Eurowizja Junior 2020 w Krakowie?

Eurowizja Junior 2020 miała odbyć się w Krakowie. Co stanęło na przeszkodzie tym planom? Fot. Shutterstock.com

Eurowizja Junior 2020 w Krakowie? To coraz bardziej prawdopodobny scenariusz. Cały czas czekamy na decyzję, gdzie odbędzie się Eurowizja Junior w tym roku. Czy lokalne władze starają się o prawo do organizacji konkursu? Jak tę lokalizację oceniają fani Eurowizji w Polsce? Jakie są opinie naszych redaktorów?

W dalszym ciągu nie wiemy, w którym kraju odbędzie się Eurowizja Junior 2020. Choć w ostatnich latach Europejska Unia Nadawców podawała z wyprzedzeniem komunikaty o gospodarzu kolejnej edycji, w grudniu 2019 roku EBU zapowiedziała, że na ostateczną informację poczekamy jeszcze kilka tygodni. Mimo początkowych pogłosek o zainteresowaniu organizacją konkursu przez RTVE, szefowa hiszpańskiej delegacji zdementowała te plotki. Ponadto zadeklarowała podjęcie tematu przez nadawcę, RTVE, w przypadku wygranej w kolejnych latach. Biorąc to pod uwagę i fakt, że inny potencjalnie zainteresowany nadawca, Khabar Agency, jest jedynie członkiem stowarzyszonym z EBU, aplikacja złożona przez TVP wydaje się najbardziej prawdopodobną kandydaturą.

https://eurowizja.org/eurowizja-junior-2020-w-polsce-gdzie-odbedzie-sie-konkurs/

Eurowizja Junior w Krakowie. Sceptycyzm władz lokalnych

Jako jedną z potencjalnych lokalizacji, w których mogłaby się odbyć Eurowizja Junior, dziennikarze wymieniają Kraków. Stolica Małopolski posiada największą i jedną z najnowocześniejszych hal widowiskowych w Polsce. Ponadto przyciąga turystów swoją wielokulturowością, tradycją oraz licznymi atrakcjami i zabytkami. To tu mieszka także ostatnia zwyciężczyni Eurowizji Junior, Viki Gabor.

https://www.youtube.com/watch?v=TvmqnNxnuJM

Jak się okazuje, lokalne władze nie są przychylne organizacji konkursu właśnie w Krakowie. Prezydent miasta, Jacek Majchrowski, uważa, że odbiorcy transmisji nie utożsamiają konkursu z konkretną lokalizacją. Tym samym koszt partycypacji Krakowa w wydarzeniu byłby niewspółmierny do ewentualnych korzyści wizerunkowych. Radni klubu .Nowoczesna wtórują włodarzowi stolicy Małopolski i podkreślają, że trzy miliony złotych dotacji na jedno przedsięwzięcie to zdecydowanie za wysoka cena. Dodają, że wspierając Eurowizję Junior, inne imprezy w mieście zostaną pozbawione dodatkowych środków. Z kolei niezrzeszony radny, Łukasz Gibała, jest zdania, że te pieniądze bardziej przydadzą się mieszkańcom i postuluje przeznaczenie ich na szereg inwestycji infrastrukturalnych.

Nie brakuje jednak głosów poparcia dla inicjatywy. Ratusz deklaruje, że jeśli Kraków zostanie wytypowany przez TVP do organizacji widowiska, miasto usiądzie do rozmów z Telewizją i EBU. Część lokalnych polityków podkreśla, że tego rodzaju wydarzenie wpisuje się w strategię wizerunku Krakowa, opartej na różnorodnej ofercie kulturalnej, w której brakuje wydarzeń skierowanych głównie do młodzieży.

To właśnie te ostatnie argumenty zwyciężyły. 8 stycznia podczas sesji Rady Miasta Kraków jej członkowie przyjęli uchwałę w sprawie podjęcia starań o organizację Eurowizji Junior 2020. W sumie aż 27 radnych, głównie Prawa i Sprawiedliwości i Klubu Radnych Przyjazny Kraków, głosowało za tym, by Kraków był gospodarzem konkursu. 10 radnych było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Przeszkodą może być jednak dostępność hali. W terminie, w którym ma się odbyć Eurowizja Junior, w Tauron Arenie wystąpi Andrea Bocelli. Odwołanie lub przeniesienie koncertu wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Eurowizja Junior w Krakowie. Głos fanów konkursu

Fani Eurowizji jednoznacznie wskazali swojego faworyta. W ankiecie w grupie Warsaw Calling nasi czytelnicy oddali ponad 450 głosów na Tauron Arenę jako odpowiednie miejsce na organizację konkursu. Na kolejnych miejscach uplasowały się gdańska Ergo Arena i Stadion Narodowy w Warszawie. Część członków eurowizyjnej społeczności dodaje, że Kraków byłby dobrym gospodarzem nie tyle Eurowizji Junior, co przede wszystkim dorosłej wersji konkursu.

https://eurowizja.org/junior-w-krakowie-tvp-wezze-potwierdz/?fbclid=IwAR1oLJ4vbM0bmt5EKfvHpnSRvoJtFiMcDBesWVYkrKCKgb_bJIIoqxzDFLw

Przypomnijmy, że TVP i EBU już przed rokiem rozważały powierzenie Krakowowi organizacji przedsięwzięcia. Sprawa nabrała rozpędu po tym jak dyrektor generalny EBU, Noel Curran, w wywiadzie dla TVP Info potwierdził, że Eurowizja Junior odbędzie się w stolicy Małopolski. TVP zdementowała jednak tę informację, a EBU w marcu ogłosiła, że gospodarzem 17. edycji konkursu będą Gliwice.

Eurowizja Junior w Krakowie. Opinia redakcji eurowizja.org

Jako czołowy portal w Polsce piszący o Eurowizji również zabraliśmy głos w kwestii wyboru miasta-gospodarza tegorocznego konkursu. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej redaktor naczelny eurowizja.org, Mieszko Czerniawski, powiedział:

Z ankiet, które przeprowadzaliśmy wśród fanów Eurowizji Junior wynika jednoznacznie: młodzi chcą takiej imprezy w Krakowie. […] Istnieje jednak poważny minus. Eurowizja Junior byłaby tylko jedną z wielu imprez organizowanych w mieście. Dla Gliwic było to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych roku. Wątpię, czy na takie zaangażowanie stać będzie Kraków.

Opinie innych naszych redaktorów dotyczące organizacji Eurowizji Junior w Krakowie są  jednak podzielone.

Beata Prętnicka:

Eurowizja Junior w Krakowie wzmocni to promocję międzynarodową miasta nie tylko pod względem turystycznym, lecz także kulturalnym. Jeśli chodzi o zabytki, przede wszystkim Starówkę czy Sukiennice, Kraków ma się czym pochwalić. Ponadto ma bardzo rozbudowaną bazę hotelową, a Tauron Arena jest największą halą widowiskową w Polsce. Byłaby to doskonała „próba generalna” przed dorosłą Eurowizją (o ile kiedykolwiek ją wygramy).
Tomasz Berkowski:
Kraków ma wystarczająco turystów z całego świata. Sam Junior nie jest też imprezą, która napędzałaby ogromne tłumy. TAURON Arena wydaje się też zbyt duża na tego typu imprezę. Zostawmy ją sobie, jak już wygramy dorosłą ESC. Gliwice pokazały, jak dobrze promować region. Czas więc na kolejne tego typu miejsce, którego być może sami Polacy nie znają aż tak dobrze, np. Szczecin.
Sergiusz Królak:
Prawdę mówiąc, jest mi to kompletnie obojętne. Najważniejsze, by władze miasta organizującego konkurs zaangażowały się w stworzenie świetnej imprezy oraz zapewniły gościom zza granicy przyjemny pobyt. Za Krakowem przemawia fakt, że miasto dysponuje bardzo dobrą halą do organizacji widowisk muzycznych. Nie bez przyczyny na scenie w Tauron Arenie do tej pory wystąpiły dziesiątki gwiazd estrady z całego świata. Oprócz tego, osobiście jestem wielbicielem architektury Krakowa, a to też nie jest bez znaczenia, zwłaszcza dla fanów Eurowizji traktujących konkursy jako okazję do poznawania nowych, pięknych miejsc na mapie Europy.
Źródła: Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Kraków, Gazeta Wyborcza.
Exit mobile version