Eurowizja Junior 2020 za mniej niż miesiąc! 18. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci będzie pierwszym, który odbędzie się w formule online. Nie oznacza to jednak, że wszystkie uczestniczące kraje nie przyjadą do Polski. W studiu 5 Telewizji Polskiej już trwają nagrania występów niektórych reprezentantów! Oto podsumowanie tego, co musisz wiedzieć o Eurowizji Junior 2020!
Eurowizja Junior 2020 rozpocznie się 29 listopada o godz. 17:00. Widowisko po raz drugi z rzędu zorganizuje Telewizja Polska. Gospodarzem koncertu będzie Warszawa, a konkretnie studio 5 TVP w gmachu przy ul. Woronicza 17. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie zostanie zorganizowane w formie online, a jego uczestnicy po raz pierwszy nie spotkają się razem na jednej scenie. Konkurs poprowadzą Ida Nowakowska, Małgorzata Tomaszewska oraz Rafał Brzozowski. Cała trójka prowadzi popularne programy rozrywkowe i muzyczne w TVP. Łączy ich też zamiłowanie do sportu.
Eurowizja Junior 2020: konkursowa scena czeka na uczestników!
W ostatnim tygodniu października Telewizja Polska zaprezentowała scenę, która powstała w studiu 5. Projekt autorstwa Anny Brodnickiej nawiązuje do głównego hasła – Rusz światem (Move the world). Podstawowym kształtem, który pojawia się w elementach scenicznych, jest okrąg. Jak tłumaczy autorka, krąg jest wdzięcznym wyborem ze względu na rozbudowaną symbolikę. Krąg był zawsze symbolem doskonałości, życia i jedności. Według Konrada Smugi, dyrektora artystycznego widowiska, scenografia jest bardzo nowoczesna, a przy realizacji konkursu TVP wykorzysta najnowsze możliwości techniczne, wcześniej dotąd niestosowane.
Scena Eurowizji Junior 2020 powstała nie tylko z myślą o listopadowym show. Mimo iż Eurowizja Junior 2020 zostanie zorganizowana w formie online, cztery delegacje jeszcze w tym tygodniu nagrają na niej swoje występy. Do Warszawy przyjadą lub już przyjechali uczestnicy z Malty, Serbii i Ukrainy. Oleksandr Bałabanow skorzysta ze wsparcia Aleksandra Bratkowskiego, reżysera odpowiedzialnego za zwycięski występ Jamali. Także reprezentująca Polskę Ala Tracz wykorzysta dostępną infrastrukturę sceniczną. Wiemy też, że jej prezentacja będzie podobna do tej, którą mogliśmy zobaczyć podczas październikowej konferencji prasowej TVP.
Jak uczestnicy przygotowują się do konkursu?
Zgodnie z informacjami ujawnionymi przez hiszpańskiego nadawcę wszystkie konkursowe występy mają zostać nagrane do końca października. Pozostałe kraje, które nie przyjadą do Warszawy, będą musiały przygotować prezentacje samodzielnie. Europejska Unia Nadawców i Telewizja Polska opracowały dla uczestniczących państw dwie możliwości. Pierwsza zakłada wykorzystanie ekranów LED-owych, podczas gdy druga, bardziej uproszczona, jedynie zastosowanie projekcji. Chodzi o to, by wszyscy reprezentanci mieli zapewnione jak najbardziej równe warunki sceniczne.
Z pierwszej możliwości z pewnością skorzystają Białoruś i Hiszpania. Początkowo Armenia, Francja i Niemcy planowały wystąpić w siedzibie TVP. Dwa ostatnie kraje zrezygnowały ze swoich planów ze względu na dynamiczną sytuację epidemiologiczną. Z kolei Armenia nie przyśle delegacji do Polski z uwagi na konflikt wewnętrzny.
Zmiany w systemie głosowania
Eurowizja Junior 2020 będzie pierwszym konkursem, podczas którego internauci będą mogli wybrać dokładnie trzy propozycje, na które oddadzą głos. W poprzednich latach mieli możliwość selekcji od trzech do pięciu piosenek. W związku z najmniejszą od 2013 roku liczbą państw zainteresowanych wydarzeniem, osoby podające punkty zaprezentują trzy najwyższe noty, a nie jak poprzednio tylko dwanaście punktów. Po raz pierwszy od lat gospodarze połączą się z każdym krajem w celu prezentacji wyników głosowania jury. Internauci wciąż będą mogli oddawać głosy na własny kraj. Pierwsza tura głosowania ruszy 27 listopada i zakończy się na minutę przed rozpoczęciem konkursu. W trakcie widowiska również będzie można wskazać swoich faworytów za pomocą głosowania online.
Eurowizja Junior 2020: kto wystąpi?
Na starcie zobaczymy 13 krajów. Do tej pory tylko 11 z nich ogłosiło, kto będzie je reprezentował i opublikowało konkursowe kompozycje. Na decyzję z Gruzji poczekamy do 13 listopada, gdy wyemitowany zostanie ostatni odcinek formatu Ranina. Najmniej wiemy o Armenii, która nie poinformowała dotąd o tym, kiedy poznamy uczestnika konkursu z tego kraju. Wiemy, że nadawca postawił na wybór wewnętrzny.
- ARMENIA
- BIAŁORUŚ: Arina Piechtieriewa – Aliens
- FRANCJA: Valentina – J’imagine
- GRUZJA
- HISZPANIA: Solea – Palante
- HOLANDIA: Unity – Best Friends
- KAZACHSTAN: Karakat Baszanowa – Forever
- MALTA: Chanel Monseigneur – Chasing sunsets
- NIEMCY: Susan – Stronger With You
- POLSKA: Ala Tracz – I’ll Be Standing
- ROSJA: Sofia Fieskowa – Moj Nowyj Dien (My New Day)
- SERBIA: Petar Aničić – Heartbeat
- UKRAINA: Oleksandr Bałabanow – Widkrywaj (Open)
Źródło: dziennik-eurowizyjny.pl, eurovoix.com, junioreurovision.tv, Let’s Talk About ESC, TVP, własne