Finał holenderskiego Junior Songfestival 2023 już dzisiaj! Cztery piosenki zawalczą o bilet do Nicei, a następcę Luny wyłoni suma punktów od jury i telewidzów. Czy Eurowizja Junior 2023 będzie udana dla Holandii?
Już dziś poznamy kolejną piosenkę Eurowizji Junior 2023. Holandia bierze udział w konkursie od samego początku – czyli od roku 2003. Kraj zdołał jednak wygrać tylko raz, w 2009 roku, kiedy to na scenie w Kijowie zwyciężył Ralf Mackenbach z utworem Click Clack. Holandia organizowała konkurs dwukrotnie, w 2007 roku w Rotterdamie i w 2012 w Amsterdamie. Jak co roku telewizje AVROTROS i Zapp zdecydowały się zorganizować krajowy finał, który jest połączony z wielkimi przygotowaniami uczestników, jak i tournee po szkołach holenderskich. W tym roku swoje zgłoszenia nadesłało 50 kandydatów, z których wybrano szczęśliwą dziewiątkę, na którą składają się trzy zespoły i jeden solista. Finał Junior Songfestival 2023 odbędzie się dzisiaj, 23 września o 19:20 w Rotterdamie.
Junior Songfestival 2023: gdzie oglądać i kto weźmie udział?
Finał konkursu odbędzie się w obiekcie AHOY w Rotterdamie, który gościł Konkurs Piosenki Eurowizji w 2021 roku. Koncert poprowadzą Stefania (Eurowizja 2021) i Matheu (Eurowizja Junior 2019). Transmisja na żywo z Rotterdamu rozpocznie się o 19:20 i oglądać ją będzie można na stronie organizatora Zapp.
Zwycięzcę i reprezentanta Holandii na Eurowizji Junior 2023 wybiorą (sumą wszystkich punktów): telewidzowie, dziecięce jury oraz profesjonalne jury w składzie:
- Soy Kroon (holendersko-belgijski aktor)
- Sosha Duysker (holenderska osobowość telewizyjna, prezenterka, aktorka, piosenkarka)
- Meau (holenderska piosenkarka)
W konkursie wezmą udział:
- Duron – Magic
- zespół Flare – Side By Side
- Sep & Jasmijn – Holding On To You
- zespół JOY! – Better Together
Finaliści przygotowali również wspólny numer (jak co roku), o tytule Good Vibes.
Eurowizja Junior 2023 – co wiemy?
21. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się w niedzielę 26 listopada w Nicei. Miejscem konkursu jest 9-tysięczna hala Palais Nikaïa. To druga w ciągu trzech lat edycja organizowana przez Francję. Slogan konkursu brzmi Heroes. Po pięciu startach z udziału wycofał się gościnnie występujący nadawca z Kazachstanu.
Po kilku edycjach Europejska Unia Nadawców zrezygnowała z możliwości prezentowania podczas występów wcześniej nagranych nakładek wideo. Ponadto wszyscy wykonawcy będą musieli występować na żywo i nie wolno będzie wykorzystywać sprzętów usprawniających wokal uczestników. To pierwsza w historii edycja konkursu, w której wystąpią wszystkie państwa tzw. Wielkiej Piątki.
W widowisku udział weźmie 16 państw:
- Albania – Viola Gjyzeli – Bota ime
- Armenia
- Estonia – Arhanna Sandra Arbma
- Francja
- Gruzja – Anastazja Wesadze, Nikoloz Charati i Oto Bazeraszwili
- Hiszpania – Sandra Valero – LOVIU
- Holandia
- Irlandia
- Macedonia Północna – Tamara Grujeska
- Malta – Yulan Law
- Niemcy – Fia – Ohne Worte
- Polska
- Portugalia – Júlia Machado
- Ukraina
- Wielka Brytania
- Włochy