Eurowizja Junior 2023 w Nicei już w tym tygodniu! Od tegorocznej edycji obowiązują odświeżone zasady ochrony młodych uczestników konkursu. Jedną z osób odpowiedzialnych za ten aspekt jest Marta Piekarska z TVP, szefowa Grupy Sterującej wydarzeniem. O zmiany zapytaliśmy ją podczas spotkania prasowego przed wyjazdem polskiej delegacji na konkurs.
Europejska Unia Nadawców (EBU) zaktualizowała zasady ochrony dzieci biorących udział w Eurowizji Junior. Dokument zawiera bardzo szczegółowe opisy działań mających na celu dobro młodych wykonawców. Wśród osób odpowiedzialnych za ich przestrzeganie jest polska szefowa grupy zajmującej się koordynacją wydarzenia.
Eurowizja Junior 2023: jak wygląda ochrona uczestników?
Już latem hiszpańska szefowa delegacji, Anna Maria Bordas, zapowiedziała publikację nowej polityki EBU w zakresie opieki nad małoletnimi wykonawcami w czasie Eurowizji Junior. Regulamin powstał w oparciu o zasady, które od kilku lat stosuje już BBC, nadawca uczestniczący w konkursie od zeszłego roku. Ujawniony w październiku dokument (LINK) opisuje sposoby przeciwdziałania hejtowi, przemocy i wykorzystywaniu osób poniżej 18. roku życia.
Jak czytamy w zaktualizowanych zasadach, jednym z ich celów jest to, by informować, że EBU, nadawca-gospodarz i uczestniczący nadawcy nie tolerują żadnej formy przemocy wobec dzieci, w tym groomingu, oglądania i posiadania oraz/lub rozpowszechniania zdjęć z przemocą wobec dzieci, molestowania lub prześladowania przez kogokolwiek zaangażowanego w dowolnym stopniu. Każda osoba z relacją umowy z Eurowizją Junior, EBU, nadawcą-gospodarzem i uczestniczącymi nadawcami lub akredytowany, w razie nakrycia, będzie zgłoszona do policji i/lub agencji ochrony dzieci oraz poddana procesowi dyscyplinarnemu, z możliwością usunięcia z wydarzenia i/lub obowiązków w ramach Eurowizji Junior.
Marta Piekarska (TVP/EBU) o zmianach
Nowy regulamin postępowania wobec dziecięcych uczestników ustanowił instytucję Menadżera Ochrony (Safeguarding Manager) Eurowizji Junior. Będzie nim Gert Kark – project manager dziecięcej i dorosłej Eurowizji. Ze strony EBU dodatkowo trzema przedstawicielami w tym aspekcie będą Producent Wykonawczy Eurowizji i Eurowizji Junior – Martin Österdahl, zastępca Dyrektora Generalnego EBU – Jean-Philip De Tender oraz przewodnicząca Komitetu Sterującego Eurowizji Junior (JESC Steering Group) – Marta Piekarska.
Z przedstawicielką Telewizji Polskiej udało nam się porozmawiać podczas spotkania prasowego przed wyjazdem reprezentacji Polski do Nicei.
Jest do dla mnie ogromne wyróżnienie, ale też bardzo duża odpowiedzialność. Moim największym zadaniem i celem jest to, aby wszystkie dzieci podczas całego tygodnia eurowizyjnego czuły się absolutnie wyjątkowo i komfortowo, i aby zabrały, powracając do swoich krajów, najwspanialsze emocje. Taką mam dodatkową funkcję – będę bardzo zwracać na to uwagę.
Marta Piekarska podkreśla również, że pierwszy w historii udział kompletu krajów Wielkiej Piątki (Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy) oraz debiut Estonii świadczą o pozytywnym odbiorze rozwoju Eurowizji Junior.
Ja zawsze jestem szczęśliwa, jak ktoś dołącza do projektu. To znaczy, że nasze prace prowadzimy w dobrym kierunku i staje się to też inspiracją dla innych krajów. […] Rozmowy były prowadzone bardzo intensywnie. Bardzo chcę pogratulować Europejskiej Unii Nadawców, jako organizacji, bo uważam, że to fajnie, że inne państwa absolutnie widzą potencjał w tym projekcie, a my – z racji spotkań w Grupie – staramy się udoskonalać ten projekt. Wydaje mi się, że może być atrakcyjny również dla następnych państw.
Eurowizja Junior 2023 – co wiemy?
21. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się w niedzielę 26 listopada w Nicei. Miejscem konkursu jest 9-tysięczna hala Palais Nikaïa. To druga w ciągu trzech lat edycja organizowana przez Francję. Slogan konkursu brzmi Heroes. Po pięciu startach z udziału wycofał się gościnnie występujący nadawca z Kazachstanu.
Po kilku edycjach Europejska Unia Nadawców zrezygnowała z możliwości prezentowania podczas występów wcześniej nagranych nakładek wideo. Ponadto wszyscy wykonawcy będą musieli występować na żywo i nie wolno będzie wykorzystywać sprzętów usprawniających wokal uczestników. To pierwsza w historii edycja konkursu, w której wystąpią wszystkie państwa tzw. Wielkiej Piątki.
W widowisku udział weźmie 16 państw:
- Albania – Viola Gjyzeli – Bota ime
- Armenia – Yan Girls– Do It My Way
- Estonia – Arhanna – Hoiame Kokku
- Francja – Zoé Clauzure – Cœur
- Gruzja – Anastasia i Ranina – Over The Sky
- Hiszpania – Sandra Valero – Loviu
- Holandia – Sep i Jasmijn – Holding On To You
- Irlandia – Jessica McKean – Aisling
- Macedonia Północna – Tamara Grujeska – Kaži Mi, Kaži Mi Koj
- Malta – Yulan Law – Stronger
- Niemcy – Fia – Ohne Worte
- Polska – Maja Krzyżewska – I Just Need A Friend
- Portugalia – Júlia Machado – Where I Belong
- Ukraina – Anastasia Dymyd – Kwitka
- Wielka Brytania – Stand Uniqu3 – Back To Life
- Włochy – Melissa i Ranya – Un Mundo Justo
źródła: JuniorEurovision.tv, mat. Własne; fot. JuniorEurovision.tv, YouTube