Eurowizja Junior: uczestnicy konkursu w Gliwicach. Fot. junioreurovision.tv / Thomas Hanses

Choć Eurowizja Junior 2020 odbędzie się za ponad cztery miesiące, w ostatnich dniach nadawcy z całej Europy wydają swoje stanowiska dotyczące udziału w konkursie. Jak informuje hiszpański portal ESC Plus, możliwe, że w tegorocznej edycji po latach przerwy wystąpi reprezentant Wielkiej Brytanii. Skąd ta zmiana?

Gdyby Eurowizja Junior 2020 odbyła się dzisiaj, wzięłoby w niej udział 13 krajów. Z rywalizacji wycofały się Australia i Walia. Po raz pierwszy zobaczymy przedstawiciela Niemiec. Uczestnicy poprzedniego konkursu: Albania, Armenia, Macedonia Północna, Malta i Portugalia nie zdecydowali jeszcze, czy będą uczestniczyć w widowisku.

Marcin Maciejczak nie weźmie udziału w Eurowizji Junior 2020!

Eurowizja Junior 2020: Wielka Brytania powróci?

Mimo że dla wielu powrót Wielkiej Brytanii może wydawać się nierealny, istnieją przesłanki za tym, by przyglądać się bacznie działaniom BBC. Przedstawiciele nadawcy zadeklarowali, że rozważają udział w Eurowizji Junior, ale nie podjęli jeszcze żadnej wiążącej decyzji. Zachęcili jednak do obserwowania komunikatów wydawanych przez stację w najbliższych tygodniach.

Jeśli spekulacje potwierdziłyby się, Wielka Brytania powróciłaby do konkursu po aż 15 latach. Byłby to pierwszy przypadek powrotu do rywalizacji po tak długim czasie. Co ciekawe, byłby to także pierwszy raz, gdy wszystkie kraje wielkiej piątki (Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy) spotkałyby się na scenie Eurowizji Junior.

https://youtu.be/-07csLLULso

Eurowizja Junior 2020: Brytyjczycy stawiają na młodzież

W połowie czerwca nadawca BBC England poinformował o rozpoczęciu nowej współpracy z BBC Three, Radio 1 i 1Xtra. Jej celem jest dotarcie do młodej widowni i zapewnienie widzom i słuchaczom różnorodności muzycznej. Stacje zapowiadają wprowadzenie nowych formatów opartych na przedstawianiu różnych gatunków muzyki i promowaniu młodych talentów. Choć w komunikacie podkreślono skupienie się na jazzie i rapie, Eurowizja Junior 2020 wpasowuje się w kontekst i przesłanie nadawców.

Jest inny powód, dla którego powrót Wielkiej Brytanii do rywalizacji w tym roku wydaje się idealnym rozwiązaniem. Z udziału w konkursie zrezygnował walijski nadawca S4C. Podczas ostatnich dwóch lat, gdy Walia uczestniczyła w Eurowizji Junior jako osobny podmiot, występ Wielkiej Brytanii, w skład której wchodzi Walia, był raczej niemożliwy. Powrót na stałe brytyjskiego nadawcy nie tylko umożliwiłby prezentację rodzimej muzyki, ale także zablokowałby udział nadawców pochodzących z części składowych kraju (z Walii czy Szkocji) w kolejnych latach. Inną możliwością jest występ w wydarzeniu w barwach Anglii, a za partycypację odpowiadałby regionalny kanał BBC England. 

Eurowizja Junior 2020: Czy Wielka Brytania wróci po 15 latach przerwy? Na zdjęciu reprezentant Wielkiej Brytanii z 2003 roku, fot. youtube.com

Wielka Brytania w historii konkursu

Do tej pory Wielka Brytania uczestniczyła w Eurowizji Junior trzykrotnie. Debiutowała w pierwszej edycji konkursu w 2003 roku. Reprezentujący kraj Tom Morley był jednym z faworytów do zwycięstwa. Ostatecznie zajął trzecie miejsce. Do wygranej zabrakło 16 punktów. Rok później Brytyjczycy osiągnęli jeszcze lepszy wynik. Drugie miejsce zajęła Cory Spedding, znacznie ustępując triumfatorce – Marii Isabel z Hiszpanii. Kolejny występ nie był tak udany. Joni Fuller zajęła dopiero 14. pozycję.

Źródło: esc-plus.es, bbc.co.uk