Eurowizja Junior 2022 z największym budżetem w historii konkursu! Jak dokładnie organizatorzy wykorzystali tak dużą sumę pieniędzy na tegoroczną edycję? Jak wyglądał budżet w ostatnich latach?
Eurowizja Junior 2022: 13 milionów euro budżetu
Rząd Armenii ujawnił, że całkowity koszt organizacji Eurowizji Junior 2022 wynosi 4,998 miliarda dram ormiańskich, co stanowi równowartość 13 milionów euro. Obejmuje to 2,698 miliarda dram, które Telewizja Publicznej Armenii przeznaczyła na w konkurs, tym wyposażenie techniczne, konstrukcję sceny i sam projekt kreatywny. Warto dodać, że sprzęt pochodzi m.in. z Portugalii czy kompleksu ATM w Polsce.
Oczekuje się, że duży budżet na Eurowizję Junior 2022 zostanie również przeznaczony na renowację kompleksu sportowo-koncertowego Karen Demirchyan na czas trwania konkursu. W momencie ogłoszenia Erywania jako gospodarza konkursu, premier Nikol Paszynian zapowiedział, że zostaną przygotowane środki na modernizację kompleksu.
Koszty w poprzednich latach konkursu
Konkurs odbył się w Armenii również w 2011 roku. Wtedy budżet był inny: w sumie wydano 1,6 miliona euro. Malta wydała 1,4 miliona euro na Eurowizję Junior 2014, która odbyła się w Marsie. W następnym roku Eurowizja Junior odbyła się w Bułgarii. W tym czasie rząd bułgarski zatwierdził budżet w wysokości 3 miliona lewów (1,53 miliona euro). Ostatnie dostępne dane dotyczące Eurowizji Junior pochodziły z 2017 roku, kiedy nadawca GPB wydał łącznie 2,2 miliona euro na organizację konkursu w Tbilisi.
Eurowizja Junior 2022 – kto, gdzie, kiedy?
Po ubiegłorocznym zwycięstwie Maleny z piosenką Qami Qami, Armenia została gospodarzem Eurowizji Junior 2022. Konkurs odbędzie się po raz dwudziesty. Reprezentanci w wieku od 9 do 14 lat zaprezentują się 11 grudnia w finale przeprowadzonym w Demirczian Arena w Erywaniu. Logo konkursu to bączek, a slogan brzmi Spin The Magic – zakręć magią. Prowadzącymi 20. edycji Eurowizji Junior będą Iweta Mukuczjan, Garik Papojan oraz Karina Ignatjan. Wszyscy są już związani z konkursem lub jego dorosłym odpowiednikiem.
Z udziału zrezygnowały Niemcy oraz Bułgaria. Po siedemnastu latach przerwy pojawi się Wielka Brytania, tym razem z reprezentantem stacji BBC. Wcześniej udział deklarowała Rosja, która jednak nie jest już członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Przedstawiciele azerskiej telewizji po zeszłorocznym finale opowiedzieli się za ponadpolitycznym startem, jednak po ostatnich wydarzeniach między krajami jej udział wydawał się bardzo mało prawdopodobny. Faktycznie Azerbejdżanu zabraknie w widowisku.
- Albania – Kejtlin Gjata – Pakëz Diell
- Armenia – Nare – DANCE!
- Francja – Lissandro – Oh Maman!
- Gruzja – Mariam Bigwawa – I Believe
- Hiszpania – Carlos Higes – Señorita
- Holandia – Luna – La festa
- Irlandia – Sophie Lennon – Solas
- Kazachstan – David Charlin – Jer-Ana (Mother Earth)
- Macedonia Północna – Lara, Jovan i Irina – Životot e pred mene
- Malta – Gaia Gambuzza – Diamonds in the Skies
- Polska – Laura Bączkiewicz – To The Moon
- Portugalia– Nicolas Alves – Anos 70
- Serbia – Katarina Savić – Svet Bez Granica
- Ukraina – Złata Dzjunka – Niezłamna
- Wielka Brytania – Freya Skye – Lose My Head
- Włochy – Chanel Dilecta – BLA BLA BLA
Źródła: JuniorEurovision.tv, Eurovoix.com