Białoruś szuka następcy Lizy Misnikowej (Eurowizja Junior 2019), fot. junioreurovision.tv, Thomas Hanses

Eurowizja Junior nabiera tempa. Choć do konkursu zostały jeszcze ponad cztery miesiące, kolejne kraje podejmują decyzje dotyczące udziału. Swoje zainteresowanie widowiskiem wyrazili ostatnio Serbowie. Dziś dołączają do nich Białorusini.

Na ten moment Eurowizja Junior odbędzie się z udziałem 13 krajów. Wśród nich jest Polska. Jak informuje blog Eurofestivales, w listopadzie w Warszawie zobaczymy na pewno reprezentantów Francji i Hiszpanii. Po raz pierwszy w historii konkursu wystąpią Niemcy. Wciąż nie wiemy, czy Eurowizja Junior 2020 będzie pisana Albanii, Armenii, Australii, Macedonii Północnej, Malcie, Portugalii czy Walii. Nadawcy z dwóch ostatnich poważnie myślą o udziale, lecz swoją decyzję uzależniają od sytuacji epidemiologicznej w Europie w najbliższych tygodniach.

Eurowizja Junior: Białoruś szuka następcy Lizawety Misnikowej

Jak czytamy na stronie sputnik.by, Białoruś rusza z przygotowaniami do wyboru reprezentanta na konkurs. Organizatorzy zapowiadają szereg zmian w związku z pandemią koronawirusa. Przez najbliższy miesiąc (do 15 sierpnia) młodzi wykonawcy mogą przesyłać swoje zgłoszenia do siedziby nadawcy. Powinny one zawierać wideo z występem do wybranej kompozycji. Na tej podstawie specjalna komisja wyłoni 15 uczestników finału selekcji. Wyniki obrad jurorów poznamy do 24 sierpnia. Co ciekawe, nie zapadła jeszcze decyzja odnośnie do finału. Jednym z wariantów jest organizacja zamkniętego przesłuchania, które nie będzie transmitowane w telewizji i w internecie. Inną opcją jest koncert galowy z udziałem jurorów i możliwością głosowania telewidzów.

https://www.youtube.com/watch?v=cFer5iAMUNM

To jednak wariant optymistyczny. Przedstawiciele nadawcy oceniają, że Eurowizja Junior 2020 może odbyć się bez udziału Białorusi. Wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej. Przypomnijmy, że jeszcze przed miesiącem na Białorusi odnotowywano ponad 800 nowych przypadków zachorowań każdej doby. Do dziś obywatele naszych wschodnich sąsiadów nie mogą podróżować do krajów Unii Europejskiej. Ostateczne stanowisko w sprawie udziału w konkursie zapadnie przed 7 września.

Liza Misnikova reprezentująca Białoruś na scenie w Gliwicach (Eurowizja Junior 2019), fot. junioreurovision.tv / Thomas Hanses

Eurowizja Junior: Serbia potwierdza udział

Lakoniczne informacje w związku z udziałem w Eurowizji Junior 2020 płyną z Belgradu. Wiemy jednak, że RTS potwierdził wysłanie swojego reprezentanta na konkurs do Warszawy. Możemy przypuszczać, że wzorem ubiegłego roku Serbia postawi na wybór wewnętrzny. Do tej pory Serbowie jedenastokrotnie uczestniczyli w widowisku, a najlepszym ich miejscem jest trzecia pozycja. Zajęli ją dwukrotnie w 2007 i 2010 roku. Historyczny rezultat wyśpiewała Nevena Božović, która przed rokiem reprezentowała Serbię na dorosłej Eurowizji.

Eurowizja Junior: co wiemy?

Wiemy już, że konkurs odbędzie się w studiu telewizyjnym, przystosowanym do realizacji wydarzeń o charakterze rozrywkowym. To duża zmiana w stosunku do poprzedniego roku, kiedy to wydarzenie gościła Arena Gliwice, mogąca pomieścić niemal 15 tysięcy widzów. Naszym zdaniem widowisko ma szansę odbyć się w jednej z tych dwóch lokalizacji.

Eurowizja Junior odbędzie się 29 listopada w Warszawie. Slogan przyszłorocznego konkursu to Move the world. Z hasłem koresponduje logo w kształcie kuli ziemskiej. Nawiązuje ono do idei działania, jakie każdy z nas może podjąć dla dobra całego świata. Mówi o tym, że wszyscy jesteśmy wielką wspólnotą, do której każdy z nas może i powinien wnieść swoje działanie, umiejętności i pasję.

Eurowizja Junior 2020: Logo i slogan Eurowizji Junior, fot. EBU