Eurowizja Junior 2020: kto zostanie reprezentantem Ukrainy?

Finaliści ukraińskich preselekcji do Eurowizji Junior 2020 (fot. UA:PBC)

Eurowizja Junior 2020 zbliża się wielkimi krokami! Ukraińcy wskazali już finalną stawkę swoich preselekcji do tegorocznej edycji konkursu. Kto zawalczy o występ w Warszawie?

Nadawca UA:PBC po raz trzeci organizuje eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci wirtualnie. Spodziewano się, że po rozczarowującym wyniku Sofiji Iwanko w Gliwicach, format eliminacji zmieni się. Jednak w wyniku pandemii COVID-19 trudno było oczekiwać powrotu do koncertu organizowanego na żywo. Ukraińcy zastrzegli, że ze względu na sytuację epidemiologiczną, przebieg eliminacji może w dalszym ciągu ulec zmianom.

Eurowizja Junior 2020: ukraińskie preselekcje

Do 25 sierpnia trwała rekrutacja uczestników do ukraińskich preselekcji do Eurowizji Junior. Zgłoszenia mogły zawierać oryginalne piosenki, które spełniają regulamin dziecięcej Eurowizji, ale możliwe było też zgłoszenie się z coverem innego utworu. Oprócz formularza zgłoszeniowego i nagrania piosenki, nadawca wymógł także załączenie zdjęcia uczestnika, kopii jego aktu urodzenia i co kontrowersyjne: nagrania, w którym zgłoszone dziecko się przedstawia i odpowiada na pytania czym dla ciebie jest zwycięstwo? i czym dla ciebie jest Ukraina?

Wszystkie zgłoszenia były na bieżąco publikowane publikowane: osoba, której nagranie do zamknięcia zgłoszeń zdobyło najwięcej polubień, automatycznie zakwalifikowała się do stawki. Jury dobrało do niej ośmiu wykonawców nowych piosenek i dwóch wykonawców coverów, którzy w ciągu tygodnia nagrają specjalnie przygotowane dla nich utwory. 5 września rozpocznie się powracające po rocznej przerwie głosowanie online i potrwa  w sumie trzy dni. Ogłoszenie reprezentanta Ukrainy nastąpi w ciągu kolejnych pięciu dni, czyli między 8 a 12 września. 

Ukraina: kto dalej walczy o bilet do Warszawy?

Spośród 70 zgłoszeń najwięcej łapek w górę w serwisie YouTube zdobyła piosenka Danieli Szapocznikowej – Twoje majbutnie. Decyzją jury stawkę uzupełniło osiem kolejnych piosenek oraz dwójka uczestników, który zaśpiewali covery utworów Arethy Franklin i Sama Smitha. Stawka konkursu prezentuje się następująco:

Wszystkich wykonań możecie posłuchać na oficjalnym kanale konkursu i stronie junioreurovision.ua.

O wynikach głosowania zadecydują przede wszystkim jurorzy – eksperci muzyczni, których faworyci będą ogłaszani poprzez Instagrama. Każdy juror będzie mógł oddać tylko jeden głos. Zwycięzca głosowania online otrzyma jeden punkt od publiczności. Praktycznie oznacza to, że publika może nie mieć decydującego wpływu na rezultat; podobnie było w 2018 roku, kiedy zwyciężczyni eliminacji Darina Krasnowiecka zajęła trzecie miejsce w ankiecie online, ale została wybrana reprezentantką przez jury. Zdobywca największej liczby głosów przyjedzie do Warszawy w listopadzie.

https://www.youtube.com/watch?v=kvHP_odfBcg

Eurowizja Junior 2020: polityczny powiew z Ukrainy

Podobnie jak w poprzednich latach zaznaczono, że uczestnicy preselekcji po 15 marca 2014 roku nie mogli przebywać w Rosji ani wbrew ukraińskim przepisom – na obszarze Autonomicznej Republiki Krymu.

Kontrowersyjny dla publiki jest także zapis mówiący o tym, że po ogłoszeniu wyników konkursu, zwycięzca ma pięć dni na zawarcie stosownej umowy z telewizją. W przeciwnym razie – do Warszawy przyjedzie inny finalista konkursu. Odnosi się to do skandalu wokół wyboru Maruv przed Eurowizją 2019. Niedoszła reprezentantka Ukrainy w Tel Awiwie nie podpisała umowy z telewizją pomimo zwycięstwa w eliminacjach, co doprowadziło do rezygnacji kraju z udziału w Eurowizji.

Ukraina a Eurowizja Junior: historia startów

Ukraina zadebiutowała podczas Eurowizji Junior w 2006 roku i od tamtej pory trzykrotnie stanęła na podium. Drugie miejsce przypadło Wiktorii Petryk w 2008 roku i Sofiji Tarasowej w 2013 roku. Eurowizję Junior 2012 w ukraińskich barwach wygrała z kolei młodsza siostra Wiktorii, Anastazija, która wykonała utwór Nebo. Najgorszy ukraiński rezultat to ostatnie, 14. miejsce zajęte przez Juliję Gurską w 2010 roku. W Gliwicach kraj reprezentowała Sofija Iwanko z utworem The spirit of music, zajmując 15. miejsce z sumą 59 punktów.

https://www.youtube.com/watch?v=JUo6pKdSRtM

Eurowizja Junior 2020: co wiemy?

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się po raz drugi z rzędu w Polsce. TVP zorganizuje go w specjalnym studio w Warszawie. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy konkurs odbędzie się w obecności publiki na żywo. Ruszył za to nabór wolontariuszy. Chęć poprowadzenia JESC wyraziła zeszłoroczna zwyciężczyni – Viki Gabor.

Finał zmagań zaplanowano na 29 listopada, a konkursowi przewodzi slogan #MoveTheWorld – #RuszŚwiatem. Wciąż nie znamy pełnej listy uczestników Eurowizji Junior 2020. Z udziału zrezygnowały stacje z Walii, Północnej Macedonii, Irlandii i Australii, ale ogłoszony został debiut Niemiec. Reprezentanta Polski ponownie wyłoni program Szansa na Sukces. Eurowizja Junior, którego finał odbędzie się 27 września. Do tej pory swoją obecność w Warszawie potwierdziło 13 państw:

Źródło: junior.eurovision.ua, fot. UA:PBC

Exit mobile version