Eurowizja Junior – ile krajów weźmie udział w konkursie? [Eurowizyjna prasówka]

Eurowizja Junior 2021, uczestnicy

Eurowizja Junior 2021 ile krajów weźmie udział? (fot. Stijn Smulders, junioreurovision.tv)

Eurowizja jest w szczycie swojego sezonu ogórkowego. Właściwy konkurs za prawie rok, a Eurowizja Junior odbędzie się dopiero w grudniu. Choć brakuje eurowizyjnych koncertów i wydarzeń, nie oznacza to, że w świecie Eurowizji nic się nie dzieje. Aby nie umknęła Wam żadna informacja, wracamy z naszą cotygodniową prasówką.

W ostatnich dniach największe emocje generuje Eurowizja Junior. Kolejne kraje odmawiają udziału w konkursie. Część z pozostałych, które są zainteresowane startem, ujawniają swoje plany związane z wyborem reprezentanta. Coraz bliżej też jesteśmy ogłoszenia, które miasta włączą się w rywalizację o organizację dorosłej Eurowizji 2022. Miniony tydzień dostarczył nam także wielu smutnych wieści.

Eurowizja Junior 2021: kto (nie) wystąpi?

Wszystko wskazuje na to, że Eurowizja Junior 2021 będzie konkursem z większą liczbą uczestników niż zeszłoroczna edycja, lecz… z niewiele większą. Do stawki po roku przerwy powróciły Irlandia i Portugalia. Z pewnością nie zobaczymy reprezentanta Białorusi – nadawca BTRC został usunięty z Europejskiej Unii Nadawców. Kolejne kraje deklarują, że nie są zainteresowane udziałem w widowisku. Do tego grona w zeszłym tygodniu dołączyły Grecja, Rumunia i Słowenia.

Choć brak startu każdego z tych państw nie jest zaskoczeniem, jeszcze wiosną spekulowano, że Grecja może powrócić do rywalizacji. Wciąż otwarta pozostaje kwestia udziału Albanii i Australii, które zrezygnowały z uczestnictwa w Eurowizji Junior 2020 z powodu pandemii. Z kolei przed finałem Eurowizji 2021 producent wykonawczy obu konkursów z ramienia EBU zapowiadał prace nad powrotem Wielkiej Brytanii. Jeśli te trzy kraje zdecydują się na wyjazd do Paryża i jednocześnie zeszłoroczni, dotychczas niepotwierdzeni, nadawcy – z Kazachstanu, z Malty i z Serbii – i w tym roku będą chcieli wysłać swojego reprezentanta, konkurs będzie liczył 16 uczestników. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak 13-osobowa stawka.

Eurowizja Junior 2021 bez Włochów. Na zdjęciu Marta Viola, reprezentantka Włoch w Gliwicach. fot. Thomas Hanses, junioreurovision.tv/EBU

Szansa na Sukces. Eurowizja Junior 2021 już we wrześniu!

Coraz więcej wiemy o najbliższej edycji programu Szansa na Sukces. Już 26 września w finale programu poznamy reprezentanta Polski na Eurowizję Junior. Podczas łącznie czterech odcinków zmagania młodych wykonawców oceni jury. Na kanapie w studiu TVP zasiądą m.in. Viki Gabor (Eurowizja Junior 2019), Ala Tracz (Eurowizja Junior 2020), Maryla Rodowicz, Ida Nowakowska-Herdon (Eurowizja Junior 2019 i 2020 – prowadząca), Cleo (Eurowizja 2014), Misha Kostrzewski i Ray Wilson. Obecnie trwają nagrania pierwszych trzech eliminacyjnych odcinków. Choć pełną listę uczestników poznamy najpewniej na kilka dni przed startem programu, spekuluje się, że w nagraniach mogła wziąć udział Sara Egwu-James, zwyciężczyni The Voice Kids 4.

Eurowizja 2022: coraz bliżej wyboru miasta-organizatora

Włoski nadawca RAI oraz Europejska Unia Nadawców rozpoczęli przygotowania do Eurowizji 2022. Do 12 lipca stacja czeka na zgłoszenia od włoskich miast zainteresowanych organizacją największego konkursu muzycznego na świecie w maju przyszłego roku. W chwili pisania artykułu do rywalizacji o miano gospodarza zgłosiły się dwa miasta – Turyn i Pescara.

Eurowizja 2022: kto poprowadzi konkurs? Włoskie media zdradzają faworytów! (fot. Andreas Putting, eurovision.tv/EBU)

Co ważne, miasto musi spełniać szereg kryteriów ustalonych przez EBU. Wśród nich m.in. posiadanie międzynarodowego lotniska położonego nie więcej niż 90 minut drogi od centrum i bazy noclegowej dla co najmniej 2000 osób. Również arena musi spełniać wiele wymogów. Obiekt musi być kryty i klimatyzowany. Jego optymalną pojemność ustalono na 8-10 tysięcy widzów. Co więcej, musi posiadać odpowiednią przestrzeń do zaaranżowania centrum prasowego, garderób czy strefy dla delegacji. W ostatnich dniach mówiło się także o prowadzących. Wśród potencjalnych kandydatów Chiara Ferragni i Alessandro Catellan.

Plany nadawców

Projekt Eurowizja 2022 w Szwajcarii nabiera tempa. Po tym jak wczesną wiosną, jeszcze przed konkursem w Rotterdamie, nadawca ogłosił sposób wyboru piosenki i reprezentanta, przyszedł czas na konkrety. W przeciwieństwie do zeszłego roku, kiedy utwór na Eurowizję powstał podczas warsztatów kompozytorskich, teraz SRF umożliwia zgłoszenia propozycji przez twórców. Nadawca ogłosi regulamin w połowie sierpnia, jednak już teraz wiadomo, że nabór piosenek rozpocznie się 1 września, wraz ze startem sezonu eurowizyjnego.

Eurowizja 2021: Gjon’s Tears podczas wielkiego finału. / fot. Eurovision.tv (Thomas Hanses)

Ciekawa sytuacja w Hiszpanii. Komercyjna stacja TEN będzie transmitować fińskie selekcje do Eurowizji 2022. Wcześniej hiszpańscy widzowie mogli zobaczyć retransmisję Eesti Laul, która spotkała się z ciepłym przyjęciem przez fanów. Dlaczego akurat eliminacje krajow ugrofińskich cieszą się w Hiszpanii zainteresowaniem? Trudno powiedzieć. Warto jednak doceniać i cieszyć się z popularyzacji Eurowizji i zaangażowania niepublicznych stacji.

In memoriam

W minionym tygodniu pożegnaliśmy kilkoro artystów związanych z Eurowizją. 5 lipca w wieku 78 lat odeszła Raffaella Carrà – włoska piosenkarka, aktorka i tancerka. W przeszłości prowadziła Festiwal w Sanremo i była jedną z twórczyń powrotu Włoch na Eurowizję. Co więcej, spekulowano, że Carra miała poprowadzić Eurowizję 2022. W wieku 74 zmarł John Lawton, członek formacji Les Humphries Singers, która wzięła udział w Eurowizji 1976, zajmując w barwach Niemiec Zachodnich 15. miejsce.

Media eurowizyjne poinformowały również o śmierci Dżiwana Gaspariana – jednego z najpopularniejszych muzyków grających na duduku. W wieku 81 lat Gasparian uczestniczył w Eurowizji u boku Evy Rivas. Wspólnie zajęli siódme miejsce w finale, a Gasparian na tamten czas był najstarszym artystą na eurowizyjnej scenie.

Co nowego w świecie Eurowizji?

Anżalika Ahurbasz (Eurowizja 2005, Białoruś) ma poważne problemy. Piosenkarce grozi ekstradycja z Rosji do Białorusi i więzienie. Władze w Mińsku oskarżają swoją byłą reprezentantkę o wrogość w stosunku do państwa. Chodzi o wsparcie Ahurbasz dla protestów organizowanych przez opozycję. Wokalistka wielokrotnie uczestniczyła w zgromadzeniach w Moskwie, gdzie mieszka, a także udostępniała w mediach społecznościowych posty dotyczące sytuacji politycznej w kraju. Uczestniczka Eurowizji 2005 ma jednak szansę uniknąć represji, gdyż posiada również paszport rosyjski.

Melovin (Eurowizja 2018, Ukraina) wyznał, że jest osobą biseksualną. Swój coming out zainicjował podczas jednej z koncertów, na zakończenie którego pocałował kobietę i mężczyznę, a następnie wziął do ręki tęczową flagę. Po koncercie Melovin wystosował komunikat, w którym gani transmitującą koncert telewizję M1 za wycięcie jego coming outu z transmisji i oficjalnych materiałów wideo.

I na koniec ciekawostka! W Grecji powstała nowa wersja utworu Mata Hari. Wykonawczynią jest Josephine, która starała się o wyjazd na Eurowizję 2014 do Kopenhagi. Kompozycja jest wykonana w całości w języku greckim i zawiera nieco zmienioną melodię. Jak Wam się podoba?

Exit mobile version