Eurowizja Junior 2021 tuż-tuż! Niewątpliwie emocje wciąż rosną, bo dziś swojego reprezentanta wybrał także Kazachstan. A wyniki głosowania zaskoczyły wszystkich – 19 grudnia w Paryżu zobaczymy aż dwóch uczestników! Jak to?
Zaskakujący finał preselekcji. W Paryżu zobaczymy dwóch reprezentantów Kazachstanu!
Kazachstan już po raz czwarty weźmie udział w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. W tym roku trzeci raz zdecydował się na wybór swojego reprezentanta w krajowych preselekcjach. O godz. 14.00 czasu polskiego (19:00 czasu lokalnego) na antenie kanału Khabar rozpoczął się finał kazachskich preselekcji do Eurowizji Junior 2021. O wygraną i reprezentowanie Kazachstanu na Eurowizji Junior w Paryżu walczyło dziesięciu młodych wokalistów.
W wyniku głosowania jury i telewidzów po godz. 17.00 poznaliśmy reprezentanta, a właściwie reprezentantów Kazachstanu w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Rezultaty głosowania są o tyle zaskakujące, że niespodziewanie zostali nimi Alinur Hazmin i Beknur Żunibekuły. Głosowanie do ostatniej sekundy trzymało wszystkich w napięciu, bo po zliczeniu głosów jury i widzów okazało się, że między uczestnikami doszło do remisu – zdobyli po 30,5% głosów!
Ostateczną decyzję podjęło jury, które chciało, aby wyniki preselekcji były jak najbardziej sprawiedliwe. W rezultacie zadecydowali, że właśnie ta dwójka uczestników będzie reprezentować Kazachstan podczas Eurowizji Junior 2021 w Paryżu, ale… z jedną piosenką Ertegi alemi. W sobotnim finale na żywo zaśpiewał ją Alinur Hazmin.
Eurowizja Junior 2021: Kazachstan po raz trzeci postawił na preselekcje
W składzie jury preselekcji do Eurowizji Junior 2021 w Kazachstanie znaleźli się między innymi: Hamit Szangalijew – kompozytor dwóch ostatnich kazachskich utworów, Jerłan Bekczurin – kompozytor i producent muzyczny, Dinara Bisembina – dyrektor kanału telewizyjnego Khabar oraz piosenkarka Madina Saduakasowa.
Wcześniej jury wyłoniło 30 najlepszych wokalistów spośród 819 uczestników zgłoszonych do udziału w kazachskich preselekcjach. Dla wyjaśnienia, to nieco ponad 100 zgłoszeń więcej niż w poprzednim roku. Od 8 do 13 października można było oddawać głosy na swoich faworytów za pośrednictwem strony jevision.khabar.kz. W wyniku głosowania do finału na żywo trafiło dziesięciu z nich:
- Alimżan Tugelbai
- Żan Makim
- Ekaterina Tabarina
- Beknur Żunibekuły
- Adina Sulenowa
- Armen Sahakjan
- Ajganim Amantaj
- Amina Asgatowa
- Alinur Hazmin
- Abilgair Żumabaj
6 listopada dziesiątka finalistów wykonała przygotowane specjalnie dla nich utwory. Zwycięzców krajowych preselekcji wyłonili eksperci i widzowie w głosowaniu SMS w stosunku 50/50. W Paryżu w barwach Kazachstanu ostatecznie usłyszymy dwóch wykonawców. Będą to Alinur Hazmin i Beknur Żunibekuły.
Kazachstan na Eurowizji Junior
Kazachski nadawca publiczny Khabar zadebiutował w Eurowizji Junior w 2018 roku. Pierwszą reprezentantką kraju została wyłoniona w krajowych preselekcjach Danelija Tulieszowa. Choć młodą wokalistkę typowano wówczas do zwycięstwa w konkursie, ostatecznie zajęła jednak dopiero 6. miejsce.
Blisko zwycięstwa w konkursie był jednak kolejny reprezentant Kazachstanu. W przeciwieństwie do poprzedniej edycji w 2018 kazachski nadawca publiczny swojego reprezentanta wybrał już wewnętrznie i na Eurowizję Junior do Gliwic pojechał Jerżan Maksim z balladą Armanyńnan qalma. Choć młody wokalista wygrał w głosowaniu jurorów, ostatecznie przegrał z naszą reprezentantką Viki Gabor. W rezultacie reprezentant Kazachstanu zajął wówczas 2. miejsce.
W 2020 roku trzecią reprezentantkę Kazachstanu po raz kolejny wyłoniły krajowe preselekcje. Podczas zdalnie organizowanej Eurowizji Junior w barwach tego kraju wystąpiła Karakat Baszanowa z balladą Forever. Chwytający za serce i osobisty utwór opowiadający o stracie ojca przyniósł wokalistce 83 punkty od jurorów (2. miejsce) i 69 punktów w głosowaniu online (3. miejsce). W rezultacie dało jej to łącznie 152 punkty i 2. miejsce.
Eurowizja Junior 2021: co, gdzie i kiedy?
Tegoroczna Eurowizja Junior odbędzie się 19 grudnia w Paryżu, a hasłem widowiska będzie Imagine. Do miejsca, terminu i sloganu konkursu nawiązuje jego logotyp. Rok temu ze względu na pandemię COVID-19 i jej skutki, kilka państw zrezygnowało z partycypacji. Po rocznej przerwie do rywalizacji powracają Albania, Armenia, Irlandia, Macedonia Północna, Portugalia i Włochy, a po dwóch latach przerwy zobaczymy również Azerbejdżan i po pięcioletniej pauzie – Bułgarię. Na powrót nie zdecydowały się jednak Australia i Walia. Z kolei białoruski nadawca publiczny BTRC nie wystartuje przez wydarzenia polityczne i łamanie standardów dziennikarskich. W związku z tym nie jest już członkiem EBU i nie ma prawa udziału w jego konkursach.
W tej edycji konkursu udział weźmie dziewiętnaście państw:
- Albania – Anna Gjebrea – Stand by you
- Armenia
- Azerbejdżan – Sona Azizova
- Bułgaria
- Francja – Enzo – Tic tac
- Gruzja – zwycięzca Raniny
- Hiszpania – Levi Díaz – Reír
- Holandia – Ayana – Mata sugu aō ne
- Irlandia – Maiú Levi Lawlor
- Kazachstan – Alinur Hazmin i Beknur Żunibekuły
- Malta – Ike & Kaya – My home
- Macedonia Północna – Dajte Muzika – Green forces
- Niemcy – Pauline – Imagine us
- Polska – Sara James – Somebody
- Portugalia – Simão Oliveira – O rapaz
- Rosja – Tanja Mieżencewa – Mon ami
- Serbia – Jovana & Dunja – Children’s eyes
- Ukraina – Ołena Usenko – Ważil
- Włochy – wybór wewnętrzny