Eliana Gomez Blanco podczas Eurowizji Junior 2019 (fot. eurovision.tv)

Eurowizja Junior 2020 wzbogaca się o kolejny kraj. Malta potwierdziła swój udział i rozpoczęła nabór do preselekcji, w których wyłoni swój utwór. Co wiemy?

Telewizja TVM przerwała eurowizyjne milczenie i potwierdziła swój start w tegorocznej Eurowizji Junior w Warszawie. Reprezentanta kraju wyłonią preselekcje, których szczegóły już znamy. Przybiorą one jednak nieco nową formę. Maltański wybór poznamy we wrześniu.

Eurowizja Junior 2020: Malta organizuje preselekcje

Na stronie internetowej maltańskiej telewizji pojawił się oficjalny regulamin zgłoszeń do Eurowizji Junior 2020. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że kraj mimo pandemii i kiepskiego wyniku rok temu zdecydował się wziąć udział w konkursie. W formularzu preselekcji MJESC (Malta Junior Eurovision Song Contest) należy zgłosić już gotowy utwór, a nie samego artystę, tak jak w przeszłości. Musi on spełniać wymogi Eurowizji Junior, a wykonawca musi być maltańskim obywatelem. Termin zgłoszeń mija za miesiąc, 23 sierpnia.

Następnie odbędą się castingi, w czasie których specjalne jury wyłoni 12 najlepszych propozycji. Ogłoszenie finalistów nastąpi 31 sierpnia i rozpocznie nagrania występów na żywo. Uczestnicy zaprezentują się na scenie przed jurorami, a następnie nagrany koncert zostanie w połowie września wyemitowany w telewizji i mediach społecznościowych. Podczas transmisji głosy będą oddawać widzowie poprzez tradycyjny televoting i głosowanie online. Punktacja jury i widzów zostanie połączona, a pod koniec września zostanie ogłoszony zwycięzca, jak i laureaci drugiego i trzeciego miejsca.

Eurowizja Junior: udział Malty

Malta zadebiutowała na Eurowizji Junior podczas pierwszej edycji w 2003 roku, ale w pierwszych latach nie odnosiła sukcesów. Najwyżej uplasował się Daniel Testa, zajmując w 2008 roku czwarte miejsce. W latach 2011-2012 kraj wycofał się z udziału, by z sukcesem powrócić w 2013 roku. Gaia Cauchi wygrała Eurowizję Junior z piosenką The start, a kolejna edycja odbyła się na Malcie. Drugie zwycięstwo przyszło już w następnym roku: Destiny ChukuneyereNot my soul wygrała w Sofii, a organizacja Eurowizji Junior 2016 przypadła Malcie. Kolejnym reprezentantom kraju także szło dobrze: Christina Margin, Gianluca Cilia i Ela Mangion uplasowali się w pierwszej dziesiątce. W Gliwicach Maltę reprezentowała Eliana Gomez Blanco z utworem We are more. Zajęła ostatnie miejsce z sumą 29 punktów. Stanowi to niestety najgorszy wynik Malty w historii startów.

Eurowizja Junior 2020: co wiemy?

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się po raz drugi z rzędu w Polsce. TVP zorganizuje go w specjalnym studio w Warszawie. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy konkurs odbędzie się w obecności publiki na żywo. Finał zmagań zaplanowano na 29 listopada, a konkursowi przewodzi slogan #MoveTheWorld – #RuszŚwiatem. Wciąż nie znamy pełnej listy uczestników Eurowizji Junior 2020. Kilka państw wciąż czeka z decyzją o swoim starcie w związku z sytuacją wokół pandemii COVID-19. Z udziału zrezygnowały stacje z Walii i Australii, ale ogłoszony został debiut Niemiec. Reprezentanta Polski ponownie wyłoni program Szansa na Sukces. Eurowizja Junior, ale jego szczegółów także wciąż nie znamy. Do tej pory swoją obecność w Warszawie potwierdziło 12 państw:

 • Francja
 • Gruzja
 • Hiszpania
 • Holandia
 • Irlandia
 • Kazachstan
 • Malta
 • Niemcy
 • Polska
 • Rosja
 • Serbia
 • Ukraina

Źródło: tvm.com.mt, fot. eurovision.tv