Erin Mai - reprezentantka Walii podczas Eurowizji Junior 2019 (fot. Eurovoix)

Eurowizja Junior 2020 odbędzie się bez udziału reprezentanta Walii! Co kryje się za wycofaniem się Walijczyków z konkursu, w którym zadebiutowali dwa lata temu? 

Za pośrednictwem mediów społecznościowych nadawca S4C, który od 2018 roku brał udział w Eurowizji Junior, poinformował o rezygnacji ze startu w tegorocznej imprezie. Po dwóch latach nie usłyszymy w konkursie języka walijskiego. Decyzja ta wynika z aktualnej sytuacji na świecie i jej wpływu na funkcjonowanie walijskich mediów.

Eurowizja Junior 2020: Walia rezygnuje

Nadawca S4C od pewnego czasu wstrzymywał się z informowaniem o planach na udział w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Zazwyczaj już w kwietniu ruszał proces wyboru walijskiego artysty, jednak w obecnej sytuacji nie znalazło się to na liście priorytetów. Wobec pandemii COVID-19 możliwe były różne scenariusze, lecz ostatecznie potwierdził się najgorszy. Walia zrezygnowała z udziału w Eurowizji Junior. Nieoficjalnie mówi się, że S4C zdecydowało się na przeniesienie swojej uwagi, jak i funduszy na programy edukacyjne, by pomóc w nadrabianiu strat, które w systemie oświaty spowodowała pandemia. Stanowisko nadawcy brzmi następująco:

Niestety, w związku z bieżącymi okolicznościami, nie będziemy brali udziału w tegorocznym konkursie. W tym roku też go nie nadamy, a obecnie żadna decyzja o naszym udziale za rok nie została podjęta.Też będziemy za wszystkimi tęsknić!

Nie wiemy tym samym, czy rezygnacja Walijczyków przeciągnie się na kolejne lata. W swoich dwóch startach kraj odnotował kiepskie wyniki, dlatego ogólnikowe stanowisko kraju może rodzić sugestie o znalezieniu pretekstu do wycofania się. Krytycy obecnego systemu głosowania uważają, że Walia należy do jego ofiar. Być może rezygnacja tego kraju spowoduje, że format konkursu ulegnie zmianom.

Eurowizja Junior: udział w Walii

Choć Walia nie jest niepodległym krajem, Europejska Unia Nadawców umożliwiła lokalnej stacji S4C udział w Eurowizji Junior w 2018 roku na zasadzie stowarzyszenia. Nadawca funkcjonujący w języku walijskim zorganizował preselekcje wygrane przez Manw. Dziewczyna z utworem Perta w Mińsku zajęła jednak ostatnie miejsce. Na reprezentantkę nacji w Gliwicach wytypowana została Erin Mai z piosenką Calon yn cyro. Zdobyła 9 punktów od jury (16. miejsce) i 26 punktów w głosowaniu online (19. miejsce), plasując się na przedostatniej, 18. pozycji.

Eurowizja Junior 2020: co wiemy?

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się po raz drugi z rzędu w Polsce. TVP zorganizuje go w specjalnym studio w Warszawie. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy konkurs odbędzie się w obecności publiki na żywo. Finał zmagań zaplanowano na 29 listopada, a konkursowi przewodzi slogan #MoveTheWorld – #RuszŚwiatem. Wciąż nie znamy oficjalnej listy uczestników Eurowizji Junior 2020. Reprezentanta Polski ponownie wyłoni program Szansa na Sukces. Eurowizja Junior. Do tej pory obecność w Warszawie potwierdziło 13 państw:

 • Białoruś
 • Francja
 • Gruzja
 • Hiszpania
 • Holandia
 • Irlandia
 • Kazachstan
 • Niemcy
 • Polska
 • Rosja
 • Serbia
 • Ukraina
 • Włochy
Eurowizja Junior 2020: Logo i slogan Eurowizji Junior, fot. EBU

Źródło: S4C, ESC Plus, fot. EBU, Eurovoix