Tegoroczna Eurowizja Junior zbliża się pełną parą. Telewizja ERR zdecydowała się na udział w przedsięwzięciu, a 11-letnia Arhanna została pierwszą w historii reprezentantką Estonii. W Nicei przedstawi utwór Hoiame Kokku.
Estonia to państwo, które w tym roku pojawi się na Eurowizji Junior po raz pierwszy. Nadawca estoński ERR wybrał wewnętrznie młodą wokalistkę Arhannę. Zaśpiewa ona utwór autorstwa m.in Karla-Andera Reismanna, który stworzył wiele piosenek biorących udział w estońskich preselekcjach do Eurowizji.
Eurowizja Junior 2023: Estonia prezentuje Hoiame Kokku
Zwyciężczyni programu Tähtede Lava z 2022 roku została wybrana przez nadawcę ERR na pierwszą w historii reprezentantkę swojego kraju. Hoiame Kokku jest napisane w całości po estońsku. Numer Arhanny został skomponowany przez dwójkę cenionych artystów sceny estońskiej. Za warstwę muzyczną odpowiada Karl-Ander Reismann, a liryczna część piosenki przypadła Leelo Tungal. Pierwszy z autorów w przeszłości stworzył wiele piosenek do estońskich preselekcji eurowizyjnych. Odpowiada m.in za Hope, które reprezentowało Estonię w 2022. Tungal natomiast napisała eurowizyjne numery z lat 1993 (odpadła w rundzie kwalifikacyjnej do konkursu) i 1994.
Estonia na Eurowizji Junior
Estończycy dopiero w tym roku zadebiutują w konkursie. W poprzednich latach ten kraj transmitował konkurs w latach 2003-2004 i nie był zainteresowany udziałem, chociażby ze względu na problemy finansowe. Pierwszą reprezentantką Estonii została 11-letnia Arhanna Sandra Arbma. Dziewczynka pochodzi z miasta Räpina. Swój talent do śpiewu odkryła w wieku pięciu lat i od tego czasu zaczęła się rozwijać w tym kierunku. Uczy się także gry na pianinie. W 2022 roku wygrała popularny estoński talent-show Tähtede Lava.
Eurowizja Junior 2023 – Co wiemy?
21. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się w niedzielę 26 listopada w Nicei. Miejscem konkursu jest 9-tysięczna hala Palais Nikaïa. To druga w ciągu trzech lat edycja organizowana przez Francję. Slogan konkursu brzmi Heroes. Po pięciu startach z udziału wycofał się gościnnie występujący nadawca z Kazachstanu.
Po kilku edycjach Europejska Unia Nadawców zrezygnowała z możliwości prezentowania podczas występów wcześniej nagranych nakładek wideo. Ponadto wszyscy wykonawcy będą musieli występować na żywo i nie wolno będzie wykorzystywać sprzętów usprawniających wokal uczestników. To pierwsza w historii edycja konkursu, w której wystąpią wszystkie państwa tzw. Wielkiej Piątki.
W widowisku udział weźmie 16 państw:
- Albania – Viola Gjyzeli – Bota ime
- Armenia
- Estonia – Arhanna – Hoiame Kokku
- Francja – Zoé Clauzure – Cœur
- Gruzja – Anastasia i Ranina – Over The Sky
- Hiszpania – Sandra Valero – Loviu
- Holandia – Sep i Jasmijn – Holding On To You
- Irlandia – Jessica McKean – Aisling
- Macedonia Północna – Tamara Grujeska – Kazi Mi, Kazi Mi Koj
- Malta – Yulan Law – Stronger
- Niemcy – Fia – Ohne Worte
- Polska – Maja Krzyżewska – I Just Need A Friend
- Portugalia – Júlia Machado – Where I Belong
- Ukraina – Anastasia Dymyd – Kwitka
- Wielka Brytania
- Włochy – Melissa i Ranya – Un Mundo Justo
źródła: ERR, Eurovoix, JuniorEurovision.tv / fot. JuniorEurovision.tv