Choć przed nami dopiero Eurowizja Junior 2021, która odbędzie się już 19 grudnia w Paryżu, coraz częściej mówi się o przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Jak co roku pojawia się również temat ewentualnych eurowizyjnych powrotów, a także możliwych debiutów. Po ostatnim dobrym rezultacie Islandii na Eurowizji w Rotterdamie spekuluje się, że Islandczycy po raz pierwszy wezmą udział także w dziecięcym konkursie.
W połowie listopada poinformowano, że islandzka stacja RÚV po raz pierwszy od 18 lat będzie transmitować Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2021. Pierwsza transmisja od czasu inauguracyjnej edycji konkursu w 2003 roku zostanie wyemitowana na głównym kanale Rúv 1. Odbędzie się ona jednak z pewnym opóźnieniem, bo dopiero o 19:45 czasu lokalnego w niedzielę, 19 grudnia.
Choć Islandia transmitowała inauguracyjną Eurowizję Junior w 2003 roku, sama jednak nigdy nie wzięła udziału w konkursie. Tegoroczna decyzja islandzkiego nadawcy publicznego wywołała falę spekulacji i domysłów dotyczących ewentualnego startu Islandczyków w przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Czy w związku z dość niespodziewaną decyzją nadawcy publicznego Islandia ma w planach wzięcie udziału w Eurowizji Junior 2022?
Eurowizja Junior: co dalej z Islandią?
Od pewnego czasu spekuluje się, czy Islandia rzeczywiście planuje wystartować w przyszłorocznej Eurowizji Junior 2022. Dla przypomnienia Islandia podobnie jak choćby Finlandia, swój debiut w konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci wciąż ma jeszcze przed sobą. Domysły podgrzewa nie tylko tegoroczna transmisja konkursu z Paryża w islandzkiej telewizji, ale także ostatnie sukcesy kraju na dorosłej Eurowizji. Mowa tu oczywiście o występie i dziesiątym miejscu Hatari w 2019 roku, ale również o tegorocznej eurowizyjnej propozycji od Daði i Gagnamagnið, którzy w Rotterdamie zajęli wysoką, czwartą pozycję.
Czy Islandia ma apetyt na więcej i zobaczymy ją już w przyszłym roku na Eurowizji Junior 2022? Wydaje się, że na jednoznaczną i potwierdzoną informację musimy jeszcze niestety trochę poczekać.
Islandia na Eurowizji
W odróżnieniu od Eurowizji Junior, Islandia może pochwalić się całkiem dużą liczbą startów na „dorosłej” Eurowizji. Islandczycy zadebiutowali w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1986 roku. Od tego czasu za wybór i przygotowanie reprezentanta do udziału w konkursie odpowiada islandzki nadawca publiczny Ríkisútvarpið (RÚV). Jak do tej pory Islandia brała udział w Eurowizji aż 33 razy i nie uczestniczyła w niej tylko dwukrotnie. Przyczyną były wówczas słabe wyniki w 1997 i 2001 roku. W związku z tym kraj nie został dopuszczony do udziału w 43. i 47. Konkursie Piosenki Eurowizji.
Jak do tej pory najwyższym wynikiem kraju na Eurowizji jest drugie miejsce, które Islandia zajęła aż dwukrotnie. W 1999 roku na drugiej lokacie znalazła się Selma Björnsdóttir z utworem All Out of Luck, a w 2009 roku Yohanna z piosenką Is It True?. Najlepsze rezultaty (miejsca w pierwszej dziesiątce) w historii tego kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji osiągnęli:
- 1990: Stjórnin – Eitt lag enn (4. miejsce, 124 punkty)
- 1992: Heart 2 Heart – Nei eða já (7. miejsce, 80 punktów)
- 1999: Selma Björnsdóttir – All Out of Luck (2. miejsce, 146 punktów)
- 2003: Birgitta – Open Your Heart (8. miejsce, 81 punktów)
- 2009: Yohanna – Is It True? (2. miejsce, 218 punktów)
- 2019: Hatari – Hatrið mun sigra (10. miejsce, 232 punkty)
- 2021: Daði i Gagnamagnið – 10 Years (4. miejsce, 378 punktów)
Eurowizja Junior 2021: co, gdzie i kiedy?
Tegoroczna Eurowizja Junior odbędzie się 19 grudnia w Paryżu, a hasłem widowiska będzie Imagine. Do miejsca, terminu i sloganu konkursu nawiązuje jego logo. Widowisko poprowadzą Élodie Gossuin, Olivier Minne i Carla (Eurowizja Junior 2019). Jeżeli dana delegacja nie będzie mogła wystąpić z powodu zakażenia koronawirusem, widzowie zamiast występu zobaczą teledysk wykonawcy do jego konkursowej propozycji.
Rok temu ze względu na pandemię COVID-19 i jej skutki kilka państw zrezygnowało ze startu. Po rocznej przerwie do rywalizacji powracają Albania, Armenia, Irlandia, Macedonia Północna, Portugalia i Włochy, a po dwóch latach przerwy zobaczymy również Azerbejdżan i po pięcioletniej pauzie – Bułgarię. Na powrót nie zdecydowały się jednak Australia i Walia. Z kolei białoruski nadawca publiczny BTRC nie wystartuje przez wydarzenia polityczne i łamanie standardów dziennikarskich. W związku z tym nie jest już członkiem EBU i nie ma prawa udziału w jej konkursach. W tej edycji konkursu udział weźmie dziewiętnaście państw:
- Albania – Anna Gjebrea – Stand By You
- Armenia – Maléna – Qami Qami
- Azerbejdżan – Sona Azizowa – One Of Those Days
- Bułgaria – Denislava i Martin – Voice Of Love
- Francja – Enzo – Tic Tac
- Gruzja – Nikoloz Kajaia – Let’s Count The Smiles
- Hiszpania – Levi Díaz – Reír
- Holandia – Ayana – Mata Sugu Aō Ne
- Irlandia – Maiú Levi Lawlor – Saor (Disappear)
- Kazachstan – Alinur Hazmin i Beknur Żunibekuły – Ертегі әлемі (Fairy World)
- Malta – Ike & Kaya – My Home
- Macedonia Północna – Dajte Muzika – Green Forces
- Niemcy – Pauline – Imagine Us
- Polska – Sara James – Somebody
- Portugalia – Simão Oliveira – O Rapaz
- Rosja – Tanja Mieżencewa – Mon Ami
- Serbia – Jovana i Dunja – Children’s Eyes
- Ukraina – Ołena Usenko – Ważil
- Włochy – Elisabetta Lizza – Specchio (Mirror On The Wall)