Eurowizja Junior 2020: Viki Gabor, zwyciężczyni poprzedniego konkursu, fot. Krzysztof Stefaniak

Eurowizja Junior 2020 w Warszawie. Oficjalnie tę informację potwierdziły wczoraj Telewizja Polska i Europejska Unia Nadawców. W komunikacie wysłanym przez TVP czytamy, że Eurowizja Junior 2020 odbędzie się w specjalnym, wybranym przez Telewizję Polską studio, przeznaczonym do realizacji większych rozrywkowych przedsięwzięć. Sprawdzamy potencjalne lokalizacje!

Wcześniej w programie Światło dla Europy prowadzący połączyli się ze studiem TVP w Warszawie, gdzie Viki Gabor, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019, zaprezentowała nowe logo konkursu i slogan Move The World. To długo wyczekiwana informacja przez fanów konkursu, którzy obawiali się, że z powodu epidemii koronawirusa także dziecięcy konkurs nie odbędzie się. Maciej Łopiński, pełniący obowiązki prezesa Telewizji Polskiej, rozwiał te wątpliwości:

Wielkie muzyczne przedsięwzięcia, takie jak Konkurs Piosenki Eurowizji Junior, mają nieocenioną wartość, bo niosą optymizm i nadzieję. Hasło tegorocznej Eurowizji Junior, „Rusz światem”, mówi o konieczności aktywnego działania na rzecz dobra wspólnego. Takim działaniem jest bez wątpienia Eurowizja Junior. Cieszę się, że Telewizja Polska, po sukcesie ubiegłorocznej edycji, ponownie została wybrana na gospodarza.
Eurowizja Junior 2020 – logo konkursu, EBU

Eurowizja Junior 2020: gdzie odbędzie się konkurs?

To już pewne, że Eurowizja Junior 2020 odbędzie się 29 listopada w Warszawie. Informację tę podano na oficjalnym kanale konkursu na Instagramie. Komunikat TVP dostarczył spekulacji, czy w związku z tym, że Eurowizja Junior odbędzie się w studiu telewizyjnym, konkurs będzie nieco skromniejszy niż zwykle. Przypomnijmy, że w zeszłym roku Eurowizja Junior miała miejsce w Arenie Gliwice, mogącej pomieścić nawet 17 000 fanów muzyki. W dobie epidemii koronawirusa organizacja tak dużych wydarzeń jest wykluczona. Mimo tego TVP i EBU zdecydowały się na podjąć to wyzwanie, co daje podstawę, by sądzić, że Eurowizja Junior zostanie przeprowadzona bez udziału publiczności. TVP nie wydała jednak oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Otwartym pozostaje pytanie, gdzie odbędzie się Eurowizja Junior 2020. Wcześniej spodziewanymi lokalizacjami były Stadion Narodowy lub warszawski Torwar. Oba obiekty nie są jednak studiami typowo przystosowanymi do realizacji widowisk telewizyjnych. Jakie są możliwości?

Eurowizja Junior 2020 w siedzibie TVP

Rozwiązanie najprostsze, ale czy najlepsze? Z jednej strony organizacja konkursu w gmachu przy ul. Woronicza 17 zapewnia bezpieczeństwo techniczne samego przedsięwzięcia. Wszystko jest na miejscu. Telewizja Polska dysponuje kilkoma mniejszymi i nieco większymi studiami, mogącymi pomieścić do kilkuset osób. Przy założeniu, że Eurowizja Junior odbędzie się bez udziału publiki, taka przestrzeń może wystarczyć do obsługi wydarzenia. Problemem jest jednak brak miejsca na zorganizowanie green roomu i całego backstage’u. Inna alternatywa to wykorzystanie holu w gmachu głównym, co dobrze znamy z Krajowych Eliminacji czy ostatnio z Ramówki TVP. Pytanie, czy tak przygotowana Eurowizja Junior byłaby atrakcyjnym i profesjonalnym widowiskiem?

https://www.instagram.com/p/B7ie7y-J6mx/

Eurowizja Junior 2020 w ATM Studio

Rozwiązanie chyba najbardziej prawdopodobne. ATM Studio dysponuje aż siedmioma halami o łącznej powierzchni 14 tysięcy metrów kwadratowych. Największa z nich ma około 1500 metrów kwadratowych i jest w pełni przystosowana technicznie do nadawania transmisji na żywo. Ponadto TVP regularnie współpracuje z ATM-em. To tu odbywa się realizacja programów z serii The Voice, podczas których na widowni zasiada każdorazowo kilkuset widzów. Wcześniej TVP realizowała tam m.in. program Bitwa na Głosy. W obiektach ATM Studio mają miejsce także inne formaty rozrywkowe, oficjalne uroczystości emitowane w telewizji czy pokazy mody. Hale posiadają przystosowanie do zapewnienia greenroomu, backstage’u, przestrzeni magazynowej, reprezentacyjnego hallu czy dodatkowych usług, np. cateringu.

W ATM Studio odbywa się szereg programów telewizyjnych, w tym The Voice. Czy jednym z nich będzie Eurowizja Junior 2020? Fot. ATM Studio

Eurowizja Junior 2020 w Studiu Transcolor

Kolejna potencjalna lokalizacja. Studio Transcolor mieści się na warszawskich Szeligach  i dysponuje pięcioma halami i pomieszczeniem produkcyjno-socjalnym. Największy obiekt ma 1600 metrów kwadratowych. Parametry techniczne i dostępny sprzęt pozwalają na organizację wydarzeń telewizyjnych o charakterze rozrywkowym. To tu odbywał się m.in. finał programu Agent -Gwiazdy. 

Studio Transcolor – jedna z lokalizacji, gdzie mogłaby się odbyć Eurowizja Junior 2020. Fot. transcolor.pl

Szczegóły dotyczące organizacji konkursu poznamy w najbliższych tygodniach. Na ten moment udział w Eurowizji Junior 2020 potwierdziło dziewięć krajów, w tym Polska.