Eurowizja Junior 2020: Logo i slogan Eurowizji Junior, fot. EBU

Eurowizja Junior, która w tym roku ponownie odbędzie się w Polsce, oficjalnie wzbogaci się o nowe państwo w stawce. Pierwszego reprezentanta Niemiec wyłonią preselekcje! Co wiadomo?

Eurowizja Junior 2020 odbędzie się w Warszawie 29 listopada, lecz nadal nie jest znany skład jej uczestników. Zależeć on może od przyszłej sytuacji epidemiologicznej. Nic nie stanęło jednak na przeszkodzie Niemcom, którzy potwierdzili spekulacje na temat ich debiutu w formacie dla dzieci.

Eurowizja Junior 2020: debiut Niemiec

W zeszłym roku Europejska Unia Nadawców ogłosiła, że Eurowizji Junior w Gliwicach będą się przyglądali na żywo przedstawiciele kanału KiKa, który w ramach stacji NDR i ZDF nadaje programy przeznaczone dla dziecięcej publiczności. Zrodziło to spekulacje o przyszłym udziale Niemców w Eurowizji dla Dzieci. Dziś oficjalnie niemiecki nadawca publiczny ogłosił, że będzie startował w Eurowizji Junior od 2020 roku, a zajmować się tym będzie właśnie kanał KiKa.

Od 2003 roku Niemcy nie brały udziału w tym formacie i pozostawały największym krajem spośród uczestników dorosłej Eurowizji, który nigdy się na to nie zdecydował. Niemcy rozważali udział w pierwszych dwóch edycjach konkursu, ale ostatecznie wycofywali się ze stawki. Eurowizję Junior obserwowali z bliska w latach 2013-14, ale także nie zdecydowali się na debiut już wtedy. Zachęcić Niemców do debiutu mogły wobec tego powroty Francji (2018) i Hiszpanii (2019) – krajów Wielkiej Piątki, które po wielu latach na nowo i z sukcesami wystartowały w Eurowizji Junior.

Eurowizja Junior 2020: kto przyjedzie do Warszawy?

Reprezentantem Niemiec na Eurowizji Junior 2020 będzie osoba, która zwycięży w preselekcjach Dein Song für Warschau. Do 31 lipca uczestnicy w wieku od 9 do 14 lat mogą zgłaszać się na stronie kika.de, gdzie muszą umieścić klip z wykonaniem ulubionej piosenki i deklarację udziału podpisaną przez prawnych opiekunów. Najlepsze zgłoszenia zostaną przekierowane do castingu, który wybierze uczestników finałowych. Cały proces zaplanowany jest na sierpień i wrzesień; materiały będą dostępne w mediach społecznościowych KiKa. Stacja będzie też regularnie relacjonować przygotowania do wyboru historycznego reprezentanta Niemiec. Ponadto, Ole Kampowski z działu dzieci i młodzieży w NDR zapowiedział stworzenie teledysku nawiązującego do sloganu tegorocznego konkursu #MoveTheWorld. W finale zmagań kandydaci wykonają konkursową piosenkę, która będzie broniła barw Niemiec na Eurowizji Junior. W pełni skomponuje ją 17-letni muzyk Levent Geiger, który zwyciężył już talent show Dein-Song na antenie KiKa. Organizatorzy gwarantują zwycięzcy profesjonalne treningi wokalne i choreograficzne pod okiem specjalistów z produkcji preselekcji.

Eurowizja Junior 2020 – Levent Geiger, twórca niemieckiej piosenki na konkurs (fot. leventgeiger.com)

Eurowizja Junior 2020: co wiemy?

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się po raz drugi z rzędu w Polsce. TVP zorganizuje go w specjalnym studio w Warszawie. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy konkurs odbędzie się w obecności publiki na żywo. Finał zmagań zaplanowano na 29 listopada, a konkursowi przewodzi slogan #MoveTheWorld – #RuszŚwiatem. Wciąż nie znamy listy uczestników Eurowizji Junior 2020. Kilka państw wciąż czeka z decyzją o swoim starcie w związku z sytuacją wokół pandemii COVID-19. Reprezentanta Polski ponownie wyłoni program Szansa na Sukces. Eurowizja Junior. Do tej pory obecność w Warszawie potwierdziło 11 państw:

 • Francja
 • Gruzja
 • Hiszpania
 • Holandia
 • Irlandia
 • Kazachstan
 • Niemcy
 • Polska
 • Rosja
 • Ukraina
 • Włochy

Źródło: eurovision.de, fot. junioreurovision.tv, leventgeiger.com