Eurowizja Junior 2021 za nami. Powoli opadają emocje po bardzo wyrównanym konkursie. Reprezentantka Polski, Sara James, otarła się o zwycięstwo. Okazuje się jednak, że przy poprzednim sposobie liczenia głosów Polka przeskoczyłaby zwyciężczynię. Przedstawiamy analizę punktacji.
Armenia po raz drugi wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci, którego finał odbył się w tym roku Paryżu. Malena za utwór Qami qami zdobyła najwięcej punktów od internautów, ale ostatecznie zwyciężyła z przewagą zaledwie sześciu punktów nad Sarą James z Polski. Przeanalizowaliśmy rezultaty głosowania i sprawdziliśmy, jak prezentowałyby się one w poprzednim systemie liczenia punktów. Wynik jest zaskakujący.
Eurowizja Junior 2021: Sara James faworytką jury według starych zasad
Podczas niedzielnego finału Eurowizji Junior 2021 Polska, reprezentowana przez Sarę James, zajęła drugie miejsce, po zdobyciu drugiej lokaty w głosowaniu jury, jak i drugiej lokaty w głosowaniu publiczności. Od 2018 roku podczas Eurowizji i Eurowizji Junior obowiązuje nowy sposób przeliczania głosów jury na punkty. Przed tym rokiem rankingi członków jury były łączone ze sobą przez średnią arytmetyczną, a ewentualne remisy rozbijane przez podnoszenie rąk. Nowy algorytm wyznacza najwyżej ocenione piosenki za pomocą średniej ważonej, a dokładnie na podstawie wzoru 12 * 0,827^(n-1), gdzie n oznacza przyznane miejsce. W ten sposób łatwiej uniknąć remisu, a przyznanie przez jurora wysokich not ma większe znaczenie od przyznania not najsłabszych.
Postanowiliśmy sprawdzić, jak zmieniłaby się punktacja jurorów, gdyby zastosować starą metodę. Założyliśmy przy tym, że w przypadku remisów, jurorzy głosowaliby konsekwentnie i nie zmieniali zdania przy ich rozbijaniu. Okazało się, że głosowanie jury wygrałaby Polska z sumą 124 punktów, czyli wynikiem o 8 punktów wyższym od oficjalnego. Zwycięska Armenia otrzymałaby 113 punktów, o 2 mniej niż w nowym systemie, zajmując i tak trzecie miejsce w głosach ekspertów. Francja, która wygrała w finale głosowanie jury, straciłaby 6 punktów i zajęła drugie miejsce.
Punktacja jury w starym systemie
Najwięcej na nowym sposobie liczenia głosów jury straciły: Polska (8 punktów), Holandia (7 punktów) i Włochy (5 punktów). Za to jego najwięksi beneficjenci to: Macedonia Północna (8 punktów), Serbia (7 punktów) i Francja (6 punktów). Jedyne kraje, które w obu metodach mają ten sam wynik, to Kazachstan i Ukraina.
- Polska – 124 pkt (+8)
- Francja – 114 pkt (-6)
- Armenia – 113 pkt (-2)
- Azerbejdżan – 105 pkt (-4)
- Gruzja – 102 pkt (-2)
- Rosja – 77 pkt (+3)
- Włochy – 65 pkt (+5)
- Kazachstan – 64 pkt (=)
- Ukraina – 62 pkt (=)
- Malta – 49 pkt (+2)
- Albania – 48 pkt (+3)
- Macedonia Północna – 47 pkt (-8)
- Bułgaria – 43 pkt (+4)
- Hiszpania – 32 pkt (+2)
- Serbia – 17 pkt (-7)
- Holandia – 16 pkt (+7)
- Niemcy – 14 pkt (-1)
- Portugalia – 7 pkt (-2)
- Irlandia – 3 pkt (-2)
Polska wygrywa według poprzedniego systemu głosowania
Do przeliczonych punktów na stary system głosowania doliczyliśmy punktację telewidzów. Okazało się, że finał Eurowizji Junior 2021 wygrałaby Polska z sumą 226 punktów, mimo że nie wygrała głosowania online. Armenii, mimo sukcesu w Internecie, zabrakłoby czterech punktów. Pozostałe kraje w pierwszej piątce – bez zmian. Przetasowania nastąpiłyby niżej w tabeli: miejscami zamieniłyby się Ukraina i Rosja, Macedonia Północna i Włochy oraz Irlandia i Holandia, która uniknęłaby w ten sposób ostatniego miejsca. Ponadto, o jedno miejsce wyżej trafiłaby Albania, a o jedno niżej – Hiszpania. Z kolei o dwa miejsca w górę powędrowałaby Bułgaria, a w dół – Serbia.
Oto łączny wynik według systemu sprzed 2018 roku:
- Polska – Sara James – Somebody – 226 punktów
- Armenia – Maléna – Qami Qami – 222 punkty
- Francja – Enzo – Tic Tac – 181 punktów
- Gruzja – Nikoloz Kajaia – Let’s Count The Smiles – 161 punktów
- Azerbejdżan – Sona Azizowa – One Of Those Days – 147 punktów
- Rosja – Tanja Mieżencewa – Mon Ami – 127 punktów
- Ukraina – Ołena Usenko – Ważil – 125 punktów
- Kazachstan – Alinur Hazmin i Beknur Żunibekuły – Ертегі әлемі (Fairy World) – 121 punktów
- Włochy – Elisabetta Lizza – Specchio (Mirror On The Wall) – 112 punktów
- Macedonia Północna – Dajte Muzika – Green Forces – 106 punktów
- Portugalia – Simão Oliveira – O Rapaz – 99 punktów
- Malta – Ike & Kaya – My Home – 99 punktów
- Albania – Anna Gjebrea – Stand By You – 87 punktów
- Bułgaria – Denislava i Martin – Voice Of Love – 81 punktów
- Serbia – Jovana i Dunja – Children’s Eyes – 79 punktów
- Hiszpania – Levi Díaz – Reír – 79 punktów
- Niemcy – Pauline – Imagine Us – 60 punktów
- Holandia – Ayana – Mata Sugu Aō Ne – 50 punktów
- Irlandia – Maiú Levi Lawlor – Saor (Disappear) – 42 punkty
Eurowizja Junior 2021: kontrowersyjne głosy
Jak co roku nie brakuje w stosunku do jurorów konkursu zarzutów o stronnicze lub taktyczne głosowanie. Po finale Eurowizji Junior 2021 pojawiły się dyskusje o niektórych głosach. Przede wszystkim dotyczą one Rosji, która ostatecznie zajęła siódme miejsce. Jury w Gruzji umieściło ten kraj na ostatnim miejscu po raz trzeci z rzędu, co jest wiązane z napiętą sytuacją polityczną między Tbilisi a Moskwą. Również w ukraińskiej komisji Rosja zebrała marne poparcie – wszyscy jurorzy umieścili ją między 13. a 15. miejscem, co dało łącznie zaledwie 16. miejsce. Z kolei Kazachstan i Azerbejdżan przyznały Tanji Mieżencewej maksymalną notę 12 punktów, a Rosja oddała tym krajom odpowiednio 12 i 10 punktów. Jednocześnie Kazachstan umieścił reprezentantkę Ukrainy na przedostatniej pozycji.
Kontrowersje, ale jednocześnie brak zaskoczenia, wzbudza wzajemna ocena Armenii i Azerbejdżanu. Te kraje co roku umieszczają się nawzajem na ostatnim miejscu, co ma oczywiście związek z trwającym konfliktem w Górskim Karabachu. Jury ormiańskie jednomyślnie przyznało Sonie Azizovej 18. miejsce, a jury azerskie, o dziwo, nie było jednomyślne, ale również umieściło Malenę na 18. miejscu. Dwójka jurorów przyznała jej ostatnią pozycją, a trójka… przedostatnią.
Armeńska taktyka na sukces?
Już w 2019 roku pojawiły się zarzuty w stosunku do jury w Armenii, które nie przyznało punktów faworytom konkursu w Gliwicach, m.in. Polsce i Hiszpanii. Tym razem kontrowersje dotyczą niskiej noty dla Sary James. Jurorzy w Armenii przyznali Polsce tylko jeden punkt – gdyby było ich co najmniej osiem, zwycięstwo przypadłoby Sarze. Internauci zarzucają Ormianom celowe zaniżenie największej rywalki. Niemniej Armenia przyznała wysokie noty innym silnym propozycjom – 10 punktów Francji czy 7 punktów Rosji. Warto też zauważyć, że bez głosów Azerbejdżanu, który z założenia nie głosuje na Armenię, przewaga Maleny byłaby większa.
Sytuacja przypomina nieco wyniki z 2018 roku. Wtedy polskie jury umieściło jedną z głównych rywalek Polski – Francję, na 12. miejscu i nie przyznało jej ani jednego punktu. Tymczasem francuskie jury przyznało Roksanie Węgiel 12 punktów. W ostatecznej klasyfikacji Polska pokonała Francję właśnie o 12 punktów, co zrodziło wśród francuskich fanów spekulacje o taktycznych głosach Polaków.
źródła: junioreurovision.tv, opr. własne, fot. Andres Putting/junioreurovision.tv, Mieszko Czerniawski/eurowizja.org