Choć za organizację każdego konkursu odpowiada głównie nadawca publiczny goszczący imprezę, Eurowizja Junior ma swoją grupę sterującą, która koordynuje prace związane z widowiskiem. W marcu nastąpiły zmiany w jej składzie, wskutek czego nową przewodniczącą została Marta Piekarska reprezentująca Telewizję Polską.
Marta Piekarska od kilkunastu lat pracuje w Telewizji Polskiej. Po raz pierwszy pełniła funkcję szefowej delegacji na konkurs w 2018 roku, kiedy to Roksana Węgiel przyniosła Polsce pierwsze zwycięstwo na Eurowizji Junior. Rok później konkurs odbył się w Gliwicach, a Marta Piekarska objęła funkcję koordynatorki projektu. Podobną role pełniła także podczas zdalnej Eurowizji Junior 2020 w Warszawie. W ostatnich latach była członkinią Grupy Sterującej Eurowizji Junior.
Na stanowisku przewodniczącej zastąpiła Rosjankę, Jekaterinę Orłową z RTR. Członkostwo rosyjskich nadawców w Europejskiej Unii Nadawców zostało zawieszone w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Tym samym kolejna Eurowizja Junior czy Eurowizja odbędą się bez udziału reprezentantów Rosji.
Co robi grupa sterująca Eurowizji Junior?
Grupa sterująca JESC składa się z reprezentantów nadawców publicznych zrzeszonych w EBU, których celem jest nadzorowanie konkursu. Tym samym grupa dba o format Eurowizji Junior, odpowiada za unowocześnianie marki i zwiększanie świadomości o niej, a także przygląda się przygotowaniom nadawcy organizującego konkurs. Spotkania grupy odbywają się 4-5 razy w roku. Ciało składa się z przewodniczącego, dwóch szefów delegacji krajów, producenta wykonawczego poprzedniej edycji konkursu, a także tegorocznej edycji oraz kierownika wykonawczego Eurowizji Junior z ramienia EBU. Podczas przygotowań do Eurowizji Junior 2022 są to:
- Ana Maria Bordas (RTVE, Hiszpania)
- Carla Bugalho (RTP, Portugalia)
- Natia Mshvenieradze (GPB, Gruzja)
- Marta Piekarska (TVP, Polska)
- Alexandra Redde (France TV, Francja)
- David Tserunyan (AMPTV, Armenia)
- Anja Zegwaard (AVROTROS, Holandia)
- Martin Österdahl (EBU)
Eurowizja Junior 2022: co wiemy?
Na ten moment dziewięć krajów wyraziło wstępne zainteresowanie wysłaniem swojego reprezentanta na konkurs. W tym gronie jest Armenia i pozostałe państwa, które brały udział w ostatniej edycji Eurowizji Junior. Z uwagi na konflikt Armenii z Azerbejdżanem zagrożony jest udział tych drugich, choć członek azerskiej delegacji zapowiedział, że jego kraj chce powalczyć o dobry wynik w Erywaniu. Udział w konkursie rozważa też Islandia, gdzie zeszłoroczną edycję śledziło 96% wszystkich widzów islandzkiej telewizji w danym czasie.
Eurowizja Junior 2022 może odbyć się w Kompleksie Sportowo-Koncertowy im. Karena Demircziana, czyli w arenie goszczącej konkurs w 2011 roku. Najprawdopodobniej widowisko odbędzie się w grudniu. Jednocześnie z uwagi na trwające na przełomie listopada i grudnia Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej emisja transmisji w głównych kanałach nadawców może być wyzwaniem.