej. Nie dość, że zaserwowała ona widzom spektakularne widowisko, jej reprezentantka, Viki Gabor, odniosła zwycięstwo. Tuż po finale konkursu prezes TVP, Jacek Kurski, poinformował, że stacja będzie ubiegać się o status gospodarza kolejnej edycji wydarzenia. W grze o Eurowizję Junior wymienia się także inne państwa.
https://eurowizja.org/eurowizja-junior-2020-w-polsce-gdzie-odbedzie-sie-konkurs/
Eurowizja Junior 2020: kto wystąpi?
Jak do tej pory (na dzień 27 listopada) udział w Eurowizji Junior 2020 potwierdziło pięć krajów. Są to: Gruzja, Holandia, Polska, Ukraina i Włochy. Pierwsze dwa państwa jeszcze przed konkursem w Gliwicach zadeklarowały chęć występu w kolejnej edycji widowiska. Na początku października jeden z nadawców publicznych w Holandii, AVOTROS, poinformował, że kraj po raz kolejny wybierze swojego reprezentanta dzięki koncertowi Junior Songfestival. Co ciekawe, proces zgłoszeń dla młodych wokalistów trwa tylko do niedzieli, 1 grudnia. Nieco bardziej rozbudowane selekcje przygotowują Gruzini. Po raz trzeci wybiorą reprezentanta na Eurowizję Junior za pomocą formatu Ranina. Pierwsze przesłuchania rozpoczną się już w ten weekend.
https://www.youtube.com/watch?v=G8-LOGjDlsc
Jeszcze w wieczór po finale przedstawiciele włoskiego RAI oraz ukraińskiego UA:PBC potwierdzili w mediach społecznościowych zainteresowanie kolejnym występem na dziecięcej Eurowizji. Polska delegacja wyrażając chęć organizacji wydarzenia, jednocześnie deklaruje udział w nim. Na ten moment nie znamy szczegółów dotyczących wyboru następcy Viki Gabor i kontynuowania formatu Szansa na Sukces.
https://www.youtube.com/watch?v=lRt2PPdex4w
Eurowizja Junior – możliwe debiuty, powroty i rezygnacje
Zgodnie z regulaminem Eurowizji Junior w konkursie mogą wziąć udział przedstawiciele 18 nadawców publicznych. Nie oznacza to jednak, że w widowisku nie weźmie udział więcej państw. W 2018 i 2019 roku Europejska Unia Nadawców wyraziła zgodę na większą liczbę reprezentacji, zapraszając do udziału także członków stowarzyszonych z EBU, czyli stacje z Australii i Kazachstanu.
Tajemnicą nie jest, że zainteresowani udziałem są nadawcy z Niemiec i Szkocji. W obu przypadkach byłyby to debiuty. Niemcy otrzymały zaproszenie do partycypacji w debiutanckiej edycji konkursu, ostatecznie wycofując się jesienią 2003 roku. Programy talent show dla dzieci i młodzieży obecnie cieszą się u naszych zachodnich sąsiadów równie dużą popularnością co u nas, stąd nie dziwi zainteresowanie taką platformą jak Eurowizja Junior. Tymczasem dla Szkotów konkurs stanowiłby formę promocji na arenie międzynarodowej i wzmacniania tożsamości narodowej. Występ kolejnej części składowej Zjednoczonego Królestwa nie jest nierealny. Ma on za sobą debiut w innym konkursie EBU – Chór Roku Eurowizji 2019.
Który kraj ma szansę wrócić po przerwie na Eurowizję Junior? Na 19 obecnie nieaktywnych państw najbardziej prawdopodobny wydaje się powrót Bułgarii. Biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia, stosunek Bułgarów do Eurowizji zmienia się w zależności od zarządzających nadawcą BNT. Obecny skład można uznać za pro eurowizyjny, co już zaowocowało powrotem po rocznej przerwie do udziału w głównym konkursie. Jeżeli trzeba by było wymienić kraj, który miałby zrezygnować z kolejnego startu, to warto wskazać na Portugalię. RTP nie ma swojej recepty na Eurowizję Junior, a osiągane wyniki (odpowiednio: czternaste i dwukrotnie osiemnaste miejsca) nie napawają dumą.
https://www.youtube.com/watch?v=-SBE_03FxgY
Jak duża będzie Eurowizja Junior 2020? Tego dowiemy się najprawdopodobniej dopiero latem przyszłego roku. Już dziś jednak czekamy na decyzję EBU w sprawie gospodarza kolejnej edycji.