Eurowizja Junior 2023 odbędzie się w Nicei. Trwają krajowe selekcje reprezentantów, a także kolejne potwierdzenia kolejnych nieobecności w stawce. Oto podsumowanie najnowszych wiadomości.
Jak na razie 15 państw potwierdziło udział w 21. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci i wiele wskazuje na to, że może to być ostateczna liczba uczestników. W kilku krajach trwają już przygotowania do wyboru reprezentacji.
Eurowizja Junior 2023 bez Australii
Po ogłoszeniu braku powrotu Azerbejdżanu i rezygnacji Serbii kolejnym krajem nieobecnym w Nicei okazała się Australia. Obie stacje publiczne, ABC i SBS, które w latach 2015-2019 przygotowywały udział państwa w Eurowizji Junior, nie zamierzają ani wystartować, ani transmitować widowiska z Francji. Szczegóły tych decyzji nie są znane, jednak zapewne przeszkodami są kwestie finansowe i niewielkie zainteresowanie konkursem. Po raz ostatni Australia wystąpiła na Eurowizji Junior w Gliwicach, w 2019 roku, zajmując ósme miejsce.
Malta i Ukraina wybrały finalistów
Maltańska telewizja wyemitowała dwa półfinałowe odcinki swoich preselekcji, w których uczestnicy wykonali covery znanych utworów. Do finału konkursu zakwalifikowała się najlepsza dwunastka kandydatów i kandydatek. Koncert na żywo odbędzie się w sobotę 12 sierpnia i wyłoni reprezentację Malty w Nicei. Zwycięzcę wybiorą jurorzy i telewidzowie w stosunku 80:20, a maltański utwór na Eurowizję Junior 2023 poznamy 15 września.
W maltańskim finale narodowym wystąpią:
- Emma Farrugia
- Aaliyah Grech
- Yulan Law
- Daylin Cassar Randich
- Shyann Cutajar
- Dawn Desira
- Cesca Galea
- Andrea Camilleri
- Keira Farrugia
- Kaylyn Mallia
- Anneka Xerri
- Point Blank
Zakończyły się też przesłuchania kandydatur w Ukrainie. Spośród dziesięciu wykonawców jury zakwalifikowało do finału najlepszą piątkę, która zmierzy się w finale w październiku. Są to:
- 3’beauties
- Polina Babij
- Anastazja Belibowa
- Denis Hryszczuk
- Anastazja Dymyd
Albania i Niemcy ze zmianami
Nadawca RTSH ogłosił gruntowne zmiany w krajowych preselekcjach. Junior Fest doczekał się nowego loga oraz po raz pierwszy w kilkuletniej historii – oficjalnego sloganu, Bëhu hero i vetvetes!, czyli Bądź swoim własnym bohaterem! Czas na zgłoszenie dla uczestników zostały skrócony o dziesięć dni i upłynie 15 sierpnia. Możliwe jest jednak zgłaszanie nieukończonych wersji piosenek lub nagrań demo. Nieznana pozostaje liczba finalistów, jednak wiemy już, że zaprezentują się oni na żywo 20 września w studiu Radio Tirana 2. Wydarzenia będzie można śledzić na nowo otwartym profilu Junior Fest na Instagramie.
Powracające po rocznej przerwie Niemcy nie zorganizują tym razem publicznych eliminacji. Reprezentację kraju w Nicei stacja KiKA wskaże wewnętrznie. Szczegóły procesu poznamy do końca sierpnia. Również włoski nadawca RAI wybierze wykonawcę i utwór wewnętrznie. Stacja zapowiedziała, że wybór ogłosi we wrześniu.
Eurowizja Junior 2023: kto z Polski i Wielkiej Brytanii?
Jak na razie BBC milczy w kwestii swojego wyboru do Nicei. Mimo sugestii, że możliwa jest organizacja preselekcji na żywo, prawdopodobnie brytyjska stacja zatrzyma się na wyborze wewnętrznym. Bliźniaczki z duetu Talk Like Tigers, wykonującego alternatywny pop, ogłosiły w mediach społecznościowych, że ich utwór trafił na tzw. shortlistę kandydatów do udziału w Eurowizji Junior. Przypomnijmy, że rok temu Wielka Brytania wróciła do stawki po wieloletniej przerwie, wygrywając głosowanie online i kończąc udział na piątym miejscu.
Reprezentację Polski ponownie wyłoni konkurs Szansa na Sukces. Eurowizja Junior. Trzy odcinki formatu zostały już nagrane, jednak nie znamy ich stawki ani przewodniej tematyki. Obejrzymy je w niedzielę 3, 10 i 17 września o 15:15 w TVP 2, zaś finał odbędzie się 24 września. Według portalu eska.pl, w konkursie wystartował Leon Olek z ostatniej edycji The Voice Kids. Pewne jest to, że do Nicei nie pojedzie jej zwyciężczyni, Martyna Gąsak, która w listopadzie będzie przekraczała regulaminowy próg wiekowy 14 lat.
Eurowizja Junior 2023 – co wiemy?
21. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się w sobotę 26 listopada w Nicei. Miejscem konkursu jest 9-tysięczna hala Palais Nikaïa. To druga w ciągu trzech lat edycja organizowana przez Francję. Slogan konkursu brzmi Heroes. Po pięciu startach z udziału wycofał się gościnnie występujący nadawca z Kazachstanu.
Po kilku edycjach Europejska Unia Nadawców zrezygnowała z możliwości prezentowania podczas występów wcześniej nagranych nakładek wideo. Ponadto wszyscy wykonawcy będą musieli występować na żywo i nie wolno będzie wykorzystywać sprzętów usprawniających wokal uczestników. To pierwsza w historii edycja konkursu, w której wystąpią wszystkie państwa tzw. Wielkiej Piątki. Dotychczasowa lista uczestników to:
- Albania
- Armenia
- Francja
- Gruzja – Anastazja Wesadze
- Hiszpania – Sandra Valero
- Holandia
- Irlandia
- Macedonia Północna – Tamara Grujeska
- Malta
- Niemcy
- Polska
- Portugalia – Júlia Machado
- Ukraina
- Wielka Brytania
- Włochy
źródła: Eurovoix, eurovision.de, Eska / fot. eurovision.tv