Eurowizja Junior za mniej niż 100 dni. [Eurowizyjna Prasówka #12]

Eurowizja Junior: już mniej niż 100 dni do konkursu! Na zdjęciu uczestnicy Eurowizji Junior 2019. Fot. Thomas Hanses / junioreurovision.tv

Eurowizja Junior 2020 zbliża się wielkimi krokami. W minionym tygodniu poznaliśmy szczegóły selekcji w kolejnych krajach. Sprawdziliśmy też, kto naszym zdaniem miałby szansę poprowadzić konkurs. W cotygodniowym podsumowaniu nie zabraknie także najnowszych wiadomości ze świata Eurowizji. Zapraszamy na dwunastą już odsłonę eurowizyjnej prasówki.

Tegoroczna Eurowizja Junior odbędzie się 29 listopada w Warszawie. Na ten moment udział w konkursie zapowiedziało 13 krajów. Wciąż czekamy na deklaracje z Albanii, Armenii i Włoch. Cztery państwa uczestniczące w wydarzeniu przed rokiem nie wyślą swoich przedstawicieli do Warszawy. Są to Australia, Irlandia, Macedonia Północna i Walia. Po raz pierwszy zobaczymy reprezentanta Niemiec. W ślad za Niemcami nie poszli Austriacy, którzy w minionym tygodniu ogłosili, że nie zadebiutują na Juniorze.

Eurowizja Junior 2020: co musisz wiedzieć?

Konkurs odbędzie się w studio przygotowanym do realizacji widowisk o charakterze rozrywkowym. Spodziewamy się, że będzie to jedna z tych dwóch warszawskich lokalizacji. W dalszym ciągu nie wiemy, kto poprowadzi 18. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Jedną z zainteresowanych jest Viki Gabor, która w ostatnich dniach oceniała młode talenty w ramach kolejnej edycji formatu Szansa na Sukces.

U boku zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019 zasiedli Edyta Górniak oraz Piotr Rubik. Wcześniej poznaliśmy dwie inne trójki jurorskie. Są to Marina Łuczenko-Szczęsna, Katarzyna Łaska, Dawid Kwiatkowski oraz Cleo, Gromee i Michał Wiśniewski. Pierwsze trzy odcinki programu obejrzymy 6, 13 i 20 września. Reprezentanta Polski poznamy 27 września.

Eurowizja Junior 2020: jury pierwszego odcinka programu Szansa na Sukces, fot. Facebook.com / Szansa na Sukces

Eurowizja Junior 2020: selekcje w innych krajach

Gruzja, Kazachstan i Niemcy – te państwa poinformowały o najbliższych planach związanych z wyborem reprezentantów. 1 i 2 września niemiecka stacja KiKA pokaże fragmenty castingów, podczas których wybrano pięciu finalistów selekcji. Ostateczny zwycięzca zostanie ogłoszony najprawdopodobniej 2 września.

Z kolei Gruzini stawiają na bardziej rozbudowany format, pt. Ranina. Dziesięcioro uczestników powalczy w czterech rundach tematycznych. Po ośmiu odcinkach muzycznych zmagań jurorzy wybiorą piątkę półfinalistów, którzy wyróżnią się pod względem wokalu, prezentacji i kunsztu. Do finału trafi najlepsza trójka. Zwycięzcę wybierze jury.

W Kazachstanie odnotowano aż 684 zgłoszenia do selekcji, które wyłonią następcę Jerżana Maksima. Jury, w skład którego wchodzą zarówno osoby związane zawodowo z branżą muzyczną, jak i laureaci festiwali i konkursów dla młodzieży, wybrało 30 uczestników, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu. O tym, kto 26 września wystąpi na żywo w programie telewizyjnym przygotowanym przez Khabar Agency, zdecydują widzowie. 

Eurowizja Junior 2020: plotki w Hiszpanii, zamieszanie w Holandii

Hiszpański nadawca RTVE zapowiedział, że w najbliższych dniach poznamy reprezentanta kraju na Eurowizji Junior. Część portali spekuluje, że na konkurs może po raz drugi z rzędu pojechać Melani Garcia. Sama zainteresowana temu nie zaprzecza, a wręcz przeciwnie marzy o ponownym udziale od momentu zakończenia widowiska w Gliwicach. Deklaruje też otwartość do podawania hiszpańskich punktów podczas koncertu.

Eurowizja Junior 2020 z Hiszpanią w stawce. Na zdjęciu Melani Garcia reprezentująca kraj w 2019 roku, fot. junioreurovision.tv / Thomas Hanses

W Holandii ciemne chmury zebrały się nad zespołem T-Square. Męski kwartet biorący udział w krajowych selekcjach został oskarżony o plagiat utworu Boy With Luv popularnego koreańskiego zespołu BTS. Po kilku tygodniach niepewności nadawca AVROTROS oświadczył, że nie znaleziono podobieństw między piosenkami. Tym samym grupa wystąpi za miesiąc w Junior Songfestival NL z kompozycją Count On Me.

Eurowizja 2021 w świetle pandemii

Czy koronawirus pokrzyżuje plany organizatorom Eurowizji 2021? Zdaje się, że nie tym razem. EBU jest w pełni zdeterminowana wybrać rozwiązanie, które pozwoli uniknąć przeprowadzenia konkursu w pełni zdalnie. Władze EBU wierzą, że widowisko odbędzie się w warunkach zbliżonych do normalnych. Tymczasem Holendrzy decydują się na wprowadzenie obostrzeń dotyczących organizowanych wydarzeń. Od 1 września uczestnicy koncertów będą musieli zachować 1,5-metrowy dystans i zajmować wyznaczone miejsca. Kolejnym potencjalnym problemem dla organizatora może być uszczuplony zespół Rotterdam Ahoy. Aż 100 z 270 do tej pory zatrudnionych właśnie straciło pracę.

Jednak niepewna sytuacja epidemiologiczna nie zniechęca nadawców. Norwegowie deklarują wprost: Melodi Grand Prix 2021 będzie wydarzeniem dużym i spektakularnym. NRK planuje sześć koncertów, czyli o jeden więcej niż w tym roku. Organizatorzy zapewniają, że zrobią wszystko co w ich mocy, by stworzone widowisko telewizyjne było jak najbliższe widzom. Tymczasem w Szwecji poznaliśmy finalistów konkursu P4 Nasta. Już 12 września dowiemy się, kto z ośmiu uczestników zdobędzie automatyczną przepustkę do udziału w Melodifestivalen 2021. 

EBU pozostaje dalej nieugięta w stosunku do Kazachstanu i Kosowa. Nadawcy z obu tych krajów od lat starają się o udział w konkursie. W obu przypadkach nie są oni pełnymi członkami EBU, stąd aby wystąpić na Eurowizji, kraje te musiałyby zostać zaproszone przez Europejską Unię Nadawców. Jej przedstawiciele twierdzą, że nie nastąpi to w 2021 roku.

Muzyczne Nowości

W minionym tygodniu swój kolejny singiel zaprezentowała Viki Gabor. Not Gonna Get It to utwór, który zapowiada debiutancki album zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019, pt. Getaway. Niezwykłym hitem okazała się ostatnia piosenka zespołu HurricaneFolir’o. W niespełna tydzień osiągnęła ona prawie pięć milionów wyświetleń na YouTubie. Stylistycznie nieznacznie odbiega od Hasta la vista, czyli kompozycji, z którą grupa wygrała Beoviziję 2020. Tymczasem inna niedoszła uczestniczka Eurowizji 2020, Montaigne z Australii, pracuje nad kolejnym eurowizyjnym utworem. Choć póki co nie wiemy, co to za singiel, piosenkarka, nie przebierając w słowach, deklaruje, że jest on genialny.

Co słychać u artystów z Eurowizji?

Tu smutna wiadomość. W wieku 75 lat odeszła Ulla Pia, duńska uczestniczka Eurowizji 1966. Piosence Stop – mens legen er go przyznano tylko 4 punkty, co pozwoliło zająć wokalistce 14. miejsce.

Z dobrych wieści – Danelija Tuleszowa awansowała do półfinału piętnastej edycji America’s Got Talent. Reprezentantka Kazachstanu na Eurowizji Junior 2018. Zarówno na przesłuchaniach, jak i w ćwierćfinałach zachwyciła jurorów. Po ostatnim występie, kiedy to wykonała singiel Harry’ego Stylesa, pt. Sign of the Times, otrzymała owacje na stojąco. Kolejne etapy programu odbędą się we wrześniu.

Szwedzki profil scandipop informuje o kolejnych artystach biorących udział w specjalnym zjeździe dla twórców, podczas którego powstają nowe kompozycje. Jedną z nich jest Sarah Dawn Finer. Uczestniczka Melodifestivalen 2007 i 2009 oraz współprowadząca szwedzkie selekcje w 2012, 2016 i 2019 roku przekazała wiadomość, że bierze udział w wydarzeniu jako twórczyni piosenek, a nie ich wykonawczyni. Tym samym ucięła spekulacje, jakoby miała walczyć o wyjazd na Eurowizję 2021. Jednakże zapytana o kwestię reprezentowania Wielkiej Brytanii w konkursie, odpowiedziała, że chciałaby wystąpić w brytyjskich barwach.

Na koniec zostawiamy Was z inną szwedzką artystką – Molly Sanden – która nagrała akustyczną wersję utworu Husavik z filmu Netflixa o Eurowizji.

Źródła: escxtra.com, eurovision.de, eurovoix.com, eurowizja.org, eurowizja.tvp.pl, Let’s Talk About ESC, wiwibloggs.com

 

Exit mobile version