Eurowizja Junior 2023 odbędzie się 26 listopada w Francji, w Nicei. Nieoczekiwanie pojawiła się informacja, że litewski nadawca będzie transmitował tegoroczną edycje konkursu. Czy zwiastuje to powrót?
Litwa transmitowała i wzięła ostatni raz udział w Eurowizji Junior, kiedy to konkurs odbywał się w Armenii w 2011 roku. Wówczas państwo reprezentowała Paulina Skrabytė z utworem Debesys. Zajęła ona 10. miejsce na 13 państw uczestniczących. Rok później nadawca wycofał się ze względów finansowych.
Eurowizja Junior 2023: transmisja konkursu z komentarzem. Szef działu telewizyjnego mówi o potencjalnym powrocie!
Szef działu telewizyjnego LRT – Andrius Korenka, informuje, że nadawca będzie transmitować konkurs w 2023 i 2024, ale kwestię powrotu rozważy w 2025 roku. Ponowne pokazanie dziecięcej odsłony Eurowizji litewskiej publiczności jest de facto sprawdzeniem jej zainteresowania. Co ciekawe, tegorocznemu przekazowi będzie towarzyszył program MazojiEurovizija2023. Będą w nim występować osoby poniżej 18. roku życia, które poprzez media społecznościowe mają komentować Eurowizję Junior 2023, nagłaśniając ją. Zwycięzca dostanie prawo oglądania finału na żywo w 2024 roku, a przy okazji — przygotowania reportażu z tego wydarzenia. Następnie nadawca przeanalizuje oglądalność oraz zainteresowanie. Na podstawie tych aspektów podejmie decyzję, czy Litwa powróci po dość długiej absencji. W roli komentatora 21. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci pojawi się Ramūnas Zilnys.
Litwa na Eurowizji Junior
Litwa wzięła w Eurowizji Junior łącznie 4 razy, wybierając piosenki poprzez finał narodowy – Mažųjų žvaigždžių ringas. Zadebiutowała w 2007, gdy konkurs zorganizowała Holandia w rotterdamskiej Ahoy Arenie, znanej z Eurowizji 2021. Wówczas reprezentantką była Lina Joy z kompozycją Kai miestas snaudžia. Zajęła 13. miejsce. Co ciekawe, w preselekcjach pojawiła się Monika Linkyte (Eurowizja 2015 i 2023). Z piosenką Vaikystės pasaka wywalczyła 3. pozycję. Rok później, w 2008 roku na cypryjskiej scenie Litwini osiągnęli swój najlepszy wynik. Eglė Jurgaitytė z kompozycją Laiminga diena skończyła na 3. miejscu. Państwo wycofało się w 2009, z względów finansowych, ale powróciło w 2010. Bartas ze skocznym Oki Doki zdobył 6. miejsce. Ostatni udział miał miejsce 12 lat temu.
Eurowizja Junior 2023: co wiemy?
21. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się w niedzielę 26 listopada w Nicei. Miejscem konkursu jest 9-tysięczna hala Palais Nikaïa. To druga w ciągu trzech lat edycja organizowana przez Francję. Slogan konkursu brzmi Heroes. Po pięciu startach z udziału wycofał się gościnnie występujący nadawca z Kazachstanu.
Po kilku edycjach Europejska Unia Nadawców zrezygnowała z możliwości prezentowania podczas występów wcześniej nagranych nakładek wideo. Ponadto wszyscy wykonawcy będą musieli występować na żywo i nie wolno będzie wykorzystywać sprzętów usprawniających wokal uczestników. To pierwsza w historii edycja konkursu, w której wystąpią wszystkie państwa tzw. Wielkiej Piątki.
W widowisku udział weźmie 16 państw:
- Albania – Viola Gjyzeli – Bota ime
- Armenia – Yan Girls– Do It My Way
- Estonia – Arhanna – Hoiame Kokku
- Francja – Zoé Clauzure – Cœur
- Gruzja – Anastasia i Ranina – Over The Sky
- Hiszpania – Sandra Valero – Loviu
- Holandia – Sep i Jasmijn – Holding On To You
- Irlandia – Jessica McKean – Aisling
- Macedonia Północna – Tamara Grujeska – Kaži Mi, Kaži Mi Koj
- Malta – Yulan Law – Stronger
- Niemcy – Fia – Ohne Worte
- Polska – Maja Krzyżewska – I Just Need A Friend
- Portugalia – Júlia Machado – Where I Belong
- Ukraina – Anastasia Dymyd – Kwitka
- Wielka Brytania – Stand Uniqu3 – Back To Life
- Włochy – Melissa i Ranya – Un Mundo Giusto
Źródła: LRT, Eurovoix, Eurofestivales.com, Wikipedia, Youtube