Eurowizja Junior 2020: Logo i slogan Eurowizji Junior, fot. EBU

Podczas koncertu Eurovision: Europe Shine a Light poznaliśmy szczegóły tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, którego organizatorem ponownie została Polska! Eurowizja Junior 2020 przed nami – co wiemy? 

Po zwycięstwie Viki Gabor podczas Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach, prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zapowiedział starania o ponowne zorganizowanie konkursu w naszym kraju, co potwierdził w finale programu The Voice Kids. Rozpoczęły się wahania i spekulacje, czy bycie gospodarzem drugi raz z rzędu, zostanie umożliwione przez Europejską Unię Nadawców. Chęć organizowania show wyraził nadawca z Kazachstanu, ale brak statusu pełnoprawnego członka EBU wykluczył taką możliwość. 5 marca dowiedzieliśmy się, że Eurowizja Junior pozostanie pod organizacyjną opieką TVP.

Eurowizja Junior 2020: co wiemy?

Początkowe plotki sugerowały, że gospodarzem Eurowizji Junior 2020 będzie Tauron Arena w Krakowie. Chęć organizacji show wyraziły tam lokalne władze, choć początkowo przeciwny temu pomysłowi był prezydent miasta, Jacek Majchrowski. W związku z pandemią COVID-19 pod koniec marca pełnomocnik prezydenta ds. kultury ogłosił, że decyzja o organizacji Eurowizji Junior zapadnie później. Oszacowane będą straty finansowe, zwłaszcza w możliwych miejscach zorganizowania konkursu, np. Tauron Arenie czy ICE Kraków.

Dzisiaj wszelkie informacje z Krakowa zostały jednak zdementowane. Podczas koncertu Eurovision: Europe Shine a Light Viki Gabor zaprezentowała logo i slogan konkursu. Podano do wiadomości, że 29 listopada na 18. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci spotkamy się w Warszawie. Po zbadaniu perspektyw rozwoju pandemii COVID-19, show nie zostało odwołane jak dorosła edycja konkursu w tym roku i odbędzie się zgodnie z planami. Show odbędzie się w wynajętym przez TVP studio służącym do realizacji tego typu przedsięwzięć.

Sloganem konkursu będzie Move the world (Rusz światem), do czego nawiązuje też logo w kształcie kuli ziemskiej. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Telewizji Polskiej: hasło tegorocznej edycji – „Move The World” – „Rusz Światem” – nawiązuje do idei działania, jakie każdy z nas może podjąć dla dobra całego świata. Mówi o tym, że wszyscy jesteśmy wielką wspólnotą, do której każdy z nas może i powinien wnieść swoje działanie, umiejętności i pasję.

Eurowizja Junior 2020 – logo konkursu, EBU

Źródła: EBU, TVP, junioreurovision.tv, Gazeta Krakowska